• آدرس تهران سعادت آباد
تلفن تماس :  021-48467

کاشت مو به روش FUT

کاشت مو به روش FUT
5
(41)

FUT یک تکنیک بسیار پیشرفته و روشی ایده آل برای کاشت موی افرادی است که بخش زیادی از موهای خود را از دست داده اند. در کاشت مو به روش پیوند واحد فولیکولی (FUT) ، موها مانند الگوی طبیعی رشد می کنند.

کاشت مو به روش FUT چگونه است ؟

در این روش یک نوار حاوی فولیکول های مو از بخش “اهدا کننده” یا بانک مو در ناحیه پشت پوست سر که هنوز دچار ریزش شدید و طاسی کامل نشده، برداشته می شود. بعد از برداشتن بخش نواری، زخم ایجاد شده بخیه زده می شود و اسکار آن روی پوست سر باقی می ماند.

سپس نوار ها را به گرافت هایی که حاوی یک یا دو فولیکول هستند، تقسیم می کنند. در بخش های نواری علاوه بر فولیکول، غده های چربی، اعصاب، ماهیچه های کوچک و تعدادی تار موی ضخیم هم دیده می شود. هزاران گرافت فولیکولی را به بخش های کوچک تر تقسیم می کنند. در مرحله ی بعد آن ها را در بخش های بدون موی پوست سر بیمار، یا همان “ناحیه گیرنده” پیوند می زنند یا به اصطلاح می کارند. سپس فولیکول های موی کاشته شده طبق الگوی موهای طبیعی شروع به رشد می کنند و در نهایت تفاوتی با موهای خودتان نخواهند داشت.

مراحل کاشت مو به روش FUT

مراحل کاشت مو به روش FUT  یا همان روش نواری به شرح زیر است:

 1. ابتدا پزشک پوست سرتان را به صورت موضعی بی حس می کند.
 2. یک قسمت نواری شکل از بخش اهدا کننده ی پوست سرتان را برش داده و جدا می کند. بخش اهدا کننده بخشی است که هنوز دچار طاسی نشده و فولیکول های آن قابلیت رشد مو دارند.
 3. پس از برداشتن بخش نواری پزشک بافت ناحیه ایی که فولیکول ها را از آن استخراج کرده بخیه می زند. زخم ایجاد شده عمیق نیست و اثر قابل ملاحظه ای به جای نمی گذارد. از طرفی  موهای باقی مانده روی آن ها را می پوشانند.
 4. در این مرحله واحدهای فولیکولی موجود در نوار اهدا کننده را طی یک پروسه ی میکروسکوپی به دقت برش داده و از هم جدا می کنند.
 5. بعد از آن پزشک به وسیله ی یک وسیله ی مته مانند سوراخ های کوچکی در ناحیه ی گیرنده ی سر شما به وجود می آورد و واحدهای فولیکولی را در آن حفره ها می کارد.
 6. سپس پوست سرتان به وسیله ی محلول مخصوص ضدعفونی می شود.
 7. بعد از آن بخش های اهدا کننده با باند استریل پانسمان می شوند.

پس از اتمام جراحی، پزشکتان به شما توصیه می کند که چند روز  با پوشیدن یک کلاه یا سربند از پوست سر خود در برابر عوامل محیطی حفاظت کنید.

مراحل کاشت مو به روش FUT

خطرات و معایب روش FUT

 • خارش موقت در پی فرآیند بی حسی ممکن است آزار دهنده باشد.
 • پس از عمل جراحی موها به طور موقت می ریزند و تا سه الی شش ماه زمان می برد تا دوباره رشد کنند.
 • در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی پس از عمل، احتمال ایجاد التهاب و عفونت در آن ناحیه وجود دارد.
 • در بخش اهدا کننده و در محلی که نوارها برش داده شده اند زخم ایجاد می شود.
 • میزان تهاجمی بودن این روش بالاست به همین دلیل دوره بهبودی آن هم طولانی تر است.
 • به مدت چهار هفته پس از عمل نمی توانید فعالیت های شدید فیزیکی داشته باشید .

