• آدرس تهران سعادت آباد
تلفن تماس :  021-48467

کاشت مو به روش FIT

کاشت مو به روش FIT
5
(24)

کاشت مو به روش (FIT)  Follicular Isolation Technique یا تکنیک جداسازی فولیکولار به عنوان یکی از مناسب ترین روش های کاشت موی طبیعی شناخته می شود. در این روش از یک پانچ استوانه ای بسیار ظریف برای استخراج واحدهای فولیکولی مو از بانک مو به بخش گیرنده ی بدون مو استفاده می شود. هر واحد فولیکولی گرافت مو نامیده می شود و دارای یک تا چهار عدد مو است. به توصیه ی انجمن بین المللی جراحی ترمیم مو (ISHRS) ،تکنیک جداسازی فولیکولار (FIT)  به “برش واحد فولیکولی ” تغییر نام داده است.

این روش نیز مانند سایر روش ها در حال پیشرفت است. روش کاشت موی Micro FIT تکمیل شده ی این تکنیک و کاشت مو به روش SUT نسل جدید آن می باشد.

کاشت مو به روش FIT

کاشت مو به روش FIT  روشی با کمترین میزان تهاجم است. از این رو دوره ی نقاهت و بهبودی بسیار کوتاهی دارد و نتیجه ی آن بسیار رضایت بخش و طبیعی است. همه ی افرادی که قصد انجام عمل جراحی کاشت مو را دارند، به طور تخصصی توسط پزشک تحت آزمایش و بررسی قرار می گیرند. سپس پزشک با توجه به شرایط هر فرد مثل سن، جنسیت، میزان و گستردگی ریزش مو، مناسب ترین روش درمانی را تعیین می کند.

مراحل کاشت مو به روش FIT

 • مراجعه ی متقاضی به مراکز درمانی

در ابتدا پزشک مشاور روند جراحی و جزئیات آن را برایتان تشریح می کند. اگر نگرانی، سوال، یا ابهامی در مورد جراحی تان دارید، حتما با پزشکتان در میان بگذارید. آرامش خیال شما حین انجام این فرایند بسیار مهم است. صبح روز جراحی حتما صبحانه ی مناسبی میل نمایید. توجه داشته باشید که پیش از جراحی به هیچ عنوان نوشیدنی های کافئین دار و غذاهای چرب مصرف نکنید.

 • عکس برداری

در این مرحله پرسنل کلینیک با کمک یک دوربین حرفه ای، از قسمت هایی از سرتان عکس می گیرند. این عکس ها که در هر مرحله گرفته می شوند، به تحلیل نتایج حاصل کمک خواهند کرد و برای بررسی های بعدی در پرونده ی پزشکی تان ثبت خواهد شد.

 • طرح پردازی نواحی اهداکننده و دریافت کننده

پزشک با توافق خود شما و در نظر گرفتن استانداردها، خط رویش مویتان را طراحی می کند. در واقع بخش بانک مو و بخش گیرنده نشانه گذاری می شود؛ به این صورت که پزشک با ماژیک های مخصوص این نواحی را مشخص می کند. معمولا همه یا بخشی از موهای بخش بانک مو تراشیده می شود.

مشاوره کاشت مو

 • استخراج واحد های فولیکولی از بانک مو

هنگامی که محدوده ی بانک مو تعیین شد، پزشک پوست سرتان را به صورت موضعی بی حس می کند. یک نوبت بی حسی برای تمام طول دوره ی جراحی کافی است و نیازی به بی حسی مجدد نیست. مواد بی حسی به سرعت عمل کرده و پزشک می تواند بلافاصله کار خود را شروع کند.

بانک مو یا ناحیه ی اهداکننده بخشی از سر است که فولیکول زنده ی کافی برای کاشت در بخش بی مو را دارد.

فولیکول های این بخش تحت تاثیر ژن ریزش موی ارثی نیستند، به همین دلیل بعد از کاشته شدن در بخش گیرنده  نمی ریزند. جراح کاشت موی شما بهترین ناحیه را به عنوان بانک مو انتخاب خواهد کرد.

سپس فولیکول ها توسط ابزارهای جراحی در ابعاد میلی متری به نام پانچ استخراج می شوند. این ابزارها با توجه به ضخامت موی هر فرد، برش های استوانه ای به قطر هفتاد و پنج تا نه میلی متر در پوست سر ایجاد می کنند. پس از اینکه فولیکول ها از پوست سر جدا شدند، به کمک انبر های مخصوص جراحی آن ها را با دقت بسیار خارج می کنند. بعد از آن فولیکول ها با در نظر گرفتن تعداد تار موهای شان در ظرف های مخصوص و  در دمای پایین نگه داری می شوند تا زنده بمانند. یک از تکنسین ها تعداد واحدهای فولیکولی را می شمارد و به پزشک اطلاع می دهد.

بر اساس میزان تراکم موی فرد، تعداد واحدهای فولیکولی که می توان در یک نوبت خارج کرد ، ، 1500 تا 2500 واحد فولیکولی و معادل 4000 تا 8000 تار مو می باشد. بسته به میزان تراکم بانک مو در هر فرد این تعداد متغییر است.

پس از اتمام استخراج فولیکول ها، با ضرب کردن تعداد واحدهای فولیکولی در تعداد موهای درون هر گرافت تعداد دقیق موهای پیوند شده قابل محاسبه است.

برداشت مو در روش FIT

 • آماده سازی واحدهای فولیکولی

پس از اینکه واحدهای فولیکولی از منطقه ی بانک مو استخراج شدند، آن ها را در محلول خاص و در دمای مناسب نگه می دارند تا فولیکول از بین نرود. از چراغ های LED  برای ایجاد و حفظ  دمای مناسب  استفاده می شود. پزشک و دستیارانش با استفاده از عینک های ذره بینی به آماده سازی واحد های فولیکولی برای مرحله ی بعد می پردازند. این مرحله در موفقیت کاشت مو بسیار اهمیت دارد.

 • نگه داری واحد های فولیکولی

از زمان استخراج فولیکول ها تا زمان کاشت آن ها، فولیکول ها باید هیدراته (آب دار) نگه داری شوند. دمای نگه داری فولیکول ها نیز در حفظ حیات آن ها بسیار موثر است. به همین دلیل فولیکول ها بابد در ظرف هایی که با دمای پایین نگه داری شوند. نگه داری مناسب از واحدهای فولیکولی برای بقای فولیکول های مو در مدتی که خارج از بدن هستند، بسیار مهم است.

 • استراحت

معمولا فرایند کاشت مو پنج تا هفت ساعت طول می کشد و  در سه مرحله ی استخراج، استراحت و کاشت انجام می شود. بعد از مرحله ی استخراج ، نیم ساعت زمان به زیباجو داده می شود تا هم استراحت کند و هم بتواند یک وعده ی غذایی سبک میل نماید.

 • کاشت واحدهای فولیکولی

اکنون زمان آن رسیده که  واحدهای فولیکولی استخراج شده، در بخش گیرنده کاشته شوند. پزشک حین فرایند کاشت واحد های فولیکولی، عمق، زاویه و جهت رشد موها را در نظر می گیرد.

مرحله کاشت گرافت ها در کاشت مو FIT

چه کسی کاندید مناسبی برای کاشت مو به روش  FIT است؟

کاشت مو به روش FIT  برای افرادی که میزان طاسی خفیف تا متوسط دارند گزینه ی خوبی است. در ابتدای به کار گیری این روش کاشت تعداد محدودی از موها ممکن بود. اکنون با پیشرفت روش FIT ، امکان استخراج هفت هزار تار مو در یک روز وجود دارد.

مزایای اصلی روش FIT

 • برای کاشت سبیل یا ابرو ایده آل است.
 •  برای زیبا جویانی که در مراحل اولیه ریزش موهای خود هستند ایده آل است.
 • برای زیبا جویانی که می خواهند پس از جراحی موهای خود را کوتاه کنند ایده آل است.
 • در مقایسه با تکنیک نواری یا همان  FUTتهاجم کمتری دارد.
 • هیچ گونه جای زخم آشکار در بانک مو به جای نمی گذارد.

معایب اصلی روش FIT

 • نسبتا هزینه های زیادی دارد.
 • زمان بر است.
 • ممکن است برای زیبا جویانی که طاسی پیشرفته دارند مناسب نباشد.
 • ممکن است روش های درمانی به غیر از جراحی هم جواب دهد.

توصیه های بعد از کاشت مو

 • بعد از جراحی یک راهنما در مورد مراقبت های پس از کاشت مو و همچنین نحوه ی شست و شوی پوست سر و دستور مصرف داروها در اختیار شما قرار داده می شود.
 • فولیکول­ ها پس از پایان هفته ی اول به خوبی در جای خود تثبیت شده اند.
 • از پایان هفته ی دوم به بعد می ­توانید به روال همیشگی زندگی خود برگردید.مثل روزهایی که جراحی انجام نداده بودید.
 • هشتاد درصد موها از هفته ­ی سوم تا ششم می ریزند. ممکن است نگران  شوید و تصور کنید که جراحی به خوبی انجام نشده و مشکلی وجود دارد.
 • ریزش موها در این مرحله کاملا طبیعی و بخشی از فرایند کاشت مو است. پس اصلا جای ترس و نگرانی وجود ندارد. تنها کاری که در این مرحله باید انجام دهید حفظ آرامش و خونسردی و صبر است. در واقع فولیکول­ ها سر جای خود هستند و فقط ساقه ی موها می ریزند. پس از گذشت این دوره، موها در ریشه های محکم ­ترشروع به رشد می­ کنند.
 • تغییرات چشمگیر در مقدار و سرعت رشد موها از ماه ششم قابل مشاهده است.
 •  تا ماه دوازدهم این رشد ادامه پیدا خواهد کرد به گونه ای که حدودا صد در صد موهای پیوند شده رشد می کنند.
 • در ماه سوم و ششم از شما خواسته می شود که عکس هایی از قسمت های مختلف سر خود برای کلینیک بفرستید.
 • بعد از ماه دوازدهم باید برای بررسی آخرین وضعیت خود از پزشکتان وقت ملاقات بگیرید و به کلینیک مراجعه کنید.
 • همان طور که پیش تر اشاره شد، ژن طاسی روی فولیکول های موهای پیوند شده اثر نمی کند. به همین دلیل نمی ریزند و  رشد آن ها مثل موهای طبیعی همیشگی خواهند بود.

