• آدرس تهران سعادت آباد
تلفن تماس :  021-48467
کاشت مو با ربات آرتاس
5
(24)

اجزای اصلی ربات ARTAS شامل یک بازوی روباتی است که دارای پانچ بیرون کشیدن با مکانیسم دوگانه ی تیز/کند است، یک سیستم تصویربرداری نوری که سطح سر پوست را اسکن می کند و بازوی روباتیک را هدایت می کند، یک پایانه ی شبکه کامپیوتر با پردازنده مرکزی ربات، یک صفحه نمایش تلویزیونی، یک دستگاه کشش دهنده که به سر پوست بیمار اعمال می شود، و یک صندلی با بالشت متصل که بیمار در آن می نشیند و سرش را نگه می دارد.

ربات ARTAS همچنین توانایی طراحی خط موی ناحیه دریافت کننده با تکنولوژی استودیوی مو ARTAS را دارد که به پزشک اجازه می دهد تا کاشت مو را به صورت دیجیتال طراحی کند. آخرین نسخه ربات که ARTAS 9x نامیده می شود، پیشرفت ها و به روز رسانی های جدیدی را معرفی کرده است. برخی از این موارد عبارتند از:

  • چشم های ربات با دوربین رنگی بسیار قوی
  • چراغ LED سفید برای سرعت بخشیدن به برداشت توسط ربات
  • کشش دهنده رنگی
  • یک بسط دهنده جدید که منجر به بهبود دسترسی می شود
  • تکیه گاه سر راحت تر برای بیمار
  • الگوریتم تشخیص اسکار
  • پوشش سوزن جدید که زاویه پایین تری را برای برداشت گرافت مو و ایجاد موقعیت فراهم می کند
  • روش ساده تر تبدیل طراحی پزشک به فرمت دیجیتال

ربات ARTAS چگونه کار می کند؟

هنگامی که بیمار بیهوش شده و برای استخراج پیوند آماده است، اولین گام این است که پزشک “Tensioner” را به پوست سر بیمار متصل کند. Tensioner یک دستگاه کوچک پلاستیکی چارچوب – مانند تصویر – است که برای کشش پوست روی پوست سر استفاده می شود. سپس بر روی صندلی رباتیک به یک “هاله” متصل می شود تا در طول مرحله برداشت، مانع حرکت کردن بشود.

کشش دهنده دارای مجموعه ای از نقاط به نام فیدوکال ها در محدوده چارچوب است که سیستم نوری ربات از آن برای هدایت بازوی رباتیک و ابزار برش استفاده می کند. فضای داخل چارچوب، یک منطقه فعال است که ربات در آن عمل می کند. همانطور که از نام آن مشخص است، کشش دهنده، کشش را به منطقه ی برداشت انتقال می دهد، که باعث تثبیت پوست شده و مانع جابجایی پوست در طی فرایند می شود. کشش بر روی پوست همچنین باعث کاهش خونریزی در طول عمل جراحی می شود.

جالب است بدانید که ربات می تواند حرکت بیمار را حس کند و اگر حرکات بیش از حد باشند، می تواند آن را تنظیم کرده یا به طور موقت متوقف شود.

کاشت مو با دستگاه آرتاس

پارامترهای برداشت

در این زمان، پزشک چندین پارامتر را در کامپیوتر برنامه ریزی می کند تا جراحی را هدایت کند. مهمترین آنها عبارتند از قطر سوزن، فاصله بین موقعیت ها، و انتخاب واحد پیوند فولیکولار.

در گذشته، پزشک همچنین عمق پانچ های تیز و کند، زاویه ای که ربات به داخل پوست سر وارد می شود و سرعت چرخش پانچ کند را نیز مشخص می کرد. با این حال، این عوامل در حال حاضر به صورت خودکار انجام می شود و تنها لازم است که پزشک مطمئن شود که ربات به طور مطلوبی پاسخ می دهد.

سیستم راهنمای لیزری

سیستم لیزری و مکانیزم پانچ در سر انتهایی بازوی رباتیک هستند. وقتی بازوی روباتیک در موقعیت قرار گرفت و پارامترها تنظیم شدند، برداشت گرافت های مو شروع می شود. سیستم لیزری ربات ARTAS سطح پوست سر را اسکن می کند و یک واحد فولیکولی را برای برداشت انتخاب می کند. لیزر باعث بزرگنمایی پوست سر می شود که به پیوند موی رباتیک اجازه می دهد که با دقت میکروسکوپی انجام شود. ویدئویی از سیستم نوری در زمان واقعی در یک مانیتور بزرگ و نمایشگر دیواری پخش می شود، به طوری که کارکنان بالینی و جراحان می توانند هر حرکتی را که ربات انجام می دهد تماشا کنند.

مکانیسم پانچ دوگانه

مکانیسم مورد استفاده برای جداسازی واحدهای فولیکولی از بافت اطراف، یک تکنولوژی پانچ دوگانه با یک پانچ داخلی (تیز) و یک پانچ بیرونی (کند) است. در طول برداشتن، پانچ داخلی در قسمت فوقانی قسمت پوست قرار می گیرد و با مکش ملایمی پوست را ثابت نگه می دارد و اجازه می دهد تا ربات حرکات سر بیمار را دنبال کند. سپس لبه ی چرخان پانچ بیرونی، واحد فولیکولار را از بافت اطراف جدا می کند. این تکنولوژی پانچ دوگانه، ترومای مکانیکی و آسیب به پیوند را به حداقل رسانده و حفظ فولیکول ها را به حداکثر می رساند.

هنگامی که پیوند جدا شده است، سیستم نوری پوست سر را اسکن کرده و واحد فولیکولار بعدی را برای برداشت پیدا می کند. سپس بازوی روباتیک به سمت هدف جدید هدایت می شود و فرآیند برداشتن تکرار می شود.

کاشت مو به روش آرتاس

برداشت گرافت های مو

ربات تقریبا ۱۰۰ تا ۱۴۰ واحد فولیکولی پیوند را از هر منطقه “شبکه” که توسط کشش دهنده تعریف شده است برداشت می کند. هنگامی که برداشت در آن منطقه تکمیل می شود، کشش دهنده به یک منطقه مجاور منطقه دهنده منتقل می شود. پس از تکمیل هر شبکه، گرافت ها برداشته می شوند و در یک محلول نگهدارنده سرد که شامل یک منبع انرژی مولکولی (ATP) است قرار داده می شود. این محلول تا زمانی که فولیکول ها در ناحیه طاسی قرار گیرند آن ها را سالم نگه می دارد. این فرآیند ادامه می یابد تا زمانی که گرافت های کافی در جلسه پیوند رباتیک برداشت شود.

ایجاد نواحی دریافت کننده

ربات ARTAS نواحی گیرنده را در مناطق طاسی که واحد های فولیکول استخراج شده باید در آن قرار گیرند، ایجاد می کند. در ایجاد مناطق دریافت کننده، ابزار برداشت FIT پانچ دوگانه با یک تیغه که برش های دریافت کننده را ایجاد می کند جایگزین می شود. این حرکت توسط یک برنامه به نام استودیوی مو ARTAS هدایت می شود. این برنامه، طرح پزشک را به یک مدل ۳ بعدی تبدیل می کند که جراحی روباتیک را هدایت می کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.