• آدرس تهران سعادت آباد
تلفن تماس :  021-48467

کاشت مو به روش Micro FIT

کاشت مو به روش Micro FIT
5
(32)

یکی از ناراحت کننده ترین مشکلات ظاهری برای هر فردی ممکن است ریزش مو و طاس شدن سر باشد. طاسی می تواند اعتماد به نفس برخی را نیز کاهش دهد. امروزه به دلایل متفاوتی همچون ژنتیک، سبک زندگی و ابتلا به برخی بیماری ها، شیوع ریزش مو در هر دو جنسیت مرد و زن به مراتب بیشتر شده است.

الزاما هر ریزش مویی ممکن است به طاسی سر منجر نشود، اما باید در نظر داشت که در صورتی که تعداد موهای از دست رفته بیشتر از موهای جدیدی باشد که جایگزین می شوند، می تواند باعث طاسی سر سود. پیشرفت علم در زمینه پیوند مو، تاکنون تکنیک های متفاوتی را بسته به شرایط گروه های مختلف جمعیتی فراهم آورده است تا بتوان مشکل طاسی سر را تا حدودی بر طرف کرد.

با ما در این مقاله همراه باشید تا با تمامی جزئیات و چگونگی مربوط به بهترین روش کاشت مو حال حاضر در ایران به نام Micro Follicular Isolation Technique که به اختصار Micro FIT نیز نامیده می شود ، آشنا شوید.

کاشت مو به روش Micro FIT

به طور طبیعی، هر ریشه مویی که از پوست سر بیرون می آید با در نظر گرفتن تفاوت فیزیولوژیکی میان افراد، ممکن است به صورت تکی و یا گروه های متشکل از دو، سه، چهار و حتی پنج تار مو باشد. در علم پزشکی به این گروه های مو، گرافت مو اطلاق می شود. غالبا، ریشه موها در قسمت جلویی سر به صورت فولیکول های یک یا دو تایی قرار دارند. فولیکول های سه گانه و بیشتر عمدتا در قسمت های پشتی دیده می شوند.

زمانی که فردی دچار ریزش مو فقط در ناحیه جلویی سر می شود، واحدهای فولیکولی حاوی ریشه های یک و دوتایی را از دست داده است. با پیشرفت ریزش مو به سمت پشت، سایر فولیکول ها نیز را از دست می رود. برای آن که نتیجه کاشت مو طبیعی تر و زیباتر به نظر برسد، لازم است تا کاشت آن ها نیز مانند فیزیولوژی طبیعی موهای ریخته شده باشد. به همین دلیل ، گرافت های (قطعات بافت پیوندی حاوی ریشه مو) پیوندی مو در قسمت های جلویی سر نباید حاوی سه، چهار یا پنج تار مو باشند، بلکه باید یک یا دو و تا حدودی سه ریشه داشته باشند.

توجه به این نکته مستلزم داشتن ابزارهایی ظریف تر و دقیق تر از سایر روش های کاشت مو بود، لذا به مرور زمان با پیشرفت تکنولوژی، تکنیک Micro FIT برای آن که ظاهری بهتر به نتیجه کاشت موها داده باشد، ایجاد شد. در این تکنیک، میکروموتورهایی برای بالا بردن دقت ابزارهای مورد استفاده تعبیه شد.

به طور خلاصه: در این روش، برای کاشت مو های متراکم تر و طبیعی تر، از پیوندهای منفرد در خط موی جلویی استفاده می شود. درست پشت این خط از قسمت جلویی سر، از گرافت های تک و دوتایی استفاده می شود. همانطور که به سمت پشت سر می رویم ، کاشت پیوند دو و سه گانه انجام شود. همچنین از آنجایی که پانچ هایی با قطر های بسیار کمتر در این روش زده می شود، لذا اسکار ها نیز بسیار کوچکتر خواهند بود، سریعتر بهبود می یابند، و پیوند مویی با تراکم به مراتب بالاتر و طبیعی تر حاصل می شود.

