• آدرس تهران سعادت آباد
تلفن تماس :  021-48467

کاشت به روش BHT

پیوند موی بدن
5
(37)

 کاشت مو به عنوان تنها درمان قطعی ریزش مو با نتایج همیشگی، شناخته شده است. در جراحی پیوند مو، فولیکول های مو از قسمت هایی از پوست سر (بانک مو یا بخش اهدا کننده)، برداشته شده و در قسمت های بدون مو یعنی ناحیه ی گیرنده کاشته می شوند.

کاشت مو به روش BHT یا پیوند موی بدن

مهمترین فاکتور برای کاشت مو وجود بانک موی مناسب متقاضی است. به این معنی که بانک موی فرد متقاضی باید تراکم کافی و مناسب داشته باشد. تنها در این صورت است که می توان از موهای پشت سر فولیکول موی کافی برداشت کرد و در بخش هایی که دچار ریزش مو شده اند کاشت مو انجام داد.

برخی زیباجویان بانک موی ضعیفی دارند. در این افراد استخراج فولیکول ها از پشت سر تقریبا ممکن نیست و نتیجه دلخواه حاصل نخواهد شد. در این شرایط برای دست یابی به تراکم قابل قبول موها از روش های دیگری استفاده می شود.

کاشت مو به روش BHT یا برداشت مو از بدن یکی از روش هایی است به عنوان آخرین گزینه و تحت شرایط خاصی انجام می شود. در این روش وضعیت زیباجو به طور کامل و دقیق بررسی می شود. به علاوه به دقت، ظرافت و مهارت بالای پزشک متخصص نیازمند است. معمولا برای کاشت مو، از موهای ناحیه سر به عنوان بانک مو استفاده می کنند.

در بعضی موارد زیباجو تراکم موی کافی روی سر خود ندارد که بتوان به عنوان بانک مو از آن استفاده کرد. در این شرایط پزشک پس از بررسی های لازم از موهای بدن برای پیوند استفاده می کند. ساختار و کیفیت این موها به موهای سر نزدیک است. در صورت لزوم از موهای ران پاها، بازوها، کتف، شکم، قفسه سینه، پشت کمر، زیر بغل و حتی صورت می توان استفاده کرد.

کاشت موی بدن

از موهای بدن بعضی متقاضیان کاشت مو که تراکم موی بدن بالایی دارند، می توان تا هزار گرافت موی بیشتر استخراج کرد. از موهای این قسمت برای پر کردن و افزایش تراکم کلی مو استفاده می شود. با این حال از این روش برای احیای خط مو یا بازسازی کامل موی زیباجو نمی توان استفاده کرد.

استخراج فولیکول های بدن به روش FIT انجام می شود. سپس با همان روش پیوند موی سر، در محل مورد نظر قرار داده می شوند. به این صورت که برای استخراج فولیکول موهای بدن از ابزارهای جراحی در ابعاد میلی متری به نام پانچ استفاده می شود. فولیکول ها از پوست سر جدا شده، و سپس در قسمت بدون مو کاشته می شوند. این روش هیچ اسکاری باقی نمی گذارد.

کاندیدای مناسب برای پیوند موی بدن

معمولا از موهای پشت و یا کنار سر به عنوان بانک مو استفاده می شود. به همین دلیل افردای که تراکم موی کافی درقسمت بانک مو ندارند کاندید مناسبی برای انجام کاشت مو به شیوه های متداول نیستند. ممکن است فرد به دلایل مختلف مثل ریزش موی طبیعی یا نتیجه پیوند موی قبلی تراکم موی قابل قبول نداشته باشد.

پیوند مو با بانک موی نامناسب نتیجه ی مطلوبی نخواهد داشت. چون برای سطح کمی از بخش بی مو کافی است. به همین دلیل نمی تواند اسکارها را بپوشاند.

فاکتورهای ارزیابی وضعیت زیباجو

شاخص اهدا کننده ی قفسه سینه یا TDI روشی برای تعیین امکان سنجی BHT است که در کلینیک رونیا انجام می شود. با استفاده از این تکنیک خاص، وضعیت ناحیه اهدا کننده برای پیوند موی بدن مورد بررسی قرار می گیرد، در این بررسی پنج فاکتور مهم ارزیابی می شوند:

 • تراکم مو باید بیشتر از چهل گرافت مو بر سانتی متر مربع باشد؛
 • ساختار موی بدن و موی سر تشابه داشته باشد؛
 • در هر گرافت دو تا سه فولیکول مو وجود داشته باشد؛
 • مساحت ناحیه اهدا کننده قابل قبول باشد؛
 • طول موی بدن کافی باشد.

معیارهای ارزیابی مناسب بودن BHT

شاخص اهدا کننده قفسه ی پایین تر از چهار، نشان می دهد که وضعیت زیباجو برای کاشت مو به روش BHT مناسب نیست و شرایط لازم را ندارد. اگر TDI متقاضی بین پنج تا هفت باشد، با در نظر گرفتن شرایط خاصی می تواند کاندیدای مناسبی برای این تکنیک باشد. شاخص اهدا کننده ی قفسه ی هشت یا بیشتر قابل قبول است. در این متقاضیان موی بدن نسبت به موی سر تراکم بیشتری دارد که شرایط را برای انجام کاشت مو به روش BHT مساعد می سازد.

