• آدرس تهران سعادت آباد
تلفن تماس :  021-48467

کاشت مو به روش FUE

کاشت مو به روش FUE
5
(41)

در حال حاضر تنها روش قطعی درمان ریزش مو و طاسی سر، کاشت مو است. در جراحی کاشت مو فولیکول های مو (ارگان ‌های سازنده‌ی مو) از بخش های مشخصی از پوست سر به نام منطقه اهدا کننده (بانک مو)، به قسمت بدون مو یعنی ناحیه ی گیرنده پیوند می شوند. ژن های ریزش مو روی این فولیکول‌های کاشته شده اثر ندارند و به همین دلیل ساختار بافتی آن ها نسبت به ریزش مقاوم‌ است؛ از این رو کاشت مو درمانی قطعی برای ریزش مو به شمار می آید.

به دلیل تهاجمی بودن تکنیک های قدیمی و همچنین غیر طبیعی بودن نتایج، کاشت مو چندان متداول نبود. اما امروزه با پیشرفت‌ های علمی و عملی در زمینه ی کاشت مو، روش های متنوعی به وجود آمده است. روش های جدید عوارض کمتر و نتایج بهتری به دنبال دارند.

هر کدام از تکنیک ‌ها مزایا و معایبی دارند. ممکن است یک روش برای یک بیمار مناسب و برای بیمار دیگر نامناسب باشد. به همین دلیل هر فرد متقاضی انجام عمل پیوند مو، توسط پزشک تحت آزمایش و بررسی قرار می گیرد تا بهترین و مناسب ترین تکنیک برای کاشت مو اجرا شود. روش درمانی پیشنهادی طبق شرایط و میزان ریزش موی بیمار مشخص می شود. از این رو نمی‌توان یک روش کاشت مو را به عنوان تکنیکی مناسب برای همه معرفی کرد.

کاشت مو به روش FUE

(FUE) Follicular Unit Extraction یا استخراج واحد فولیکولی، یکی از بهترین و موثرترین تکنیک های کاشت مو است. بر اساس تائیدیه ی بین المللی از FDA و متخصصین پوست و موی آمریکا، FUE به عنوان کاربردی ترین تکنیک کاشت مو شناخته شده است. در تکنیک FUE واحد های فولیکولی مو با استفاده از یک سیلندر پانچ به قطر  0.8 تا 1 میلی متر و به صورت تک تک از بانک مو استخراج شده و سپس در بخش بی موی سر کاشته می شوند.

هر واحد، گرافت مو نامیده می شود و حاوی یک تا چهار عدد فولیکول مو است. پانچ مخصوصی که در روش FUE به کار برده می شود، می تواند فولیکول موها را بدون این که به بافت سر صدمه ای بزند از پوست استخراج کند. در واقع این تکنیک بدون جراحی و در چند جلسه انجام می شود. در به طور میانگین در هر جلسه هزار تا هزار و پانصد فولیکول از بانک مو برداشته و در ناحیه ی گیرنده کاشته می‌ شود.

پیوند مو به روش FUE یک روش غیر تهاجمی است. به همین دلیل دوره ی بهبودی سریع تر، نقاهت کوتاه تر و همچنین  نتیجه ی بهتری دارد. بیمار معمولا پس از ده روز هیچ نشانه ای از جراحی نشان نمی دهد.

کاربردهای روش  FUE

همان طور که گفته شد FUE یکی از بهترین و کاربردی ترین تکنیک ها برای کاشت مو به شمار می آید. روش های مدرن تر قطعا نتایج بهتری به دنبال خواهند داشت.  به همین دلیل روش FUE تکنیک بسیار رایج و پرکاربردی است.

کاربرد اصلی روش FUE کاشت موهای سر است. معمولا این روش  برای بیمارانی که به دلایل مختلف موهای خود را از دست داده اند و بانک موی ضعیفی دارند، بسیار مناسب است. این تکنیک در کمترین زمان و با بالاترین کیفیت انجام می شود و نتیجه ی آن ظاهری بسیار طبیعی به بیمار می دهد. به گونه ای که تشخیص کاشت مو ممکن نیست.

روش FUE علاوه بر کاشت موی سر، در کاشت ریش و سبیل هم کاربرد دارد. از آن جایی که در این روش معمولا از یک دستگاه سوراخ کننده به قطر یک میلی متر استفاده می شود، می تواند برای کاشت ریش و سبیل هم گزینه ی مناسبی باشد.

روش  FUE برای کاشت ابرو نیز روش مناسبی است. ریزش ابرو تاثیر منفی زیادی در زیبایی چهره دارد. افرادی که به هر دلیل ابرو های خود را از دست داده اند، می توانند با خیال راحت کاشت ابرو انجام دهند و زیبایی از دست رفته ی خود را بازیابند.

بانک مو در روش  FUE

 برای کاشت مو، به یک منبع از فولیکول های زنده ی مو یا بخش اهدا کننده که به آن بانک مو گفته می شود نیاز داریم. فولیکول ها از بانک مو استخراج شده و در ناحیه ی بدون مو کاشته می شوند. تولید تارهای مو به گونه ای که دقیقا شبیه به ساختار موی طبیعی باشد، ممکن نیست. بنابراین از موهای خود فرد به عنوان منبع استفاده می شود.

