• آدرس تهران سعادت آباد
تلفن تماس :  021-48467

چگونه می توان ورم بعد از کاشت مو را کاهش داد؟

ورم بعد از کاشت مو
4.9
(16)

تورم یکی از عوارض جراحی کاشت مو است که در برخی از بیماران دیده می شود. بلافاصله بعد از انجام جراحی یا پس از گذشت چند روز، ممکن است بیماران در نواحی پیشانی، چشم ها و محل کاشت مو، تورم را تجربه کنند. ورم بعد از جراحی کاشت مو، موضوع نگران کننده ای نیست، زیرا این تورم پاسخ طبیعی بدن نسبت به تغییراتی است که روی پوست سر ایجاد شده است.

تورم به هرگونه بزرگ شدن غیر طبیعی پوست گفته می شود که می تواند در نتیجه التهاب یا تجمع مایعات در زیر پوست ایجاد شود. تورم واکنش طبیعی بدن نسبت به جراحت و آسیب است. در جراحی کاشت مو به دلیل ایجاد برش هایی روی سر تورم و التهاب روی پوست ایجاد می شود. همچنین تجمع مایع بی حسی زیر پوست نیز موجب ایجاد تورم می شود.

تورم بعد از جراحی ظاهر بیمار را تغییر می دهد و ممکن است باعث نگرانی فرد شود. در حالی که این تورم هیچ خطری برای سلامتی فرد ندارد و به خودی از بین می رود. در این مقاله قصد داریم به علت ایجاد تورم و درمان ورم بعد از کاشت مو بپردازیم تا نگرانی شما را از این موضوع کاهش دهیم.

علت تورم بعد از کاشت مو چیست؟

اغلب روش های کاشت مو غیر تهاجمی هستند و نیاز به تزریق داروی بیهوشی ندارند. پزشک هنگام انجام جراحی کاشت مو، از بیهوشی موضعی استفاده می کند. جراحی کاشت مو با تزریق لیدوکائین آغاز می شود. با شروع جراحی در نواحی اهداکننده یا بانک مو بی حسی موضعی تزریق می شود تا در حین جراحی بیمار درد را احساس نکند. ناحیه گیرنده مو نیز قبل از انتقال موها بی حس می شوند. مقدار تزریق لیدوکائین بسته به حساسیت پوست و تعداد موهای پیوندی متغیر است.

هنگام جراحی، بی حس کننده موضعی در زیر پوست تزریق می شود و به مرور شروع به حرکت در زیر پوست می کند. حرکت این ماده در زیر پوست باعث ایجاد تورم در ناحیه کاشت مو، چشم ها و پیشانی می شود. اما پزشک با دادن دستورالعمل های لازم، بیماران را برای درمان ورم بعد از کاشت مو راهنمایی می کند.

ورم بعد از کاشت مو

درمان تورم بعد از کاشت مو:

تورم همیشه بلافاصله بعد از جراحی ایجاد نمی شود. گاهی اوقات ممکن است بعد از گذشت 2 تا 3 روز تورم ایجاد شود و تا چند روز باقی بماند. با وجود اینکه تورم به مرور زمان خود به خود از بین می رود، اما برای کاهش آن می توان اقداماتی انجام داد. در ادامه مهم ترین توصیه های پزشک برای کاهش تورم بعد از کاشت مو را بررسی می کنیم.

  • داروها را طبق دستور پزشک مصرف کنید

بعد از انجام جراحی، پزشک ممکن است برای شما داروهایی از قبیل مسکن ها، آنتی بیوتیک ها و قرص های ضد تورم تجویز کند. مصرف منظم داروها تاثیر زیادی در بهبودی سریع تورم بعد از جراحی دارد. در بسیاری از مواقع پزشک یک قرص استروئیدی با دوز پایین تجویز می کند تا از بروز تورم جلوگیری کند. برای کاهش تورم لازم است داروها را طبق تجویز پزشک و به موقع مصرف کنید.

  • سر را در حالت قائم و در زاویه 45 درجه نگه دارید

یکی از راه های درمان ورم بعد از کاشت مو، زاویه 45 درجه سر یا استفاده از دو بالشت زیر سر است. بعد از کاشت مو بهتر است به پشت بخوابید و سر را در حالت زاویه دار قرار دهید. این کار علاوه بر کاهش تورم از آسیب رسیدن به موهای کاشته شده نیز جلوگیری می کند.

  • برای کاهش تورم از کمپرس سرد استفاده کنید

کمپرس سرد بخصوص در کاهش تورم نواحی چشم و اطراف آن بسیار موثر است. کمپرس سرد از طریق انقباض رگ های خونی، فشار خون نواحی متورم را کاهش می دهد و از این طریق به درمان ورم بعد از کاشت مو کمک می کند. استفاده از کمپرس سرد باید به دقت انجام شود. کمپرس سرد را مستقیما روی نواحی کاشت مو قرار ندهید زیرا فشار مستقیم آن ممکن است به فولیکول ها آسیب برساند.

  • از انجام فعالیت های بدنی سنگین اجتناب کنید

برای کاهش تورم بعد از کاشت مو، لازم است از فعالیت های سنگین اجتناب شود. خارج شدن مایعات از پوست و کاهش تورم چند روز زمان می برد. بنابراین لازم است در روزهای ابتدایی بعد از جراحی، هرگونه ورزش سنگین و فعالیت های بدنی را کنار بگذارید. هرگونه فعالیتی که باعث تعریق در پوست سر شود می تواند وضعیت را وخیم تر کند و حتی موجب بروز عفونت بعد از کاشت شود. فعالیت های سنگین همچنین می تواند منجر به خونریزی در نواحی کاشت مو شوند. به همین دلیل لازم است برای پیشگیری از عوارض احتمالی، هرگونه فعالیت بدنی سنگین را برای مدتی کنار بگذارید تا درمان ورم بعد از کاشت مو با سرعت بیشتری انجام شود.

  • مصرف مایعات را افزایش دهید

بعد از کاشت مو بهتر است مصرف مایعات بخصوص آب و آبمیوه را افزایش دهید. آب می تواند به دفع مایعاتی که در زیر پوست جمع شده اند کمک کند و از این طریق تورم را کاهش دهد.

  • از مصرف داروهای رقیق کننده خون پرهیز کنید

داروهایی مانند ایبوپروفن و آسپیرین، خون را رقیق می کنند و می توانند موجب ترکیدن تورم شوند. بنابراین لازم است برای کاهش تورم از مصرف رقیق کننده های خون اجتناب کنید.

  • با مشورت پزشک می توانید داروهای استروئیدی مصرف کنید

برخی از داروهای حاوی استروئید می توانند تورم را کاهش دهند. البته توجه کنید که داروهای استروئیدی فقط در صورت ضرورت و با تجویز پزشک باید استفاده شوند. مصرف خودسرانه این داروها می تواند عواقب بدی برای موهای کاشته شده داشته باشد.

سخن پایانی :

مقداری تورم و درد بعد از انجام کاشت مو کاملا طبیعی است. اما در صورت ایجاد تغییرات غیرعادی لازم است به پزشک مراجعه شود. در صورتی که بیمار تورم غیر طبیعی را تجربه کند باید با مشورت پزشک نسبت به درمان آن اقدام کند. از طریق رعایت دستورالعمل های بهداشتی به راحتی می توان برای درمان ورم بعد از کاشت مو اقدام کرد.

درمان صحیح عوارض بعد از جراحی اهمیت زیادی دارد و باید تحت نظر پزشک متخصص انجام شود. کلینیک رونیا با کادری مجرب از پزشکان آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان می باشد. در صورتی که در خصوص خدمات کاشت مو نیاز به مشاوره دارید همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید و از خدمات حرفه ای ما بهره مند شوید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.