کاشت مو به روش میکرو اف آی تی

کاندید مناسب کاشت مو به روش Micro FIT

کاشت مو به روش Micro FIT، به متقاضیان با شرایط زیر توصیه می شود:

 1. در صورتی که متقاضی به دلیل آنکه فعالیت فیزیکی بالایی دارد و یا آنکه ورزشکار است، نمی تواند از کاشت مو به روش FUT بهره مند شوند. چرا که در روش FUT در نواحی بانک مو، بخیه اعمال می شود که می تواند تا حدودی فعالیت های این دسته از افراد را محدود سازد.
 2. اگر دوره بهبودی زخم های متقاضی طولانی است و نمی تواند روش های دیگر چون FUT را قبول کند.
 3. افرادی که امکان برداشت مو بصورت نواری از پشت سر آنها وجود ندارد.
 4. به دلیل ظرافت ابزارهای مورد استفاده در این تکنیک، می توان آن را به متقاضیان کاشت ریش و ابرو‌ها نیز توصیه کرد.
 5. مردان با طاسی الگوی مردانه
 6. زنانی با موهای کم پشت

کاشت مو را به افراد زیر نمی توان توصیه کرد:

 1. زنانی که الگوی ریزش موی گسترده ای در سر دارند.
 2. متقاضیان با بانک مو غیر متراکم و ناکافی
 3. افرادی با سابقه ، زخم های کلیویایی (زخم های ضخیم و رشته ای) پس از جراحت یا جراحی

 سن متقاضیان کاشت مو به روش Micro FIT

برای آنکه بتوان گفت فردی، کاندید مناسبی برای تکنیک کاشت مو به روش Micro FIT می باشد، لازم است تا توجه به سن وی نیز مورد توجه قرار گیرد. به طور کلی در همه تکنیک های کاشت مو، متقاضی باید به سنی رسیده باشد که الگو ریزش موی او ثابت شده باشد. لذا بهترین سن برای انجام کاشت مو، در زنان و مردان، ۳۰ سال به بالاست.

 انتخاب کلینیک مناسب کاشت مو به روش Micro FIT

تمامی افرادی که قصد انجام کاشت مو به روش Micro FIT را دارند لازم است تا قبل از انجام آن، به مراکزی مراجعه کنند که سابقه ی طولانی را در این زمینه داشته باشند و از آخرین تکنولوژی و دستگاه های روز دنیا و داشتن تیم کاشت و متخصصین مجرب بهره مند باشند.

انتخاب کلینیک مناسب جهت انجام عمل کاشت مو، نکته بسیار مهمی است که تاثیر بسیاری را در نتایج عمل خواهد داشت. در کلینیک رونیا همه متقاضیان کاشت مو به صورت مجزا توسط پزشک مشاور مربوطه در جلسات مشاوره ی پزشکی تحت آزمایش و بررسی قرار می گیرند. قبل از انجام تکنیک Micro FIT ، نمونه برداری 100 گرافت از موی سر به منظور بررسی کیفیت فولیکول ها برای افزایش سرعت کار و انجام فرایند کاشت به بهترین شکل ممکن، انجام می‏ شود.

پزشک متخصص پیش از اقدام به کاشت مو، جزئیات کار را برای متقاضی شرح می دهد تا تردید های احتمالی وی در این زمینه به طور کامل رفع شود. سپس از قسمت های مشخص شده سر برای ترمیم، با دوربین های حرفه ای عکس برداری خواهد شد و علاوه بر تشکیل پرونده درمانی، یک مجموعه عکس شامل تمامی مراحل درمان نیز در اختیار پزشک متخصص قرار خواهد گرفت. در جلسه مشاوره، متقاضی می تواند مناسب ترین زمان برای انجام عمل را نیز مشخص کند.