در روش FUE از موهای پشت و اطراف سر که معمولا دچار ریزش نمی شوند، استفاده می شود. به این ترتیب با استفاده از دستگاه مخصوص فولیکول ها از پشت سر استخراج شده و سپس جلوی سر کاشته می شوند.

ناحیه بانک مو

مراحل کاشت مو به روش FUE

بررسی بانک مو

 در کاشت مو به روش FUE اطراف و پشت سر به عنوان بانک مو انتخاب می‌شود. چون این نواحی کمتر تحت تاثیر ژن طاسی هستند و تراکم کافی دارند. برای بررسی وضعیت بانک موی بیمار و همچنین ناحیه ی گیرنده، از دستگاه‌های بسیار پیشرفته استفاده می‌شود. اطلاعات مفیدی که از آنالیز این دستگاه به دست می آید تعداد گرافت‌های مورد نیاز و طرح خط رویش مو را مشخص می کند. تعداد کل فولیکول‌های قابل برداشت از بانک موی سر، عمق ریشه‌های مو، وضعیت پوست سر از نظر چربی، رطوبت و الاستیسیته، و … توسط این دستگاه های کامپیوتری تحلیل می‌شود. پزشک وضعیت شما را بررسی کرده و با توجه به مشاهدات خود مناسب ترین تکنیک کاشت مو را انتخاب می کند.

مراجعه ی متقاضی به مرکز درمانی

در این مرحله پزشک شما را در جریان روند جراحی و جزئیات آن قرار می دهد. اگر هر سوال یا نگرانی ای برایتان پیش آمد حتما با پزشک در میان بگذارید. بهتر است صبح روز جراحی صبحانه ی مناسبی میل کنید. اما از مصرف قهوه و غذاهای چرب پرهیز کنید. نوشیدنی بدون کافئین مانعی ندارد.

عکس برداری

کادر درمانی کلینیک رونیا با استفاده از یک دوربین حرفه ای از قسمت های مختلف سرتان عکس برداری می کنند تا در پرونده ی پزشکی ثبت شود. این عکس ها که در  تمامی مراحل درمان  گرفته می شوند به بررسی نتیجه ی جراحی کمک خواهند کرد.

طراحی خط رویش مو

پزشک با توافق شما و رعایت استانداردها خط رویش مو را تعیین می کند. سپس نواحی اهدا کننده و گیرنده را با ماژیک های مخصوص نشانه گذاری می کند تا طرح اولیه مشخص شود.

استخراج واحدهای فولیکولی

پس از تعیین ناحیه ی اهدا کننده در قسمت پشت و اطراف سر، پزشک پوست سرتان را به صورت موضعی بی حس می کند. بی حسی تا پایان جراحی باقی می ماند و نیازی به تزریق مجدد ماده ی بی حسی نیست. بنابراین در طول عمل دردی حس نخواهید کرد. .

ناحیه ی اهدا کننده تحت تاثیر ژن طاسی نیست. به همین دلیل این موها بعد از کاشت نمی ریزند.

مراحل کاشت مو به روش FUE

برای استخراج فولیکول ها از دستگاه مخصوصی به نام پانچ استفاده می شود. این ابزار برش هایی به شکل استوانه و به قطر  0.8 تا 1 میلی متر در پوست سر ایجاد کرده و واحد های فولیکولی را جدا می کند. سپس پزشک آن ها را به وسیله ی انبر های مخصوص از پوست سر خارج می کند.

نگه داری واحدهای فولیکولی

فولیکول ها از زمان استخراج تا زمان کاشت باید در محیطی مناسب قرار بگیرند تا زنده بمانند. در مدت زمانی که بیرون از محیط بدن هستند تا زمان کاشت، باید هیدراته و در دمای مناسب نگه داری شوند. ظرف های مخصوصی برای نگه داری فولیکول ها در درمای پایین آماده شده است.

استراحت

به طور میانگین، فرایند جراحی پیوند مو پنج تا هفت ساعت طول می کشد. بین مراحل استخراج و کاشت به نیم ساعت استراحت نیاز است تا بیمار هم بتواند استراحت کند و یک وعده ی غذایی سبک داشته باشد.

کاشت واحدهای فولیکولی

در این مرحله، واحدهای فولیکولی استخراج شده در بخش های گیرنده کاشته می شوند. پزشک هنگام کاشت هر واحد فولیکولی عمق، زاویه و جهت رشد موها را در نظر می گیرد.

کاندیدای مناسب روش FUE

توجه داشته باشید که تشخیص مناسب ترین نوع تکنیک یا بهترین روش کاشت مو برای هر بیمار بر عهده ی پزشک است. اما به طور معمول روش FUE برای افرادی که طاسی خفیف تا متوسط دارند، گزینه ی مناسبی است. در ابتدای پیدایش این تکنیک کاشتن تعداد محدودی از موها ممکن بود، اما با پیشرفت آن اکنون می توان تا ۳۰۰۰ هزار گرافت مو را در یک جلسه کاشت. این تعداد سطح نسبتا وسیعی از پوست سر را پوشش می دهد.