چه محدودیت هایی برای کاشت مو به روش BHT وجود دارد؟

چون این متد، به اندازه ی سایر روش های پیوند مو مثل FIT و روش FUT بررسی نشده است، تجربه و دانش کمتری نسبت به روش های دیگر در مورد آن وجود دارد. به همین دلیل به عنوان گزینه ی آخر برای زیباجو به کار برده می شود.

طبق تجربیات به دست آمده تا به امروز به میزان حداکثر هشتاد درصد فولیکول های کاشته شده به طور موثر باقی می مانند. شاید این درصد کم به نظر برسد اما برای بسیاری از زیباجویان با توجه به شرایطشان بهترین نتیجه است. زیباجویانی که متقاضی انجام کاشت مو به روش BHT هستند باید ازمیزان جوابدهی این روش آگاه باشند.

موهای بدن پس از کاشت این قابلیت را دارند که ساختار خود تغییر داده و ویژگی موهای سر را به خود بگیرند. به همین دلیل می توانند بلند تر و صاف تر شوند. متقاضیانی که مایل به انجام این نوع روش کاشت مو هستند باید توجه داشته باشند که این تکنیک به عنوان آخرین راه درمان به کار برده می شود.

به علاوه میزان موفقیت آمیز بودن آن در افراد مختلف با توجه به شرایطشان متغیر است. به عبارت دیگر متقاضیان پیوند موی بدن باید فاکتورهای ویژه ای مثل شاخص اهدا کننده ی قفسه ی سینه (TDI) را داشته باشند. همچنین این روش برای متقاضیانی که قبلا به صورت غیر حرفه ای تحت پیوند قرار گرفته اند و از نتیجه ی آن ناراضی هستند مناسب است. اگر شما نیز متقاضی انجام کاشت مو به روش BHT هستید، حتما باید تمامی این موارد را با پزشک خود در میان بگذارید. از این جهت است که جراحی پیوند مو حتما باید به دست یک پزشک متخصص و مجرب انجام شود. زیرا تجربه، دانش و توانایی جراح پزشک تضمین کننده ی موفقیت جراحی کاشت موی شماست.

برای بسیاری از متقاضیان این سوال پیش می آید که آیا کاشت مو از ریش به سر امکان پذیر است یا خیر. پاسخ بله است و اتفاقا ریش ها بهترین منبع برای کاشت موی بدن هستند.

کاشت مو از ریش به سر

مزیت های روش کاشت مو به روش BHT

با وجود حساسیت هایی که در مورد کاشت مو به این روش وجود دارد، برای برخی از افراد بسیار مفید و گزینه مناسبی است . در ادامه به مزیت های این روش اشاره می کنیم:

 •  این متد، روشی تقریبا بدون تهاجم محسوب می شود. خوشبختانه پیشرفت در تکنیک و فناوری در این زمینه باعث شده است که زیباجویان بتوانند از موهای دیگر قسمت های بدن مثل ریش، سینه، بازوها یا پاها  برای کاشت مو استفاده کنند. در این روش از برش و  تیغ جراحی استفاده نمی شود و در نتیجه به بخیه نیازی نیست. بنابراین جای زخم و اسکار باقی نخواهد ماند.
 • نتایج حاصل از کاشت مو روش به BHT بسیار طبیعی و مانند موهای خود فرد می باشد.
 • این روش برای متقاضیان کاشت مو طبیعی که همه ی موهای سر خود را از دست داده اند و دچار طاسی کامل شده اند بهترین درمان محسوب می شود.
 • برای استفاده از موهای دیگر نواحی بدن محدودیتی وجود ندارد و پزشک می تواند از موهای سینه و کمر، ریش، سینه، بازوها و پاهای فرد برای کاشت موی سر استفاده کند. تنها نکته ای که در مورد انتخاب بانک مو باید مورد توجه قرار بگیرد این است که ساختار موهای بخش اهدا کننده به ساختار موی سر شباهت داشته باشد.
 •  از آن جایی که این روش، روشی غیرتهاجمی است دوره ی نقاهت و بهبودی کوتاهی دارد و به  مراقبت های طولانی مدت نیاز ندارد. به همین دلیل زیباجو پس از مدت کوتاهی به روال زندگی عادی خود باز می گردد.

توصیه های بعد از کاشت مو به روش BHT

بعد از انجام کاشت مو به روش BHT زیباجو یک دوره ی کوتاه نقاهت را می گذارند. رعایت کامل و درست از مراقبت های بعد از کاشت مو در روند بهبودی نقش بسیار مهمی دارد. همان طور که گفته شد این روش به مراقبت های طولانی مدت نیاز ندارد. با این حال رعایت برخی نکات روند بهبودی متقاضی را به صورت چشم گیری سرعت  می دهد.