مزایای روش FUT

 • می توان تعداد زیادی فولیکول را در یک نوبت کاشت.
 • این تکنیک در مقایسه با دیگر تکنیک ها راندمان بالاتر و نتیجه ی بهتری می دهد.
 • از زمانی که موها شروع به رشد می کنند ظاهرتان طبیعی به نظر می رسد.
 • نسبت به روش های دیگر کاشت مو مثل تکنیک های FIT و SUT کم هزینه تر است.

معایب کاشت مو به روش FUT

توصیه های قبل از کاشت مو به روش FUT

نکات و توصیه های زیر را حتما با نظارت پزشک رعایت کنید:

 • اگر از داروهای مهار کننده ی گیرنده های بتا یا همان بتا بلاکرها استفاده می کنید حتما پزشکتان را در جریان بگذارید.
 • اگر هرگونه داروی رقیق کننده ی خون مصرف می کنید، حتما به پزشکتان اطلاع دهید، چون این داروها می توانند باعث خونریزی بیشتر شوند و در روند جراحی اختلال ایجاد کنند.
 • از یک هفته قبل از جراحی به هیچ وجه داروهای ضد التهابی (NSAIDs) مصرف نکنید.
 • از یک هفته قبل از جراحی به هیچ وجه مولتی ویتامین ، ویتامین B یا E مصرف نکنید. زیرا این ترکیبات باعث افزایش خونریزی در محل می شوند.
 • داروهایی که به دلیل بیماری های زمینه ای از قبل به طور مرتب مصرف می کردید، مثل داروهای قلبی و فشار خون باید دقیقا به صورت قبل و حتی در روز جراحی با نظارت پزشک استفاده شود.
 • از دو هفته قبل از جراحی مصرف سیگار و نوشیدن الکل را قطع کنید، چون مصرف آن ها در فرایند بهبودی اختلال ایجاد می کند.
 • اگر از اسپری های تنفسی مثل اسپری ضد آسم استفاده می کنید، حتما باید آن را در طول دوره ی درمان به همراه داشته باشید.
 • برای این که بتوانید ناحیه بخیه شده را بپوشانید تا دو هفته پس از جراحی موهای خود را کوتاه نکنید و اجازه دهید موهای اطراف و پشت سرتان رشد کنند.
 • توجه داشته باشید که قبل از جراحی پوست سرتان نباید هیچ گونه عارضه ی پوستی مثل آفتاب سوختگی، زخم یا تاول داشته باشد.
 • اگر عادت دارید که همیشه موهایتان را رنگ کنید، سه روز قبل از جراحی این کار را انجام دهید.
 • پوست سرتان را تمیز نگه دارید. چون هنگام عمل پوست سرتان نباید به مواد شیمیایی آلوده باشد.
 • پس از عمل، برای شست و شوی موها طبق دستورالعمل پزشکتان عمل کنید.
 • با صلاح دید پزشک ،برای انعطاف و سست شدن پوست ناحیه ی اهدا کننده روزانه ده دقیقه پوست سرتان را ماساژ دهید.
 • برنامه ی صبحانه و ناهار خود را بر اساس توصیه ی پزشک خود تنظیم کنید.
 • برنامه ی شست و شوی پوست سر خود بعد از جراحی را  بر اساس توصیه ی پزشک خود انجام دهید.
 • قبل از عمل ، از محصولات آرایشی شیمیایی مثل اسپری مو، ماسک مو و غیره استفاده نکنید.
 • قبل از عمل ، مواد خوراکی  و نوشیدنی های کافئین دار مثل قهوه  مصرف نکنید.

مراقبت های پس از جراحی کاشت مو FUT

پس از انجام عمل جراحی کاشت مو به روش FUT موارد زیر را رعایت کنید:

 • بعد از جراحی کاشت مو، برای کاهش سریع تر تورم و محافظت از فولیکول های مو تازه پیوند شده، به حالت نیمه نشسته بخوابید. همچنین بخش هایی که تحت جراحی قرار گرفته اند را مستقیما روی بالشت قرار ندهید.
 • از ایجاد هر گونه اصطکاک، لمس و ضربه به فولیکول های پیوند شده در محل گیرنده، جلوگیری کنید.
 • فقط طبق دستورالعمل های پزشکتان به شست و شوی پوست سر خود با شامپو اقدام کنید..
 • داروهای تجویز شده را دقیقا طبق دستور پزشک خود مصرف کنید.
 • تا دو هفته پس از عمل کاشت مو به هیچ عنوان سیگار نکشید و الکل ننوشید.
 • برای حفاظت از پوست سر خود در برابر عوامل محیطی مثل گرد و غبار، باد و باران یا تماس مستقیم با اشعه UV خورشید از کلاه مناسب استفاده کنید.
 • حداقل یک ماه پس از عمل FUT، از هر نوع فعالیت شدید ورزشی و فیزیکی ، پرهیز اجتناب کنید

