• آدرس تهران سعادت آباد
تلفن تماس :  021-48467

کاشت مو برای بیماران هپاتیتی و ایدزی

کاشت مو برای بیماران ایدزی
5
(26)

اینکه انسان زیبایی را دوست داشته باشد و خود نیز به دنبال زیبایی باشد، مربوط به عصر حاضر نیست. از ابتدای خلقت، بشر با ایجاد تغییرات ظاهری به دنبال بهتر دیده شدن بوده است.

با پیشرفت تکنولوژی و ظهور فناوری های پیشرفته تحولات بزرگی در زندگی بشر رخ داده است. از جمله این تحولات، تغییرات بزرگ در خدمات و جراحی های زیبایی و پوست و مو می باشد. با ورود تکنولوژی در این عرصه دیگر مثل گذشته نیست که این خدمات محدود به شرایط خاصی باشد. شما با هر ویژگی و شرایط فیزیکی که دارید، احتمالاً گزینه یا گزینه هایی برای خدماتی مانند کاشت مو، شادابی پوست یا لیزر موهای زائد بدن دارید.

در این مقاله از سری مقالات وبسایت کلینیک رونیا، قصد داریم تا بررسی کنیم که آیا می توان خدمات کاشت مو را بر روی افراد هپاتیتی و ایدزی انجام داد؟ کاشت مو بر روی افراد مبتلا به این بیماری ها چه خطراتی برای بیماران و کادر درمانی ایجاد خواهد کرد؟ چه اقداماتی برای انجام کاشت مو برای این افراد الزامی است؟

کاشت مو برای بیماران هپاتیتی و ایدزی

بعید است که شما در طول هفته تبلیغی از کلینیک های کاشت مو در صفحات اجتماعی خود و یا درون سایت های اینترنتی، مشاهده نکنید. هرچند بسیاری از این کلینیک ها از روش های غیرعلمی و دستگاه های غیر استاندارد استفاده می کنند، اما همچنان شاهد رشد روزافزون مراکز پوست و زیبایی هستیم.

اما احتمالاً چیزی در این تبلیغات در مورد اینکه امکان استفاده از روش های کاشت مو برای بیماران هپاتیتی و یا مبتلایان به ایدز وجود دارد ندیده اید و در مورد آن ابهاماتی دارید.

نکته اینجاست که تنها زمانی انجام کاشت مو برای این بیماران، مجاز نیست که، بیماری آنها در مرحله ناقل بودن قرار داشته باشد. در غیر این صورت انجام عمل کاشت مو به خودی خود و از نظر علمی، برای این افراد ممانعتی ندارد. اما این بدان معنا نیست که این فرآیند با همان مراقبت هایی که برای افراد دیگر انجام می شود بر روی این بیماران نیز انجام شود یا اینکه همه روش ها برای این بیماران مناسب است. بلکه برای درمان ریزش مو و کاشت موی این افراد باید تمهیدات متفاوتی را در نظر گرفت.

تمهیدات لازم برای کاشت موی افراد مبتلا به هپاتیت و یا ایدز

در کاشت موی افراد مبتلا باید موارد متعددی را در نظر گرفت. این موارد شامل مشاوره پزشک به بیمار، اقدامات لازم قبل از کاشت مو، اقدامات مناسب بعد از کاشت مو، خطرات تهدید کننده بیمار و خطرات تهدید کننده کادر پزشکی می شود، که به تفضیل هر یک را شرح خواهیم داد.

مشاوره پزشک به بیمار

اولین اقدام در فرآیند کاشت مو، جلسه مشاوره بین بیمار و پزشک است. فرد مراجعه کننده باید در کمال صداقت بیماری خود را با پزشک در میان بگذارد و پزشک نیز باید بهترین روش کاشت مو را با توجه به شرایط بیمار، برای او در نظر بگیرد.