در دوره ی نقاهت پس از جراحی کاشت مو به هیچ عنوان دخانیات و مشروبات الکلی مصرف نکنید. زیرا این مواد باعث رقیق شدن خون و به دنبال آن خون ریزی بیشتر می شود. خونریزی به فولیکول های تازه کاشته شده آسیب می رساند و دوره ی بهبودی را سخت تر و طولانی تر می کند.

حدودا بعد از گذشت چهارده روز از کاشت مو، فرد دچار ریزش می شود. این حالت کاملا طبیعی و بخشی از روند عادی بهبودی و نقاهت فرد است و جای هیچ گونه نگرانی ندارد. در واقع ساقه ی موها می ریزند و به فولیکول ها آسیبی نمی رسد.پس از این مرحله، موهای جدید از همان فولیکول ها جوانه می زنند و با سرعت طبیعی شروع  به رشد خواهند کرد. پس از چند ماه تراکم و رشد موها به میزان قابل قبولی خواهد رسید و ظاهری بسیار طبیعی برای زیباجو به وجود خواهد آورد.

کاشت مو از بدن به سر

تفاوت بین BHT-FIT و کاشت مو به روش FIT

در پیوند موهای بدن از همان تکنیکی که در کاشت مو به روش FIT به کار گرفته می شود، استفاده می شود. در واقع هدف BHT  گسترش ناحیه اهدا کننده به کل بدن است. همان گونه که گفته شد این روش برای متقاضیانی انجام می شود که بانک مو در ناحیه سر تراکم کافی ندارد.

پس از بررسی های لازم و ارزیابی شرایط فیزیکی متقاضی، واحدهای فولیکولی به طور مستقیم از بخش های مختلف بدن مثل سینه، بازوها یا پاها خارج شده و به پوست سر پیوند داده می شوند. روش BHT-FIT این کاشت مو را برای افرادی که بانک موی ناکافی یا ضعیف دارند فراهم می کند. معمولا اگر جراحی پیوند مو به صورت اصولی انجام نشود، بافت ها و نسوج بانک مو از بین رفته و برای استفاده در نوبت های بعدی کاشت غیر قابل استفاده می گردد.

شرایط فیزیولوژیکی خاصی برای متقاضی کاشت مو به روش BHT مورد نیاز است. مهم است که ساختار موهای بدن برای استفاده  روی سر مناسب باشد. به این معنی که موهای بدن در مرحله ای از چرخه ی رشد خود که بهترین شرایط را دارند مورد استفاده قرار بگیرند.

گرافت هایی که از سر استخراج می شوند حداقل یک و حداکثر سه تا مو در خود دارند. این در حالی است که گرافت های موهای بدن در بیشتر موارد تنها یک تار مو دارند. از این جهت گفته می شود که آناتومی موهای سر و موهای بدن با هم متفاوت است.

برای درک بهتر این تفاوت به مثالی که در ادامه آورده شده توجه کنید. از هر شصت گرافت مو در هر سانتی مترمربع از موهای بدن می توان به تراکم موی شصت تا هفتاد عدد رسید. این در حالی است که همین تعداد گرافت مو در هر سانتی مترمربع از موهای سر تراکم نود تا صد و بیست عددی در هر سانتی مترمربع خواهد داد. این بررسی نشان دهنده ی این مطلب است که برای دست یابی به تراکم موی طبیعی در این روش ، تقریبا دو برابر گرافت مو لازم است. از این روست که روش BHT اغلب برای بهبود تراکم موی سر به کار گرفته می شود نه کاشت موی کامل. باید توجه داشت که سقف برداشت گرافت مو از بدن به ویژه سینه ها پانصد عدد است.

تفاوت اصلی کاشت مو به روش BHT و FIT

 • جهت رشد واحدهای فولیکولی مو
 • نوع و ویژگی های پوست
 • میزان نفوذ فولیکول مو در زیر پوست
 • ویژگی های ساختاری و ضخامت مو (صافی، فری، مجعد بودن)

 دانش و تجربه ی بالای پزشک متخصص تعیین کننده ی میزان موفقیت کاشت مو به این روش است. لازم است که پزشک در کاشت مو به هر دو روش پیوند  FUT و FIT  تبحر و مهارت کافی داشته باشد و همه ی اصول را در نظر بگیرد. فاکتورهای زیر در میزان موفقیت کاشت بسیار تاثیرگذارند:

 • استخراج اصولی فولیکول ها از بخش اهداکننده
 • آماده سازی صحیح واحدهای فولیکولی استخراج شده
 • آب رسانی (هیدراتاسیون) و ذخیره ی صحیح فولیکول های استخراج شده
 • در نظر گرفتن جهت رشد و ترتیب پیوند ها هنگام کاشت فولیکول ها
 • تعیین و طراحی مناسب خط رویش طبیعی مو
 • کاهش حداکثری آسیب به فولیکول ها با به کار گیری از تکنیک مناسب

سه عامل اصلی موثر بر کیفیت کاشت مو به روش  BHT

 • استخراج فولیکول های مو
 • چگونگی چرخه ی رشد موهای بدن
 • شباهت و سازگاری موهای بدن با سر

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.