• آدرس تهران سعادت آباد
تلفن تماس :  021-48467

راهنمای کوتاه کردن موها بعد از کاشت مو

کوتاهی مو بعد از کاشت مو
4.6
(23)

کوتاه کردن موها بعد از کاشت مو، از دغدغه های مهم افرادی است که اقدام به پیوند مو می کنند. بسیاری از بیماران می خواهند بدانند، چند وقت بعد از کاشت مو مجاز به کوتاه کردن موها هستند و چگونه می توانند بدون آسب دیدن موها، آن ها را اصلاح کنند.

بعد از پیوند مو، اندازه و حجم موهای کاشته شده با موهای طبیعی یکسان نیست، به همین دلیل، اغلب بیماران تمایل دارند با کوتاه کردن موها آن ها را یکدست و زیبا کنند. اما تا زمانی که فولیکول های کاشته شده بطور کامل در محل جدیدشان مستقر نشده اند، شما مجاز به کوتاه کردن موها نیستید. درصورتی که، بیماران بدون توجه به توصیه های پزشک، برای اصلاح موها عجولانه اقدام کنند، ممکن است به گرافت ها آسیب جدی وارد کنند. تشخیص اینکه شما چه زمانی می توانید اقدام به کوتاهی موها کنید، با پزشک شما است. پزشک با بررسی شرایط و وضعیت شما، تعیین می کند چه زمانی می توانید نسبت به کوتاه کردن موها اقدام کنید.

بعد از کاشت مو تا چه اندازه می توان موها را کوتاه کرد؟

یکی از سوالات رایج بیماران، درباره مقدار کوتاه کردن موها بعد از کاشت مو است. برخی افراد بعد از جراحی، مدل موهای کوتاه را انتخاب می کنند تا تفاوت رشد موهای جدید با موهای طبیعی خود را مقایسه کنند. اما برخی افراد نیز برای پوشاندن زخم ها، ترجیح می دهند موها را در اندازه بلندتری اصلاح کنند تا عیوب ناشی از جراحی را پوشش دهند.

مقدار کوتاه کردن موها بعد از جراحی، بستگی به روش جراحی دارد. امروزه کاشت مو با روش ها و تکنیک های متفاوتی انجام می شود. برای مثال بیمارانی که کاشت مو را به روش FIT انجام داده اند، تا یکماه بعد از جراحی، مجاز به کوتاه کردن موها در ناحیه برداشت یا بانک مو نیستند. این عزیزان می توانند از ماه دوم، نسبت به کوتاه کردن ناحیه کاشت مو با قیچی اقدام کنند. نکته قابل توجه اینکه تا زمانی که موها بطور کامل در محل جدیدشان ثابت نشده باشند، بیماران نمی توانند اقدام به تراشیدن موها کنند.

بیمارانی که به روش FUT کاشت مو انجام داده اند، بهتر است موهای پشت سرشان را بیش از اندازه کوتاه نکنند. زیرا در این روش کاشت مو، برشی نواری شکل در پشت سر ایجاد می شود که ممکن است منجر به ایجاد زخم های بیشتری شود. بنابراین بهتر است کوتاهی موها به قدری باشد که زخم های ناحیه برداشت را تا زمان بهودی کامل پوشش دهد.

عکس کاشت مو به روش FIT

چه مدت بعد از کاشت مو می توان موها را کوتاه کرد ؟

بعد از انجام پیوند مو، ممکن است مقداری زخم در قسمت گیرنده و دهنده ایجاد شود و شما تورم و درد را در این نواحی تجربه کنید. این عوارض، چند روز بعد از جراحی با رعایت دستورالعمل ها فروکش خواهند کرد. در روزهای ابتدایی بعد از کاشت مو، گرافت ها بسیار حساس هستند و بیماران باید از لمس کردن و خراشیدن موها اجتناب کنند. به همین دلیل، توصیه می شود بیماران برای کوتاه کردن موها یکماه صبر کنند.