این روش هم مانند سایر روش های جراحی مزایا و معایبی دارد. اما به طور کلی از سایر تکنیک ها مزایای بیشتری دارد و کم عارضه تر است که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

مزایای روش  FUE

 • روشی غیر تهاجمی است و جای هیچ گونه اسکار و  زخم های گوشتی در ناحیه ی بانک مو به جای نمی گذارد.
 • عوارضی مثل درد، خونریزی و بی‌حس شدن طولانی مدت ندارد و به پوست، گوشت و اعصاب پوست سر آسیب نمی رساند.
 • احتمال آسیب دیدن فولیکول‌ ها به حداقل می رسد.
 • نیازی به بیهوشی کردن بیمار نیست و فقط از بی حسی موضعی استفاده می شود.
 • در این روش هیچ برش عمیقی در سطح پوست ایجاد نمی شود، پس نیازی به بخیه زدن نیست.
 • مراقبت‌های بعد از کاشت مو ساده است و بیمار به سرعت به زندگی عادی خود برمی گردد.
 • محدودیت‌های فیزیکی کمتری متوجه بیمار خواهد بود.
 • امکان استخراج گرافت های بیشتری در هر نوبت وجود دارد.
 • کاشت مو با تراکم بالا انجام خواهد شد.
 • رشد مو با این روش سه برابر بیشتر از روش های قدیمی کاشت مو است.
 • برای افرادی که طاسی گسترده و بانک موی ضعیفی دارند مناسب است.
 • از اسکن کامپیوتری برای یافتن مقاوم‌ترین و بهترین فولیکول‌ها استفاده می شود.
 • برای کاشت سبیل یا ابرو مناسب است.
 • برای بیمارانی که در مراحل اولیه ی ریزش موی خود هستند ایده آل است.
 • برای افرادی که می خواهند موهای خود را اصلاح کنند مناسب است.
 • برای افرادی که پوست سر سفتی دارند مناسب است.
 • نتیجه ی کاشت بسیار طبیعی است.
 • خطای جراحی به حداقل میزان ممکن خواهد رسید.

عکس کاشت مو بعد از سال اول

معایب روش  FUE

 • نسبتا گران است.
 • به چندین ساعت یا چند جلسه برای انجام مراحل کاشت مو نیاز است.
 • استخراج تعداد فولیکول های مورد نیاز زمان بر است.
 • لازم است که بیمار تمام موهای سر خود را  بتراشد یا کوتاه کند.
 • انجام این روش برای افرادی که موهای فر و مجعد دارند کمی مشکل است.
 • احتمال خشک و دهیدراته شدن گرافت ها در فاصله ی زمانی بین استخراج و کاشت وجود دارد.
 • ممکن است درمان غیر جراحی هم جوابگو باشد.

توصیه های بعد از کاشت مو به روش FUE

مراقبت ها و اقداماتی که باید پس از جراحی کاشت مو انجام شوند، به شرح زیرند:

 • دستور العمل­ های لازم و راهنمایی های مربوط به مراقبت­ های هفته ­ی اول بعد از جراحی، مثل نحوه ی شست و شوی سر و مصرف داروها به بیمار ارائه خواهد شد.
 • فولیکول­ ها از روز هشتم به خوبی در محل کاشت تثبیت می شوند.
 • بیمار از هفته ی دوم به بعد می ­تواند به زندگی عادی خود برگردد.
 • حدود هشتاد درصد موهای کاشته شده از هفته ­ی سوم تا ششم دچار ریزش می شوند. ممکن است نگران شوید و فکر کنید که جراحی موفقیت آمیز نبوده است. اما اصلا جای نگرانی نیست. چون این مرحله بخشی از فرایند کاشت مو و کاملا طبیعی است. در واقع ساقه ی موها می ریزند و  فولیکول­ ها سر جای خود هستند. از این جا به بعد موها مثل موهای طبیعی رشد می­ کنند.
 • از ماه ششم تغییرات رشد مو ناگهانی و کاملا محسوس است.
 • این رشد تا ماه دوازدهم، به آهستگی و به صورت تصاعدی ادامه می­ یابد و نتیجه ­ی آن حدودا در صد در صد موهای کاشته ­شده قابل مشاهده است.
 • بیمار باید در ماه سوم و ششم عکس­ هایی از زوایای مختلف سرش را برای پزشک ارسال کند تا آخرین وضعیت آن بررسی شود.
 • از ماه دوازدهم به بعد بیمار باید برای بررسی و ارزیابی وضعیت خود به پزشک مراجعه کند.
 • این موهای کاشته شده تحت تاثیر ژن ریزش مو نیستند و به همین دلیل دیگر دچار ریزش نمی شوند. به همین دلیل رشد موهای کاشته شده همیشگی است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.