شما عزیزان جهت انجام مشاوره و همچنین رزرو وقت مشاوره در کلینیک تخصصی کاشت مو رونیا  می توانید با شماره های ۰۲۱۴۸۴۶۷ و ۰۹۱۲۹۶۸۰۷۵۵ تماس حاصل فرمایید.

جدیدترین روش کاشت موی FIT

مراحل کاشت مو به روش Micro FIT

 اساس کاشت مو به روش Micro FIT ، مشابه روش FIT است که به ترتیب به شرح زیر می باشد :

 1. مشاوره، طراحی خط مو و مشخص کردن نواحی اهدا کننده:

پس از انجام مشاوره و تصمیم گیری نهایی، پزشک طرح اولیه ای از خط رویش، نواحی اهدا کننده و نواحی دریافت کننده را به طور دقیق مشخص می کند. توجه به این مرحله و دقت پزشک به طبیعی تر و زیباتر شدن خط رویش کمک می کند.

سپس لازم است موهای متقاضی تا حد ممکن اصلاح و کوتاه شود. نواحی مورد نظر ضدعفونی خواهند شد تا از ابتلا به عفونت پیشگیری شود. همچنین جراح با کمک یک سوزن کوچک و با درد بسیار کم، پوست سر را کاملا بی حس می کند. توجه داشته باشید این تکنیک نیازی به بی هوشی ندارد.

 1.   استخراج واحد های فولیکولی از نواحی اهداکننده:

معمولا بخش هایی از پشت گوش و پشت سر به عنوان نواحی اهدا کننده (بانک مو) در نظر گرفته می شود.

ابزاری که در این تکنیک به منظور برداشت فولیکول های بانک مو مورد استفاده قرار می گیرد، ایمپلنتر مینیاتوری نام دارد. این ابزار بسیار ظریف و دقیق می باشد. جراح با استفاده از ایمپلنتر، شروع به ایجاد سوراخ های بسیار ریزی در اطراف فولیکول مو می کند و با دقت هر چه تمام و بدون ایجاد آسیب فیزیکی به فولیکول ها، آن را از بافت های اطراف جدا  می کند. سر چرخان ایمپلنتر کمک می کند تا به سادگی و بدون خونریزی و درد سوراخ مورد نظر ایجاد شود. همچنین به دلیل ظرافتی که این ایمپلنتر دارد، و قطر آن بین ۰/۷ تا ۰/۹ میلی متر است، هیچ گونه خونریزی در پوست سر ایجاد نمی شود.

 • لازم به ذکر است که بدانید، قطر ایمپلنتر ها متغیر است و حداکثر قطر آن ۰/۹ میلی متر می باشد. بسته به نظر و صلاحدید جراح محترم، بهترین ایمپلنتر با مناسب ترین قطر برای شما به کار برده خواهد شد.

استخراج گرافت های مو در روش میکرو FIT

 1. آماده سازی و نگه داری واحدهای فولیکولی

ابزار ایمپلنتر همچنین دارای قابلیت مکش نیز می باشد و به محض آنکه جراح فولیکول را از بافت جدا می کند، فولیکول ها با قابلیت مکش ابزار، برداشته می شوند. این قابلیت سرعت و دقت تکنیک را نیز تا حدودی بالاتر می برد.

سپس فولیکول ها در ظرف های درب بسته حاوی محلول سرم نمکی خنک است، قرار داده می شوند تا حیات فولیکولی حفظ شود. واحدهای فولیکولی باید هیدراته (آب دار) و در دمای ایده آل، در ظرف هایی که در در دمای پایین آماده سازی شده اند بمانند تا زمان کاشت فولیکول ها فرا برسد. در کلینیک خانه رونیا، این عمل به دقت و تحت نظارت متخصصین خبره انجام می شود تا به هیچ یک از فولیکول ها آسیبی وارد نشود.

آماده سازی و نگه داری مناسب واحدهای فولیکولی در این مرحله یکی از عوامل موثر بر موفقیت آمیز بودن تکنیک کاشت مو است.