یکی از نکات مهمی که در کوتاه کردن موها بعد از کاشت مو باید به آن توجه کنید، میزان زخم و تورم است. قبل از اقدام کردن برای کوتاهی موها، لازم است از بهبودی کامل زخم ها اطمینان حاصل کنید. علاوه بر این، بهترین زمان کوتاه کردن موها، زمانی است که گرافت ها به خوبی در جای خود تثبیت شده اند و در برابر آسیب ایمن هستند. معمولا ۲ تا ۴ هفته بعد از جراحی، فولیکول ها در جای خود مستقر می شوند و بیماران می توانند با مشورت پزشک موها را با قیچی کوتاه کنند.

البته توصیه ما این است که برای ایمنی فولیکول ها، بیماران برای کوتاه کردن موها مدت زمان بیشتری صبر کنند تا گرافت ها به خوبی فیکس شون و زخم ها کاملا بهبود یابند. زیرا در حین کوتاه کردن موها، امکان برخورد قیچی با زخم ها وجود دارد و ممکن است به فولیکول ها آسیب وارد شود.

آیا بعد از کاشت مو مجاز به تراشیدن موها هستیم؟

بله، اما در هفته های ابتدایی نمی توانید موها را بتراشید، زیرا ممکن است به گرافت ها آسیب وارد کنید. بهترین زمان تراشیدن موها بعد از کاشت مو، 6 ماه بعد از جراحی است. زیرا بعد از گذشت این مدت، علاوه بر اینکه زخم ها بطور کامل بهبود یافته اند، موهای جدید نیز روند رشدشان را آغاز کرده اند. به همین دلیل، 6 ماه بعد از انجام جراحی، بیماران می توانند اقدام به تراشیدن و کوتاهی برقی موها کنند.

علاوه بر این، تراشیدن یکدست موها، مسلتزم این است که فولیکول های کاشته شده رشد پایداری داشته باشند. از انجایی که رشد موهای جدید 3 تا 6 ماه بعد از جراحی اغاز می شود، بنابراین قبل از این مدت نمی توانید موها را بتراشید.

نکات تکمیلی برای اصلاح موها بعد از کاشت مو:

  • زمانی که فولیکول های جدید به رشد پایدار رسیدند، مدتی بعد می توانید با مشورت پزشک اقدام به کوتاه کردن موهای جدید کنید.
  • کوتاهی موها در ناحیه برداشت، 6 هفته بعد از جراحی کاملا بدون خطر است، زیرا در این زمان زخم ها بطور کامل بهبود یافته اند.
  • در هفته های اول در استفاده از قیچی برای کوتاهی موها احتیاط کنید. برخورد قیچی با زخم ها می تواند منجر به آسیب دیدن گرافت ها و حتی بروز خونریزی شود. بنابراین لازم است قبل از اصلاح موها با پزشک مشورت کنید.
  • بعد از اینکه نتیجه نهایی کاشت مو نمایان شد، شما می توانید موهایتان را به مدل دلخواه کوتاه کنید. بعد از نتیجه نهایی دیگر محدویتی برای مدل کوتاهی موها برای شما وجود نخواهد داشت.

همانطور که اشاره کردیم، یکی از عوامل تعیین کننده کوتاه کردن موها بعد از کاشت مو، روش جراحی است. کاشت مو به روش FUT زخم های بیشتری از خود به جا می گذارد، بنابراین بهتر است بلندی موها به قدری باشد که زخم های نواحی برداشت را پوشش دهد. بالعکس، در روش SUT که فولیکول ها به صورت تکی از ناحیه بانک مو استخراج می شوند، زخم های کمتری ایجاد می شوند. در این روش می توان موها را تا 1 یا 2 درجه نیز کوتاه کرد.

بنابراین، دو عامل مهم در کوتاهی موها بعد از پیوند مو، شامل بهبودی زخم ها و تثبیت شدن گرافت ها هستند. این دو عامل در گرو انتخاب پزشکی مجرب و ماهر است که بتواند کاشت مو را با بالاترین اثربخشی انجام دهد. شما می توانید برای به حداقل رساندن عوارض کاشت مو و دریافت بهترین نتیجه از این جراحی، به کلینیک تخصصی کاشت مو رونیا مراجعه کنید و از خدمات پیشرفته این مجموعه بهره مند شوید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *