• آدرس تهران سعادت آباد
تلفن تماس :  021-48467

کاشت ابرو طبیعی چگونه است ؟

کاشت ابرو
5
(33)

امروزه زیبایی چهره به یکی از مهم ترین دغدغه ­های افراد تبدیل شده است. واضح است که ابرو تاثیر زیادی بر زیبایی صورت افراد دارد. در سال های اخیر ابروی پهن و پرپشت طرفدار بیشتری پیدا کرده است. کاشت ابرو روش مناسبی برای درمان ریزش و کم پشتی ابروها و بازگرداندن زیبایی به چهره است.

تقاضای زیاد افراد برای داشتن ابروهایی زیبا و پرپشت، انگیزه ای برای پیشرفت‌های علمی در زمینه ی کاشت مو و ابرو به وجود آورده است. خوشبختانه این پیشرفت ها در کنار تجربه ی پزشکان متخصص، تاکنون نتایج فوق‌ العاده‌ ای به دنبال داشته است. در این مقاله قصد داریم هر آنچه که لازم است در مورد کاشت ابرو بدانید، از اطلاعات پایه‌ای گرفته تا مراحل کاشت ابرو، کاشت ابرو روی تاتو و مزایای آن نسبت به سایر روش های زیبایی ابرو، عوارض احتمالی و مراقبت های قبل و بعد کاشت را بررسی کنیم.

چرا ابرو بکاریم ؟

ابروها به عنوان محافظ چشمان ما در برابر گرد و غبار و تعریق عمل می کنند. به علاوه آن ها همانند قابی از چشم‌های ما مراقبت می کنند. ابروهای خوش فرم و پرپشت زیبایی چشم ها را چند برابر می سازند. در واقع ابروها از مهم‌ترین فاکتورهای زیبایی صورت ما به حساب می آیند. آن ها در بخش مرکزی ‌تر و قابل مشاهده ی صورت قرار گرفته‌ اند و حتی از موهای سر هم بیشتر به چشم می آیند. به همین دلیل فرم و تراکم آن ها تاثیر بسیاری بر چهره ی ما دارد. ابروها همچنین نقش مهمی در تقویت ارتباط با دیگران را دارند. از سوی دیگر کم‌ پشتی، نازکی و ریزش موهای ابرو حالتی بی روح و غیرطبیعی به چهره می دهد. اگر ابروهای نازک و کم پشتی دارید، کاشت ابرو می تواند تغییر قابل توجهی در چهره ی شما ایجاد کند.

کاشت ابرو در رونیا

دلایل ریزش ابرو

چرا ابروها می ریزند؟

ابروها ممکن است به دلایل زیر کم پشت یا دچار ریزش شوند:

 •  تحت تاثیر عوارض جانبی برخی از داروها
 • خستگی و استرس
 • بیماری‌های مربوط به غده ی  تیروئید
 • خودزنی وسواسی ، معروف به “تریکوتیلومانیا”.
 • بیماری‌های عمومی
 • درمان های پزشکی یا جراحی که منجر به ریزش ابرو می شود. مثل پرتودرمانی و شیمی درمانی
 •  بیماری های زمینه ای و سیستمیک
 • طاسی منطقه ای یا آلوپسی آره تا
 • صدمات جسمی مانند تصادفات رانندگی و سوختگی
 • تاتو و هاشور ابرو غیر اصولی
 • عفونت
 • کندن و اصلاح بیش از حد ابروها
 • اختلال مادرزادی در رشد ابروها
 • ریزش یا کم پشتی ارثی و ژنتیکی ابروها

به هر صورت دلیل کم‌پشتی و ریزش موهای ابروی هر چه که باشد، در اکثر موارد کاشت ابرو موثرترین راه درمان آن است. ممکن است برای بهبود ظاهر ابروهای خود به تاتو، هاشور، استفاده از مداد ابرو و روش های دیگر روی بیاورید، اما به نتیجه ی طبیعی و ماندگار دست نخواهید یافت. در مقوله ی زیبایی، طبیعی بودن نتیجه فاکتور بسیار مهمی محسوب می شود. کاشت ابرو به روش اصولی و توسط پزشک متخصص و با تجربه این نتیجه را به همراه خواهد داشت. اگر تصمیم به کاشت ابرو دارید ابتدا باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا وضعیت شما را بررسی کند.

طراحی ابرو برای کاشت

کاشت ابرو چیست؟

کاشت ابرو روشی درمانی برای افرادی است که ابروهای خود را از دست داده اند یا به طور ژنتیکی ابروهای کم و نازکی دارند و می خواهند ابروهای پرپشت و پهنی داشته باشند. افرادی که سال ها ابروهای خود را برداشته اند و یا به دلیل افزایش سن ابروهایشان نازک و کم پشت شده است نیز به کاشت ابرو تمایل دارند.

در این روش موهای بخشی از سر در ناحیه‌ی ابرو کاشته می‌شود. معمولا از موهای پشت سر و بالای ناحیه گوش برای کاشت ابرو استفاده می کنند. این فرآیند توسط پزشکان متخصص پوست و مو  و طی چهار تا هفت ساعت انجام می شود.

چه کسانی کاندیدای مناسب برای کاشت ابرو  هستند؟

انجام جراحی زیبایی کاشت ابرو برای بیشتر افرادی که به هر دلیل ابروهای خود را از دست داده اند مناسب است. همچنین افرادی که از مدل، تراکم و ضخامت ابروهای خود ناراضی هستند نیز مایل به انجام کاشت ابرو هستند. به هر حال همه داشتن ابروهایی با ظاهر و رشد طبیعی را به استفاده ی مداوم از لوازم آرایشی ترجیح می دهند. در بسیاری از موارد این لوازم آرایشی برای سلامت ابروها مضرند و خود باعث ریزش بیشتر ابروها می شوند. به طور کلی کاشت ابرو مناسب این افراد می باشد :

 • افرادی که به طور طبیعی ابروهای باریک و کم پشتی دارند.
 • افرادی که ابروهایشان بر اثر افزایش سن و همین طور برداشتن بیش از حد ابروها به مرور زمان کم پشت وخالی شده است.
 • افرادی که شکل و فرم ابروهای خود را دوست ندارند و مایلند آن را تغییر دهند.
 • افرادی که در ناحیه ی ابرو دچار سوختگی شده اند یا در اثر زخم و بخیه بخشی ابروهایشان از بین رفته است.
 • افرادی که ابروهایشان بر اثر تروما و شکستگی ریخته است.
 • افرادی که کم کاری تیروئید باعث ریزش ابروهایشان شده است.
 • افرادی که به بیماری­ های پوستی مبتلا هستند و تحت تاثیر این بیماری ها دچار ریزش دائمی ابرو شده اند.
 • افرادی که تحت تاثیر بعضی از درمان­ها مثل شیمی درمانی و جراحی­های پزشکی دچار ریزش ابرو شده اند.
 • افرادی که به دلیل اختلالات و نواقص مادر زادی رشد ابرو ندارند و تنها راه درمان آن کاشت ابرو است.
 • افرادی که قبلا تاتوی غیر اصولی ابرو انجام داده اند.
 • افرادی که تحت تاثیر وراثت و ژنتیک دچار ریزش ابرو شده اند.

افرادی که قبلا تاتو یا هاشور ابرو انجام داده اند و مایلند با کاشت ابرو جای تاتو و هاشور قدیمی را از بین ببرند.

کاشت ابرو در کلینیک رونیا

روش‌های کاشت ابرو

در آغاز پیدایش کاشت ابرو، تکنیک کاشت نواری (FUT) و چند روش‌ مشابه دیگر به کار گرفته می‌شد. در این تکنیک ها نقاط ضعفی وجود داشت:

 • در روش‌های قدیمی‌، ابروها ظاهری غیر طبیعی داشتند و هر تار مو مثل دندانه های یک شانه به نظر می رسید.
 • موهای کاشته شده با سرعت مناسب رشد نمی کردند.
 •  رشد و زاویه‌ی موها منظم و در یک جهت نبود و ابروها نامنظم و به هم ریخته رشد می کردند.
 • این تکنیک ها باعث خونریزی و ایجاد زخم می شد و برش های ایجاد شده به بخیه نیاز داشت.

روش پیوند واحد فولیکولی (FUT) یا همان روش کاشت نواری، اولین تکنیک کاشت مو به شیوه ی مدرن است. همچنان تا به امروز از این روش برای کاشت مو استفاده می شود. چون در بسیاری از موارد نتایج رضایت بخشی به همراه دارد. تنها مشکل این تکنیک تهاجمی بودن آن است. رفته رفته با پیشرفت علم و تجربه در زمینه ی کاشت مو و ابرو، تکنیک های بهبود یافته مثل روش استخراج واحدهای فولیکولی FUE که در ایران به FIT هم شناخته شده است، پدید آمدند.

در روش FUT، برشی نواری شکل در پوست سر ایجادکرده و سپس این نوار را بر می دارند. پزشک جای زخم این نوار را بخیه می‌زند. اما در روش FIT، واحدهای فولیکولی تک تک و به صورت جداگانه از پوست سر استخراج می شوند. به همین دلیل این روش بدون خونریزی انجام می شود. زخمی برجای نمی ماند و بخیه هم لازم نیست. هر دو روش‌ در کاشت مو به کار برده می شوند. اما روش FIT و سایر روش‌هایی که بر پایه‌ی FIT هستند، برای کاشت ابرو استفاده می شوند. از جمله  Micro FIT، SUT  و Super FUE . اصول تمامی این روش ها یکسان است و تنها در تکنیک برداشت فولیکول با هم تفاوت دارند.

نحوه کاشت ابرو

 تکنیک‌ ها و دانشی که در کاشت مو  به کار برده می شود در کاشت ابرو نیز استفاده می شود. در واقع کاشت ابرو زیر مجموعه‌ ای از کاشت مو محسوب می شود. در کاشت ابرو نیز مثل کاشت مو، فولیکول ها که ارگان‌های کوچک سازنده ی موها هستند در ناحیه‌ی ابرو پیوند زده می‌شوند. به این ترتیب تارهای موی پیوند زده شده مانند ابروهای طبیعی برای همیشه به رشد خود ادامه خواهند داد. طوری که به کوتاه کردن و مرتب کردن آن ها نیاز پیدا خواهید کرد. کاشت ابروی طبیعی روشی نیازمند دقت، ظرافت و هنر بسیار است.

هنگام جای گذاری فولیکول های مو در برش های ریز (نیم میلیمتری) ایجاد شده در پوست ناحیه ی ابرو، باید زاویه و جهت مناسب در نظر گرفته شود. در این روش از ابزارهای دقیق و در ابعاد میکروسکوپی استفاده می کنند. به این ترتیب برش های مورد نیاز برای جای گذاری فولیکول های مو با کمترین قطر ممکن و میزان آسیب به بافت پوست و مو انجام می شود.

مراحل کاشت ابرو

مراحل کاشت ابرو

اگر اطلاعاتی در مورد تکنیک های کاشت موی طبیعی سر داشته باشید، باید بدانید که در کاشت ابرو نیز از همان تکنیک ها کمک گرفته می شود. در ادامه به توضیح مراحل کاشت ابرو می پردازیم:

 • مشاوره قبل از کاشت ابرو

درست مثل هر عمل جراحی زیبایی دیگر، کاشت ابرو نیز مراحل خاصی را طی می کند تا نتایج مورد انتظار برآورده شود. یکی از مراحل بسیار مهم قبل از عمل، مرحله آماده سازی است. در این مرحله ، شما و پزشک در مورد انتظارات و نتایج مطلوب گفتگو می کنید. پزشک باید دقیقاً علت از بین رفتن ابروهای شما را ارزیابی کند تا مشخص شود که علت ریزش می تواند مانعی برای دستیابی به نتیجه ی دلخواه باشد یا خیر . به عنوان مثال ، در صورت وجود بیماری زمینه ای یا سیستماتیک ، ابتدا باید بیماری تحت کنترل قرار گیرد تا از موفقیت عمل اطمینان حاصل شود. به این ترتیب پزشک می تواند تصمیم بگیرد که کدام روش برای شما بهتر است.

 • بی حسی موضعی

پس از آماده سازی، شما را تا اتاق عمل همراهی خواهند کردند. اولین مرحله استفاده از بی حسی موضعی در ناحیه اهدا کننده است. پس از آن متخصص بیهوشی اطمینان حاصل می کند که ناحیه اهدا کننده کاملاً بی حس شده است.

 • استخراج گرفت ها

در طی این مرحله ، اگر با روش FUE یا FIT کاشت ابرو انجام شود گرفت ها با کمک یک دستگاه موتوری به نام Micro Motor، استخراج می شوند. این دستگاه پانچ هایی دارد که با اندازه های خاص تنظیم شده اند و گرفت های مو را به صورت جداگانه از پوست سر خارج می کند. پس از استخراج گرفت ها ، آنها را در یک محلول مخصوص نگهداری می کنند تا از آنها تا مرحله کاشت محافظت شود.