 1. کاشت واحدهای فولیکولی

در این مرحله، بسته به نظر جراح از ابزار های دستی کمک گرفته می شود و واحدهای فولیکولی برداشته شده، با توجه به خواب و جهت صحیح رویش مو، در نواحی دریافت کننده در عمق مناسب کاشته می شوند. در روش پیشرفته Micro FIT، به جراح این امکان داده می شود تا کیفیت گرافت های مو را بهبود بخشد.

گرافت های با کیفیت، به ندرت دچار ریزش مو می شوند. در روش FUT، نواری که از بخش بانک مو متقاضی برداشته می شود، گرافت هایی با بهترین کیفیت نسبت به سایر تکنیک های دیگر را می دهد. در روش های بر پایه روش FIT، برای دستیابی به بهترین گرافت ها، در صورتی که جراح از تجربه کافی برخوردار نباشد، امکان ایجاد بدشکلی در بانک مو متقاضی و آسیب به فولیکول ها وجود دارد.

 در کلینیک خانه رونیا، یک راهنما با دستورالعمل­ هایی مربوط به مراقبت­ های پس­ از عمل، شیوه­ ی شستشو و داروهای مورد نیاز در هفته ­ی اول در اختیار متقاضی قرار داده می شود.

کاشت واحدهای فولیکولی در روش میکرو اف آی تی

مزیت تکنیک کاشت مو Micro FIT نسبت به روش‌های دیگر

 • استفاده از ایمپلترهای ظریف باعث شده است تا برداشت و کاشت فولیکول ها با کمک سوراخ هایی بسیار ریز انجام شود. لذا نیازی به بخیه برای نواحی اهدا کننده نمی باشد.
 • این تکنیک بدون ایجاد خونریزی و درد انجام می شود.
 • استفاده از ایمپلنترها با سر چرخانی که دارند، اسکارهای نواحی اهدا کننده را به حداقل می رسانند و بهبودی اسکار ها نیز به مراتب سریعتر خواهد بود.
 • بهبودی سریعتر اسکارها، ریسک ایجاد و گسترش عفونت را از بین می برد.
 • امکان کاشت مو با تراکم بالا و ظاهر طبیعی تر و زیباتر
 • نتایج نهایی کاملا طبیعی و ایجاد منحصر بفرد ترین خط رویش مو
 • غیر قابل رویت باقی ماندن محل برداشت مو
 • بدست آمدن نتیجه دلخواه (تا 2000 گرافت) در هر جلسه با توجه به فیزیولوژی متقاضی
 • بهبود کیفیت گرافت ها بدون ایجاد بدشکلی در بانک مو
 • کاهش خطاهای احتمالی در روند برداشت و کاشت فولیکول ها

 معایب کاشت مو به روش Micro FIT

در کنار مزایای بسیاری که در این روش وجود دارد، 2 عامل همچنان در این تکنیک محدود است.

 • سرعت برداشت و کاشت فولیکول ها در این تکنیک تا حدودی پایین است و در یک جلسه 4 ساعته احتمالا 2000 گرافت پیوند زده شود.
 • با وجود بهبود کیفیت گرافت ها در این تکنیک، همچنان روش FUT ، بهترین گرافت ها را فراهم می کند.

هزینه های کاشت مو به روش Micro FIT

علاوه بر فاکتورهای متعددی همچون هزینه مواد مصرفی، داروها، تکنسین ها، باید به یاد داشت که تکنیک Micro FIT یک روش کاشت مدرن و پیشرفته است که به تجربه کافی جراح نیاز دارد. از سوی دیگر، جدید بودن این تکنیک سبب شده که تنها تعداد محدودی جراح در این امر خبره باشند. بدین سبب روش Micro FIT تا حدودی ممکن است از روش های معمول، نیاز به هزینه بیشتری داشته باشد.