این کار موجب ایجاد مزیتی دو طرفه برای بیمار و پزشک او می شود. بیمار از یک طرف مناسب ترین روش برای کاشت موی خود را می شناسد و از طرفی هم داروهای متناسب با شرایطش را برای دوران نقاهت دریافت می کند. از سمت دیگر پزشک و کادر پزشکی نیز خود را با شرایط خاص بیمار، جهت جلوگیری از انتقال آلودگی منطبق می کنند.

روش مناسب کاشت موی افراد مبتلا به هپاتیت و یا ایدز

همواره باید در خاطر داشته باشیم که نمی توان یک روش ثابت کاشت مو را برای افراد مختلف در نظر گرفت. هر فرد با توجه به شرایط و ویژگیهایی که دارد، باید بهترین روش کاشت مو را انتخاب کند. این مساله در مورد بیماران مبتلا به هپاتیت یا ایدز نیز وجود دارد.

جهت جلوگیری از انتقال بیماری، روش مورد استفاده برای این بیماران باید تا جای ممکن غیر تهاجمی بوده و با حداقل خونریزی همراه باشد. بنابراین استفاده از کاشت مو به روش FIT و زیر شاخه های آن می تواند گزینه مناسبی برای این افراد باشد. در مقابل، کاشت مو به روش FUT و یا روش ترکیبی که یک مرحله آن روش FUT است، به هیچ وجه برای این بیماران توصیه نمی شود.

ما در مقاله ای جداگانه در وبسایت کلینیک رونیا ، به بررسی انواع روش های کاشت مو پرداخته، مزایا و معایب آنها را عنوان کرده ایم و در نهایت روش های مختلف کاشت مو را با هم مقایسه نموده ایم.

اقدامات لازم قبل از کاشت مو

علاوه بر رعایت مواردی که همه افراد قبل از انجام کاشت مو باید رعایت کنند، مبتلایان به بیماری هپاتیت یا ایدز نیز باید مواردی را در نظر داشته باشند. همانطور که گفتیم اول از هر چیز این بیماران باید با پزشک خود در مورد شرایطشان صحبت کنند. ضمن آنکه این افراد اگر داروی خاصی مصرف می کنند، باید آنها را با پزشک خود در میان بگذارند. پزشک متخصص پوست و زیبایی به این افراد خواهد گفت که آیا نیازی به عدم مصرف دارو قبل از عمل وجود دارد یا خیر. همچنین ممکن است پزشک برای بیماران خود داروی جایگزینی را تجویز کند.

اقدامات مناسب بعد از کاشت مو

بعد از کاشت مو نیز افراد مبتلا به هپاتیت و ایدز، باید نکاتی را مد نظر داشته باشند. یکی از این نکات مهم، داروهایی است که بعد از کاشت به بیماران توصیه می شود. همانطور که می دانید بیماری هپاتیت بر اثر التهاب کبد اتفاق می افتد. بنابراین کبد این افراد بسیار حساس و ضعیف است. داروهایی که بر روی کبد و فعالیت های آن، اثر منفی می گذارد، می تواند برای بیماران هپاتیتی و ایدزی مشکل ساز شود. بنابراین این بیماران باید از مصرف داروهای بعد از عمل، بدون مشورت با پزشک خود اجتناب کنند.

مورد دیگر، موردی است که باید توسط پزشک و کادر او به شدت مورد توجه قرار بگیرد. این مورد دست نزدن به تجهیزارت مورد استفاده در کاشت مو است. این تجهیزات ممکن است آلوده باشد و دست زدن به آن ها موجب انتقال ویروس و بیماری به بدن کادر پزشکی شود. همچنین استفاده از لوازم یک بار مصرف در زمان عمل کاشت مو می تواند احتمال ابتلا به این بیماری ها را تا حد ممکن کاهش دهد.

فراموش نکنید که موارد عنوان شده در بالا باید در کنار مراقبت های عمومی قبل از کاشت مو رعایت شوند. ما در مورد اقدامات و مراقبت های بعد از کاشت مو در وبسایت کلینیک رونیا صحبت کرده ایم.