 • ایجاد برش (کانال)

ایجاد برش یا کانال برای جای گذاری فولیکول های مو. این کانال ها باید با توجه به اندازه و ضخامت گرفت ها باز شوند. توانایی تعیین زوایای مناسب که با جهت رشد طبیعی مو مطابقت داشته باشد ، همان چیزی است که یک ابرو با ظاهر طبیعی را تضمین می کند.

قبل از ایجاد کردن کانال ها ، مناطقی در ابروها که پیوند در آن صورت می گیرد، بی حس می شوند.

 • کاشت گرافت های مو

این مرحله آخرین مرحله در کاشت ابرو محسوب می شود. گرفت های موی استخراج شده اکنون به دقت در کانال ها قرار می گیرند. و طی چند ماه یک تغییر باورنکردنی خواهید داشت.

بعد از کاشت ابرو

مراقبت‌های بعد از عمل

بعد از جراحی کاشت، به پانسمان ناحیه ی گیرنده یعنی ابروها نیازی نیست. اما بخش های اهدا کننده یا همان بانک مو باید تا روز بعد پانسمان داشته باشند. معمولا تا چند روز اول بعد از جراحی، در ابروها و بالای پلک‌ها کبودی و تورم مشاهده می شود. این حالت کاملا طبیعی و از مراحل کاشت ابرو است. تورم و کبودی گذراست و پس از چند روز از بین می رود پس جای نگرانی وجود ندارد.

در صورتی که پوسته‌ها و لخته‌های تشکیل شده تا روز اول بعد از جراحی کاملاً از بین رفته باشند، می‌توانید با احتیاط برای آرایش ابروهای خود از لوازم آرایشی استفاده کنید. روز سوم بعد از کاشت، باید پانسمان را باز کنید و سپس با ملایمت و احتیاط سر خود را شست و شوی دهید. پس از چند روز  تقریباً تمام فولیکول های کاشته شده در ناحیه‌ی ابرو  دچار ریزش می شوند.

این حالت کاملا طبیعی بوده و بخشی از روند کاشت ابرو است. به هیچ عنوان جای نگرانی وجود ندارد چون سه تا چهار ماه بعد ابروها رشد طبیعی خود را شروع خواهند کرد. از ماه ششم به بعد ابروهایتان به تراکم و ضخامت قابل قبول می رسند. نتیجه ی کامل کاشت ابرو حدود یک سال بعد از جراحی به خوبی ظاهر می شود.

عوارض کاشت ابرو

کاشت ابرو یک جراحی با کمتریت میزان تهاجم و عوارض جانبی است. به همین دلیل عفونت ، تورم ، کبودی ، فولیکولیت و اسکار به ندرت دیده می شود. تنها عارضه ی متداول کاشت ابرو مربوط به جهت رشد ابروها ، عدم تطابق رنگ و بافت یا عدم رشد مجدد است. این عارضه به مهارت اپراتور بستگی دارد و با استفاده از تکنیک مناسب و تجربه ی کافی تا درصد بالایی کاهش می یابد.

سوالات متداول

گرفت های مورد نیاز کاشت ابرو از کجا گرفته می شود؟

درست مانند سایر روش های کاشت مو ، پیوندها از ناحیه اهدا کننده در پشت سر برداشته می شوند.

آیا موهای کاشته شده در ابرو بلند می شوند و باید اصلاح شوند؟

بسته به سرعت رشد موهای شما ، باید گاهی اوقات ابروهای خود را پس از کاشت کوتاه کنید.

آیا می توانم بعد از کاشت ابرو، ابروهای خود را با موچین بردارم؟

یکی از دلایلی که منجر به تکه تکه شدن ابرو یا ریزش ابرو می شود کندن بیش از حد است. بنابراین ، توصیه می شود برای جلوگیری از از دست دادن دوباره ابروهای خود ، این کار را نکنید.

آیا می توان پس از کاشت ابرو حالت ابروها را به صورت نرمال و شکل داد؟

بعد از شروع رشد مو ، می توانید ابروهای خود را به دلخواه فرم دهید. این کار را می توان با کوتاه کردن ، شانه زدن یا کندن فقط موهای اضافی انجام داد. با این حال ، سعی کنید تا حد امکان از برداشتن کل موها خودداری کنید.

چند گرفت مو برای کاشت ابرو لازم است؟

بسته به اندازه و تراکم ابروهای شما می توان برای هر ابرو 150 تا 600 گرفت مو پیوند زد.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.