به طور کلی هزینه کاشت مو با این تکنیک تا حدودی متغیر است و به طور معمول از ۷ میلیون تا ۹ میلیون تومان متغیر است.

  متقاضیان عزیزی که قصد انجام مشاوره پیش از عمل کاشت مو دارند، توصیه می کنیم که در  انتخاب کلینیک معتبر با سابقه عالی در زمینه کاشت مو دقت کافی را به خرج دهند. در برخی از کلینیک ها ممکن است هزینه های دریافتی کم گزارش شده باشد. بخاطر داشته باشید که گاهی اوقات پایین بودن هزینه کاشت مو ممکن است به علت عدم حضور پزشک در بیشتر این مراکز باشد و  استفاده از تکنسین های تجربی در این زمینه عوارضی جدی و  آسیب فیزیکی به بانك مو را به همراه دارد. همچنین در نظر داشته باشید که کلینیک های معتبر به نتیجه پیوند متعهد هستند و نتیجه نهایی کاشت مو شما یکی از اولیتهای آنهاست.

بعد از کاشت مو به روش میکرو FIT

 

متقاضیان عزیز جهت دریافت مشاوره خدمات کاشت مو و یا رزرو وقت قبلی در کلینیک تخصصی رونیا می توانند همه روزه با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایند.

 • ۰۹۱۲۹۶۸۰۷۵۵ (ارسال عکس از طریق واتس اپ، تلگرام و سایر پیام رسان ها)
 • ۰۲۱-۴۸۴۶۷ (خط ویژه)

سوالات متداول

 • آیا در پیوند مو به روش Micro FIT امکان پیوند مو از موهای بدن نیز وجود دارد؟

بله، در تکنیک Micro FIT بسته به شرایط فیزیولوژیکی بدن بیمار و صلاحدید پزشک مشاور، ممکن است از موهای بند وی نیز استفاده شود. به علاوه این که در این تکنیک ابزارهای پیشرفته ای که مورد استفاده قرار می گیرند می توانند دقت و کیفیت کار را ارتقا دهند.

 • در هر یک جلسه کاشت مو با تکنیک Micro FIT ، چه تعداد تار مو کاشته می شود؟

متاسفانه سرعت انجام این تکنیک ممکن است تا حدودی کمتر از برخی از روش های دیگر باشد، لذا تنها امکان کاشت حداکثر 2000 گرافت در هر جلسه حدودا ۴ ساعته وجود دارد.

 • آیا افراد مبتلا به دیابت می توانند کاندید خوبی برای این تکنیک باشند؟

درصورتی که دیابت فرد پیشرفته و کنترل نشده باشد، امکان بهبود اسکار پایین تر است و احتمال عفونت وجود دارد. لذا در جلسه مشاوره حتما با پزشک مشاور خود در این رابطه مشورت کنید. در آزمایشاتی که پیش از شروع پیوند مو انجام می شود نیزوضعیت قند خون شما مشخص می شود.

 • آیا پس از انجام این تکنیک، ناحیه پیوند زده شده دردناک است ؟

از آنجایی که در این تکنیک از ابرازهایی بسیار پیسرفته و ظریف استفاده می شود، لذا میزان ایجاد اسکار به حداقل خود رسیده است و درد به ندرت حس می شود. اما در صورتی که فردی احساس درد داشته باشد پزشک با توجه به شرایط وی، مسکن تجویز خواهد کرد.

 • آیا در این روش، ظاهر ناحیه بانک مو غیرطبیعی می شود؟

در صورتی که جراح با تجربه ای کار برداشت فولیکول ها را انجام دهد، احتمال ایجاد بدشکلی وجود دارد. اما به طور کلی جراحان با تجربه ، ناحیه برداشت را به گونه ای مورد استفاده قرار می دهند که نه تنها بد شکلی ای ایجاد نشود ، بلکه بدون ایجاد آسیب به فولیکول ها، گرافت های با کیفیت نیز استخراج کنند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.