استفاده از ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو

گاهی برای سرعت بخشیدن به رشد موهای کاشته شده به بیماران ماینوکسیدیل تجویز می شود. ماینوکسیدیل 5٪ برای مردان و محلول 2٪ ماینوکسیدیل برای زنان. در صورت قرمز شدن پوست سر  باید مصرف آن را متوقف کنید و برای ادامه ی مصرف از پزشک خود راهنمایی بگیرید. گاهی ماینوکسیدیل باعث تپش قلب، سرگیجه، خارش پوستی می شود که در این صورت باید استفاده از آن متوقف شود.

عوارض احتمالی بعد از جراحی کاشت مو FUT


تورم صورت و اطراف چشم

پس از جراحی پیوند مو اطراف صورت و چشم ها متورم و کبود می شود. معمولا بعد از کم تر شدن کبودی در این نواحی تغییر رنگ مشاهده می شود. همچنین ممکن است بخش های اهدا کننده  و نواحی اطراف آن بی حس شوند. این حالت کاملا نرمال و طبیعی است و چند هفته تا چند ماه طول می کشد تا از بین برود.

ریزش مو بعد از کاشت

پنج تا هفت روز پس از جراحی، موهای کاشته شده همراه دلمه های پوست سر می ریزند. این ریزش، مربوط به ریزش ساقه های مو است و فولیکول های تازه کاشته شده سر جای خود هستند. این حالت کاملا نرمال و طبیعی و بخشی از فرآیند کاشت است. پس به هیچ عنوان جای نگرانی ندارد. معمولا دو ماه و نیم تا سه ماه بعد فولیکول های جدید مو به صورت نرمال و با  سرعت طبیعی نیم تا یک اینچ در هر ماه رشد می کنند. البته گاهی هم ریزش موی بعد از کاشت مو، شش تا نه ماه زمان می برد تا همه ی فولیکول های مو رشد کنند.

جوش و آکنه بعد از کاشت

جوش بعد از کاشت مو به علت برش های کوچکی که هنگام عمل در پوست ایجاد می شود به وجود می آیند. پس از عمل پیوند، ممکن است موی کاشته شده به سمت داخل رشد کند و باعث التهاب  و جوش در پوست سر شود. اگر با تورم ، قرمزی و درد همراه باشد حتما باید با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است نیاز باشد چند روز کمپرس گرم و مرطوب و پماد آنتی بیوتیکی استفاده کنید.

خطرات احتمالی و عوارض جانبی کاشت مو به روش FUT

طبیعتا در هر جراحی یا پروسه ی درمانی خطراتی وجود دارد و در ادامه به عوارض احتمالی کاشت مو اشاره می کنیم. البته این موارد بسیار نادر هستند.

ایجاد اسکار

در فرآیند کاشت مو، فولیکول های مو از  منطقه اهدا کننده به قسمت بدون مو یعنی ناحیه گیرنده پیوند داده می شود. در این روش جراح برش هایی در سطح پوست سر ایجاد می کند که طبیعتا باعث ایجاد زخم می شوند. معمولا این زخم‌ ها تا دو هفته بعد از کاشت از بین خواهند رفت. شدت و گستردگی زخم ها و همین طور روند بهبودی آن ها به شرایط بدن بیماران بستگی دارد. این روند در برخی طولانی تر و در برخی دیگر کوتاه تر است.

واکنش بدن به داروها و سایر مواد شیمیایی

گاهی بدن بیمار به داروها، مواد بخیه یا غذاهای مصرف شده حین عمل جراحی پاسخ های آلرژیک غیر طبیعی می دهد. بی حس کننده های موضعی (لیدوکایین، بوپیواکائین) یا آدرنالین (اپی نفرین) هم ممکن است در بدن واکنش ایجاد کنند. مثل حمله قلبی یا افت ناگهانی فشار خون. البته این حالت به راحتی و نسبتا سریع قابل کنترل است. اگر به دارو یا ماده ی غذایی خاصی آلرژی دارید یا حتی قبلا داشته اید یا داروهای قلبی و  فشار خون مصرف می کنید، حتما پیش از جراحی به پزشک خود اطلاع دهید.

فولیکولیت : فولیکولیت  از عوارض جانبی احتمالی جراحی پیوند مو به حساب می آیند. در واقع فولیکولیت التهاب ناحیه اطراف فولیکول مو است. فولیکولیت ملتهب و بسیار شبیه به آکنه است. معمولاً به دلیل استرسی که روی پوست سر در اثر برش ها ایجاد می شود به وجود می آید. برای پیشگیری از ایجاد فولیکولیت رعایت بهداشت پس از عمل کاشت مو بسیار مهم است. ممکن است بیمار به درمان آنتی بیوتیکی توسط پزشک نیاز پیدا کند.

تغییر بافت مو

معمولا موهای کاشته شده که تازه رشد کرده اند، نسبت به موهای خودتان ضخیم و مجعد هستند. ممکن است رفته رفته جنس مو به حالت طبیعی خود برگردد.

عدم رشد موهای کاشته شده

در مورد کاشت مو هم مانند سایر عمل های جراحی نمی توان موفقیت آن را صد در صد تضمین کرد. در موارد بسیار نادری بخشی از فولیکول های کاشته شده یا گاهی همه ی آن ها رشد نمی کنند و فرایند با شکست مواجه می شود. به هر حال پزشکتان تمام دانش و مهارت خود را برای رسیدن به بهترین نتیجه به کار می گیرد.

بی حسی و درد

هنگام ایجاد برش در پوست سر ممکن است رشته های عصبی آسیب ببینند و پوست سر بی حس شود. معمولا این بی حسی بعد از چند ماه از بین می رود، اما گاهی کاملا قابل برگشت نیست. در کاشت مو آسیب عصبی ای که باعث بی حسی طولانی مدت و یا درد اسکالپ شود به ندرت اتفاق می افتد. پس نگران این موضوع نباشید.

عوارض سیگار کشیدن بعد از کاشت مو

نیکوتین موجود در سیگار رگ های خونی را تنگ می کند. در نتیجه میزان جریان خون به سمت پوست سر کاهش می یابد. دود سیگار حاوی گاز مونوکسید کربن است. این ترکیب هموگلوبین گلبول های قرمز که مسئول انتقال اکسیژن است را اشغال کرده و به  این ترتیب ظرفیت حمل اکسیژن خون را کاهش می دهد. کمبود اکسیژن رسانی روند بهبود زخم را کند می کند و از سوی دیگر احتمال ایجاد عفونت را افزایش می دهد. در نتیجه رشد موها آهسته و ساختار آن ها ضعیف و شکننده خواهد شد. بعد از ترک سیگار بدن شروع به پاک سازی خود می کند اما تا پاک سازی کامل، عواقب زیان آور آن سال ها باقی مانده و به آهستگی از بین می رود. بنابراین هر چه زودتر به ترک آن اقدام کنید.

در هر جلسه کاشت مو به روش FUT چه تعداد گرافت مو کاشته می شوند؟

در هر جلسه به روش FUT ، حداقل حدود ۳۰۰۰ گرافت مو کاشته می شود. به این ترتیب بخش بی موی وسیع تری را می توان پوشش داد و این ویژگی از مزایای ای روش محسوب می شود. به علاوه نتیجه ی رشد مجدد موها به روش FUT ظاهری زیباتر و طبیعی تر خواهد بود.

کاشت مو به روش FUT چقدر زمان می برد؟

برای انجام کاشت مو به روش FUT ، بسته به تعداد گرافت های پیوندی، به چهار تا هشت ساعت زمان نیاز است. این تکنیک پیچیدگی  و هزینه ی کمی دارد. چون در هر نوبت تعداد زیادی فولیکول کاشته می شود.به علاوه همان طور که گفته شد این روش کمتر تهاجمی است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.