• آدرس تهران سعادت آباد
تلفن تماس :  021-48467

آیا می توانم بعد از کاشت مو از کلاه استفاده کنم؟

کلاه برای کاشت مو
4.9
(15)

پیوند موی طبیعی، تنها درمان قطعی ریزش مو است که توانسته است زیبایی از دست رفته موها را به افراد باز گرداند. این روش درمانی امروزه با روش ها و تکنیک های مختفی انجام می شود و در تمام کشورها، افراد زیادی را به خود جلب کرده است. تمام افرادی که اقدام به کاشت مو می کنند، از نتایج این جراحی انتظارات فوق العاده دارند.

دریافت نتایج مثبت از فرایند کاشت مو، در قدم اول وابسته به تخصص پزشک و تکنیک های پیوند مو است. اما بعد از انجام این جراحی توسط پزشک متخصص، مراقبت های بعد از کاشت مو می تواند نتایج نهایی را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل، بعد از انجام کاشت مو، به بیماران توصیه می شود با دنبال کردن دستورالعمل ها از گرافت ها محافظت کنند، تا بتوانند شاهد نتایج مثبت کاشت مو باشند. کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو، یکی از مواردی است که در محافظت از گرافت ها نقش مهمی ایفا می کند.

از آنجایی که بسیاری از بیماران درباره مدت زمان محدودیت استفاده از کلاه بعد از کاشت مو و نحوه استفاده از آن سوالاتی دارند، در این بخش از مقالات کلینیک رونیا به سوالات رایج بیماران پاسخ خواهیم داد.

کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو

همه ما می دانیم که بعد از انجام هر نوع عملی بدن دچار جراحت می شود و ممکن است در واکنش به این جراحت عوارض جانبی بروز کند. کاشت مو نیز نوعی جراحی است که مانند بسیاری از عمل های دیگر ممکن است برای برخی بیماران با عوارض همراه باشد. با وجود اینکه بروز عارضه در این جراحی نادر است، اما همچنان لزوم مراقبت های بعد از کاشت مو برای محافظت از گرافت ها الزامی است.

طی فرایند کاشت مو، برش هایی روی سر ایجاد می شوند. از این رو پوست سر تا مدت ها در برابر نفوذ آلودگی و عوامل خارجی آسیب پذیر است. به همین دلیل یکی از دلایل کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو، محافظت از فولیکول ها در برابر عفونت است.

از طرفی، بروز عوارض بعد از جراحی، برخی بیماران را وا می دارد تا برای پوشاندن زخم ها و عیوب پوست سر، از کلاه استفاده کنند تا ظاهر ناخوشایند موها را پوشش هند. این دلایل باعث می شوند برخی بیماران برای پوشش دادن موها و محافظت از گرافت ها بعد از پیوند مو، از کلاه استفاده کنند.

چه مدت بعد از انجام کاشت مو می توان از کلاه استفاده کرد ؟

برای جلوگیری از آسیب رسیدن به پیوندهای شکننده، لازم است استفاده از کلاه را به 2 هفته بعد از جراحی موکول کنید. به دلیل اینکه بعد از انجام کاشت مو، فولیکول های جدید شکننده و حساس هستند، لازم است تا 2 هفته اول هیچ جسمی با پیوندها تماس نداشته باشد. بعد از 2 هفته که گرافت ها در مکان جدید خود تثبیت شدند، شما می توانید با مشورت پزشک از کلاه مناسب استفاده کنید.

البته در برخی شرایط که بیماران مجبور هستند در فضای باز و در معرض آفتاب و گرد و غبار قرار بگیرند، می توانند با رعایت دستورالعمل ها، برای محافظت از پیوندها از کلاه استفاده کنند.

بهترین کلاه بعد از کاشت مو

چرا بلافاصله بعد از کاشت مو نباید از کلاه استفاده کرد؟

کاشت مو با تکنیک های مختلفی انجام می شود، اما در تمام این روش ها، پیوندها از قسمت بانک مو برداشت می شوند و به قسمت کم تراکم مو منتقل می شوند. طی این فرایند، به دلیل جابجا شدن فولیکول ها، پیوندها بسیار ضعیف و شکننده هستند و 2 هفته طول می کشد تا در محل جدید خود مستقر شوند. از این رو، به دلیل حساس بودن گرافت ها در روزهای ابتدایی بعد از جراحی، لازم است بیماران از کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو اجتناب کنند و از گرافت ها به خوبی محافظت کنند.

علاوه بر این، از آنجایی که هنگام جراحی کاشت مو، برش هایی روی سر ایجا می شود، ممکن است بیماران علائمی همچون ایجاد دلمه بعد از کاشت مو، جوش، زخم، تورم و قرمزی را تجربه کنند. کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو، به دلیل چسبیدن کلاه به زخم ها و دلمه ها، می تواند باعث کنده شدن پیوندها شود و تاثیر منفی روی نتایج کاشت مو بگذارد.

از این رو لازم است بیماران برای محافظت از گرافت ها، برای استفاده از کلاه حتما دستورالعمل های پزشک معالج خود را دنبال کنند و در صورت لزوم از کلاه مناسب و استاندارد استفاده کنند.

نکاتی برای انتخاب کلاه مناسب بعد از کاشت مو :

کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو باید با احتیاط انجام شود و در انتخاب نوع و جنس کلاه دقت شود. در صورتی که مجبور هستید در چند روز اول بعد از جراحی از کلاه استفاه کنید، باید یک کلاه گشاد و قابل تنظیم انتخاب کنید. بهترین نوع کلاه ،کلاهی است که با پیوندها تماس نداشته باشد و تا حد ممکن از گرافت ها فاصله داشته باشد و در اطراف سر قرار بگیرد. از این رو، بیماران استفاده از کلاه هایی با ساختار محکم و سنگین را باید فراموش کنند تا آسیبی به فولیکول ها وارد نکنند.

در انتخاب جنس کلاه دقت کنید و از کلاه هایی با جنس پنبه اجتناب کنید. زیرا این نوع کلاه ها با چسبیدن به گرافت ها، باعث کنده شدن آن ها می شوند و به پیوندها آسیب جدی وارد می کنند.

هنگام پوشیدن و برداشتن کلاه مراقب باشید کلاه با ناحیه پیوند مو تماس ناشته باشد و روی آن کشیده نشود. این مورد درمورد لباس ها نیز صدق می کند. به همین دلیل بهتر است تا زمان تثبیت شدن گرافت ها، از لباس های دکمه ای و زیپ دار و سر گشاد استفاده کنید.


برای دریافت اطلاعات بیشتر، می توانید با کلینیک تخصی کاشت مو رونیا در ارتباط باشید. کلینیک رونیا با داشتن برترین تجهیزات پزشکی و با تکیه بر تخصص پزشکان مجرب و ماهر، خیال شما را از بابت کاشت مو و مراقبت های بعد از آن آسوده می کند.

کلاه بعد از کاشت مو

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.