عکس کاشت مو بعد از یکسال

پیشگیری از تورم

برای پیشگیری از التهاب و تورم بعد از کاشت مو، شب اول بعد از کاشت از کمپرس سرد استفاده کنید. می توانید داخل یک کیسه ی پلاستیکی تمیز چند عدد قالب یخ قرار دهید. هر یک ساعت یک بار آن را به مدت بیست دقیقه روی سر خود قرار دهید. اما دقت داشته باشید که هر یک دقیقه یک بار آن را از روی سر خود بردارید.

استراحت و حالت خوابیدن بعد از کاشت مو

روز اول بعد از کاشت مو به طور کامل استراحت کنید. بهتر است  دو عدد بالش زیر سر خود قرار دهید تا سرتان با زاویه ۳۰ درجه بالا بیاید. اگر از به پشت خوابیدن خسته شدید، برای تنوع به پهلوی راست یا چپ بخوابید . کیفیت و کمیت استراحت بعد از کاشت مو نیز بر روند بهبودی بسیار موثر است.

نحوه باز کردن پانسمان

بهتر است پزشک خودتان پانسمانتان را باز کند. در غیر این صورت طبق دستور پزشک اقدام کنید. ابتدا کلاه توری روی سر خود را بردارید. سپس قسمت بین بخش اهدا کننده و گیرنده را قیچی کنید و پانسمان را با احتیاط بردارید. مقدار زیادی آب بریزید و صبر کنید تا پانسمان کاملا مرطوب و به راحتی جدا شود. یک ربع بعد پانسمان را به آهستگی بردارید.

تغذیه بعد از کاشت مو

پیروی از یک رژیم سالم و سرشار از میوه ها و مواد مغذی و ویتامین ها و همین طور آب کافی برای سلامت و رشد موها ضروری است.

داروهای بعد از کاشت مو

ممکن است پزشکتان آنتی بیوتیک سفالکسین تجویز کند که باید هر ۶ ساعت یکبار مصرف کنید. مصرف مداوم و همیشگی قرص زینک نیز در رشد و استحکام موها بسیار موثر است. اطلاعات کامل در این زمینه را در صفحه داروهای بعد از کاشت موی وب سایت مطالعه فرمایید.

تفاوت کاشت مو FIT با برداشت نواری یا  FUT

در روش کاشت موی FUT یا  همان برداشت نواری که روش قدیمی تر برای کاشت مو است، بخشی نواری از بافت بانک مو از پشت سر برداشته می شود . سپس این نوار را به کمک بزرگ نمایی میکروسکوپ به پیوند های تکی واحد فولیکولی برش می دهند و آن ها را از هم جدا می کنند. این روش با نام پیوند واحد فولیکولی هم شناخته می شود.

این تکنیک معمولا برای زیبا جویانی که طاسی گسترده دارند بسیار مناسب است. چون اگر فرد بانک موی کافی داشته باشد، امکان اینکه تا 3000 پیوند مو انجام شود وجود دارد. اما به دلیل برش های نواری که زخم های بزرگی روی پوست سر به جای می گذارند، زمان بهبودی طولانی تر خواهد بود.

کاشت مو به روش FIT روشی غیر تهاجمی است. یعنی زخمی به جای نمی گذارد. پانچ مخصوصی که در روش FIT استفاده می شود فولیکول ها را بدون این که به بافت پوست سر آسیبی برساند استخراج می کند. به همین دلیل پوست سر سریع تر بهبود می یابد. با این روش بعد از ده روز هیچ اثری از جراحیروی پوست سر زیبا جو باقی نمی ماند.

هزینه ی کاشت مو به روش FIT

معمولا هزینه کاشت مو در کلینیک های معتبر با وجود به کار گیری جراحان و متخصصین پوست و موی بسیار مجرب منصفانه است.

هرچه قدر گستردگی و شدت طاسی و ریزش موی زیباجو بیشتر باشد، به تعداد گرافت بیشتری نیاز خواهد داشت. به همین دلیل هزینه ی تقریبی کاشت مو هم بیشتر می شود. برای نمونه ممکن است یک زیباجو به دو هزار و پانصد عدد گرافت مو برای رسیدن به تراکم مورد نظر خود نیاز داشته باشد، اما حتی چهار هزار و پانصد گرافت هم برای زیباجوی دیگر کافی نباشد.

هزینه ی کاشت مو بر اساس نوع روش کاشت و همین طور تعداد گرافت مو تعیین می شود. هزینه کاشت مو در سال ۱۴۰۰ بین ۶ تا ۸ میلیون تومان می باشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.