خطرات تهدید کننده بیمار هپاتیتی و ایدزی در کاشت مو

سیستم ایمنی ضعیف این بیماران می تواند ریسک کاشت مو را برای آنها بالا ببرد. در صورتی که به هر دلیلی عفونت وارد بدن این افراد شود، سلامتی این افراد را به شدت به مخاطره می اندازد.

پیشتر در مورد تاثیر داروها بر روی کبد این بیماران صحبت کرده بودیم، اما مشکل دیگر در مورد مصرف داروها، این است که ضعف موجود در بدن بیماران هپاتیتی و یا میتلا به ایدز، ممکن است موجب واکنش آنها به انواع داروهایی شود که بعد از کاشت مو مصرف می کنند. ضمن آنکه داروهای مربوط به کاشت مو، ممکن است با داروهایی که از قبل مصرف می شدند، تداخل داشته باشد.

خطرات تهدید کننده کادر پزشکی

یکی از مهمترین راه های انتقال بیماری های ایدز و هپاتیت، انتقال از طریق خون است. این خون می تواند از طریق نوک سوزن و یا از طریق ورود قطرات ریز خون در چشم و یا دهان پزشک و سایر کادر جراحی منتقل شود. کادر درمان در طول فرآیند کاشت مو، مدام از سوزن ها در فرآیند برداشت و کاشت مو استفاده می کنند. در طول انجام این کار ممکن است سوزن بارها در داخل دست آنها فرو رود.

از طرفی دیگر، قطرات ریز خون روی سر بیمار ممکن است به هر دلیلی، روی هوا معلق باشند. امکان نفوذ این خون ها به درون دهان و یا چشم کادر جراحی و پزشک متخصص وجود دارد. بنابراین در صورت اقدام به کاشت مو برای بیماران مبتلا به هپاتیت و ایدز، هم بیمار و هم کادر پزشکی در معرض خطر قرار می گیرند.

سخن پایانی

با احترام به تمام بیماران مبتلا به بیماریهای هپاتیت و ایدز، انجام عمل کاشت مو برای این افراد با ریسک بالایی همراه است و به همین دلیل می باشد که بسیاری از کلینیک های کاشت مو، از ارائه خدمات به این افراد اجتناب می کنند. ما نیز در کلینیک رونیا فعلا از پذیرش بیماران مبتلا به این نوع بیماری معذرویم.

ضمناً نکته مهمی که در مورد کاشت مو برای افراد مبتلا به ایدز و هپاتیت وجود دارد این است که، هر چند بسیاری از کلینیک های زیبایی قبل از انجام کاشت مو، از مراجعه کنندگان خود، آزمایش خون می گیرند، اما باید بخاطر داشته باشید، علائم بیماری هپاتیت ممکن است تا چندین ماه بعد از ابتلا، در آزمایش خون آن ها مشهود نباشد. بنابراین شرط عقل این است که در هر حالتی جوانب احتیاط به طور کامل در نظر گرفته شود و فرآیند کاشت مو، با رعایت تمامی تدابیر لازم انجام گیرد.

همچنین کلینیک هایی که اقدام به گرفتن آزمایش خون از متقاضیان کاشت مو نمی کنند و صرفاً به گفته های آنها در جلسه مشاوره بسنده می نمایند، باید این نکته را به خاطر داشته باشند که بسیاری از افراد مبتلا به بیماری ایدز و یا هپاتیت از هر نوع آن، ممکن است از بیماری خود باخبر نباشند. پس بهتر این است که حتماً از همه متقاضیان کاشت مو، قبل از انجام آن، آزمایش خون گرفته شود.

توصیه ما به مبتلایان به این بیماریها این است که اگر به هر دلیلی تصمیم قطعی برای کاشت مو گرفته اید، این کار را در کلینیک های معتبر و با سابقه انجام دهید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *