• آدرس تهران سعادت آباد
تلفن تماس :  021-48467

نحوه وزرش و فعالیت بدنی بعد از کاشت مو چگونه است ؟

ورزش بعد از کاشت مو
4.9
(27)

یکی از سوالات متداول بیماران بعد از جراحی، درباره ورزش و فعالیت بعد از کاشت مو است. بسیاری از افراد می خواهند بدانند، چه زمانی می توانند ورزش مورد علاقه خود را از سر بگیرند. یا اینکه چه نوع ورزشی برای روزهای ابتدایی بعد از جراحی مناسب و بی خطر است؟

اگر شما هم دراین باره پرسشی دارید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در این بخش از مقالات، علاوه بر پاسخ دادن به سوالات متداول بیماران در زمینه ورزش بعد از کاشت مو، نکات مفیدی در اختیار شما قرار می دهیم تا از آسیب دیدن پیوندها در حین فعالیت جلوگیری کنید.

ورزش و فعالیت بعد از کاشت مو

بعد از کاشت مو، استراحت کردن برای جلوگیری از آسیب دیدن گرافت ها الزامی است. در روزهای ابتدایی بعد از جراحی، هر نوع ورزش و فعالیت بدنی می تواند برای پیوندها خطرساز باشد. زیرا حرکات ناگهانی و تلاش های جسمی در حین ورزش، باعث افزایش تعریق شده و می تواند زمینه بروز عفونت بعد از کاشت مو را فراهم کند. علاوه بر این، ورزش و فعالیت بعد از کاشت مو می تواند باعث ایجاد فشار به پیوندها شده و نتایج کاشت مو را تحت تاثیر قرار دهد. از این رو توصیه می شود بیماران بعد از عمل برای مدتی از انجام ورزش و فعالیت های سنگین خودداری کنند تا سلامت فولیکول ها تامین شود. برای دریافت نتایج مثبت لازم است بیماران ورزش کردن را تا زمان بهبودی نسبی به تعویق بیندازند.

بعد از کاشت مو چه زمانی می توانم ورزش کنم ؟

بهترین زمان برای ورزش و فعالیت بعد از کاشت مو، زمان بهبودی کامل زخم ها و تثبیت شدن گرافت ها است. بنابراین، قبل از انجام هرگونه ورزش و فعالیت بدنی سنگین، ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که زخم ها بهبود یافته و پوسته ها ریخته اند. بطور معمول 7 تا 10 روز بعد از جراحی زخم ها بطور نسبی بهبود می یابند، اما این مدت زمان برای تمام بیماران یکسان نیست و بسته به عوامل مختلفی همچون سن، وضعیت سلامت عمومی بدن، شرایط قبلی بیمار و سایر عوامل متغیر است.

بعد از گذشت 10 روز بیماران می تواند در صورت صلاحدید پزشک ورزش های سبکی که با تعریق و فشار کمتری همراه هستند را شروع کنند. اما همچنان باید از ایمنی گرافت ها اطمینان حاصل کنند و دستورالعمل های پزشک را بطور دقیق دنبال کنند.

به یاد داشته باشید که ممنوع بودن ورزش و فعالیت بعد از کاشت مو، تنها به دلیل محافظت از گرافت هاست. زیرا استراحت بعد از جراحی برای مراقبت از پیوندها الزامی است و نتایج عمل را تضمین می کند. خودداری از انجام فعالیت بدنی سنگین در مدت زمان تعیین شده، می تواند شما را در رسیدن به نتایج ایده آل یاری کند.

ورزش و فعالیت بدنی بعد از کاشت مو

بعد از کاشت مو چه نوع ورزشی می توانم انجام دهم ؟

این روزها ورزش کردن به بخش مهمی از زندگی ما تبدیل شده است. ورزش علاوه بر بالابردن سطح انرژی بدن، سیستم ایمنی را در برابر بیماری ها مقاوم می کند. با این وجود، ورزش و فعالیت های بدنی سنگین بلافاصله بعد از پیوند مو ممنوع است. زیرا نواحی کاشت مو نیاز به مراقبت دارند. از این رو، برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به گرافت ها، باید از هرگونه فعالیت بدنی سنگین خودداری شود. اگرچه درباره ورزش و فعالیت بعد از کاشت مو در بین اغلب پزشکان توافق نظر وجود دارد، اما فعالیت هایی با حداقل فشار و تعریق با مشورت پزشک بلامانع است.

اغلب توصیه می شود بیماران تا 2 هفته بعد از جراحی، هیچگونه فعالیت بدنی نداشته باشند و فقط استراحت کنند. بعد از گذشت 2 هفته بیماران می توانند تمریناتی مانند پیاده روی بدون دویدن، پیلاتس و تمرینات گرم کردن را انجام دهند. اما کار کردن با وزنه و ورزش هایی مانند بسکتبال و والیبال و … تا 2 ماه بعد از کاشت مو همچنان ممنوع است. زیرا اینگونه ورزش ها به دلیل داشتن تماس بدنی، احتمال وارد شدن آسیب به پیوندها را افزایش می دهد و تاثیر منفی بر نتایج کاشت مو می گذارند.

نکته  مهم : بسیار مهم است که بیماران بعد از کاشت مو هنگام ورزش و فعالیت، از قرارگرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب خودداری کنند. زیرا نور خورشید تعریق بدن را در حین ورزش افزایش می دهد و باعث افزایش احتمال بروز عفونت فولیکول ها می شود. بنابراین بهترین کار ورزش در مکان های سرپوشیده یا ورزش کردن در روزهای ابری است تا گرافت ها از نور خورشید در امان بمانند.

همچنین لازم است بیماران حین ورزش از کلاه و هدبند استفاده نکنند. زیرا کلاه باعث ایجاد فشار روی پیوندها می شود و می تواند باعث آسیب دیدن گرافت ها شود.

آیا بعد از کاشت مو می توانم در استخر یا دریا شنا کنم ؟

ورزش هایی مانند شنا که باعث خیس شدن موها در آب می شود، می تواند برای پیوندها مضر باشد، از این رو شنا کردن بعد از کاشت مو تا زمان صلاحدید پزشک ممنوع است. زیرا کلر و نمک موجود در آب می تواند باعث آسیب دیدن فولیکول ها شده و سلامت پیوندها را تهدید کند. به یاد داشته باشید که کلر و سایر مواد شیمیایی موجود در آب استخر، باعث تحریک پوست سر شده و علاوه بر از بین بردن چربی طبیعی موها، آسیب جدی به پیوندها وارد کند.

از طرفی، شنا کردن در دریا و آب های آزاد نیز توصیه نمی شود، زیرا آلاینده های موجود در این آب ها می تواند ایمنی فولیکول های کاشته را به خطر بیندازد. بنابراین لازم است بیماران برای مراقبت از گرافت ها در هفته های ابتدایی بعد از جراحی، از شنا کردن در استخر و دریا و حتی آب گرم و سونا خودداری کنند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *