• آدرس تهران سعادت آباد
تلفن تماس :  021-48467

راهنمای کامل مراقبت های بعد از کاشت مو

مراقبت های بعد از کاشت مو
5
(35)

کاشت مو جزو حساس ترین جراحی های زیبایی است به همین دلیل مراقبت های بعد از کاشت مو برای موفقیت این جراحی زیبایی اهمیت زیای دارند. بعد از انجام جراحی توسط پزشک، ادامه روند درمان به عهده بیمار خواهد بود، به همین دلیل در صورتی که بیماران توصیه های بهداشتی بعد از کاشت مو را دقیق و کامل اجرا کنند، قطعا نتایج موفقیت آمیزی از کاشت مو دریافت خواهند کرد.

توصیه های بعد از کاشت مو شامل نحوه شستشو بعد از کاشت مو، درمان عفونت بعد از کاشت مو، تغذیه بعد از کاشت مو، درمان دلمه های بعد از کاشت مو، داروهای بعد از کاشت مو و سایر مواری است که باید بعد از کاشت مو رعایت شود.

روز شمار بعد از کاشت مو


روز اول

بعد از کاشت مو علائم زیر ممکن است در برخی افراد ظاهر گردد.

  • تورم اطراف چشم و پیشانی اندکی شروع شده و ممکن است تا 72 ساعت طول بکشد. جای هیچ گونه نگرانی نیست و می توانید از کمپرس یخ و در صورت تجویز پزشک از آمپول دگزامتازون استفاده نمائید.
  • از شستن سر خودداری نمائید ولی گردن و بدن خود را در صورت تمایل می توانید طبق معمول روزانه بشوئید.
  • به هیچ عنوان محل عمل را تحریک نکنید.
  • می توانید از کیسه یخ در نواحی پیشانی هر یک ساعت به مدت 10 دقیقه استفاده کنید.
  • در شب اول بعد از کاشت مو ممکن است در پشت سر کمی احساس درد داشته باشید، ولی در قسمتهای کاشته شده هیچگونه احساس دردی نخواهید داشت.

از شب اول کاشت مو با آب پاش (اسپری) که حاوی سرم نرمال سالین است ، هر دو ساعت محل موهای کاشته شده را اسپری کرده و تا 48 ساعت ادامه دهید.

تورم بعد از کاشت مو

روز دوم

اگر سر شما پانسمان شده است، جهت برداشتن پانسمان می توانید به کلینیک مراجعه کنید. اگر مراجعه به کلینیک برای شما مقدور نیست می توانید به آرامی چند کاسه آب ولرم روی گازها بریزید، چند دقیقه تحمل کنید تا گازها به خوبی خیس شود، سپس به آرامی گاز ها را از روی سر بردارید.

روز سوم

برای شستن سر از یک ظرف باید استفاده شود و از فاصله نزدیک آب را روی سر خود بریزید یا آب را روی سر خود اسپری کنید. این کار را به آرامی انجام دهید به طوریکه به موهای کاشته شده آسیبی نرسد. ابتدا داخل ظرف کوچکی را از محلول آب و شامپو بچه پر نمائید و هم بزنید تا مخلوط شود و کف کند. پس از آن کف ها را با ابر روی موها قرار دهید به صورتیکه ابر روی موها کشیده نشود ( فقط کف را با ابر روی موها بگذارید و بردارید) نهایتا با اسپری آب پاشی کنید تا کف ها کاملا از بین برود. این کار باید تا روز دوازدهم تکرار شود.

فقط محل بخیه را می توانید با دست به آرامی بشوئید تا تمیز شود و سپس محل کاشت را با روغن بادام تلخ چرب کنید. پس از استحمام از حوله و سشوار استفاده نکنید و اجازه دهید تا موها و سر خود به خود خشک شود.

روز دهم تا چهاردهم

روز دهم تا دوازدهم اگر زخم ها از بین نرفته بود به حمام بخار بروید و به مدت بیست دقیقه در بخار بنشینید تا زخم ها که به پوسته های نرمی تبدیل می شود را به آرامی با نوک انگشت به سمت پایین بکشید.

از روز دوازدهم به بعد جهت کشیدن بخیه ها می توانید به کلینیک مراجعه کنید.

روز چهاردهم به بعد

از روز چهاردهم به بعد نیز می توانید زیر دوش مستقیم با فشار آب ملایم بروید و ورزش های سبک را شروع کنید.

توصیه های بعد از کاشت مو

بعد از انجام جراحی کاشت مو، پزشک شما دستورالعمل هایی را برای مراقبت از مو به شما ارایه می دهد. رعایت نکاتی که پزشک توصیه می کند برای نگهداری از موهای کاشته شده الزامی است. بهتر است که روز بعد از کاشت مو استراحت کامل داشته باشید و مایعات حاوی ویتامین C مصرف کنید. هرچند که مراقبت های بعد از کاشت مو برای تمام بیماران به یک صورت است، اما در مواقعی ممکن است با تشخیص پزشک تغییراتی در این توصیه ها ایجاد شود. در ادامه مهم ترین توصیه های بعد از کاشت مو را بررسی خواهیم کرد.

شستشوی سر بعد از کاشت مو

نحوه شستشو بعد از کاشت مو از مهم ترین توصیه هایی است که حتما باید رعایت شود. نحوه شستن موها و استحمام بعد از کاشت مو روی نتیجه نهایی کاشت مو تاثیرگذار است. بعد از کاشت مو پزشک نحوه صحیح حمام بعد از کاشت مو را به بیمار آموزش می دهد. برای شستشوی موهای تازه کاشته شده باید نکات زیر را رعایت کنید:

شستن موها بعد از کاشت مو

شامپو

برای شستشو موها بعد از کاشت باید از شامپوی مخصوص کاشت مو استفاده شود. نوع شامپویی که استفاده می کنید باید فاقد مواد شیمیایی باشد. همچنین می توانید برای شستشو موها بعد از کاشت از شامپو بچه استفاده کنید. برای شامپو زدن به موها، ابتدا مقدار کمی از شامپو را بین دستان خود ریخته و مالش دهید تا کف کند. سپس شامپو را به آرامی و با احتیاط روی کل پوست سر بریزید. هنگام زدن شامپو به هیچ وجه فشاری به موها وارد نکنید. زدن شامپو به موها بعد از کاشت نباید بصورت چرخشی انجام شود.

آبکشی موها

بعد از زدن شامپو، موها را به خوبی با آب گرم بشویید تا شامپو از روی سر پاک شود. هنگام آبکشی کردن موها، اطمینان حاصل کنید که آب با فشار مستقیم و بصورت عمودی روی موها نریزد.

خشک کردن موها

بعد از آبکشی کردن، برای خشک کردن موها از حوله و سشوار استفاده نکنید و اجازه دهید موها به طور طبیعی خشک شوند. هنگام خشک کردن موها به هیچ عنوان آنها را مالش ندهید. در صورتی که بعد از شستن موها روی سر احساس خشکی می کنید می توانید با مشورت پزشک از مرطوب کننده استفاده کنید. مرطوب کننده می تواند به نرم شدن و ریزش دلمه ها کمک کند.

بعد از کاشت مو باید به مدت یک هفته تا ده روز موها روزانه شسته شوند. حمام روزانه باعث مرطوب شدن پوست سر می شود و به درمان دلمه های بعد از کاشت مو کمک می کند . دو تا سه هفته بعد از کاشت مو به مرور می توانید موها را به حالت معمول شستشو دهید. البته تا مدت ها بعد از کاشت نمی توانید پوست سر را مالش دهید. بعد از گذشت دوهفته فقط می توانید هنگام زدن شامپو کف دست را در یک جهت روی موها بکشید.

درد و تورم بعد از کاشت مو

بعد از انجام جراحی کاشت مو مقداری درد و تورم طبیعی است و جای نگرانی نیست. برخی افراد بعد از کاشت مو به دلیل داشتن درد نمی توانند بخوابند. در چنین شرایطی پزشک با توجه به میزان درد داروهای مسکن تجویز می کند. معمولا درد در ناحیه اهدا کننده بیشتر از ناحیه گیرنده مو است. بعد از کاشت مو ممکن است در ناحیه پیشانی و اطراف چشم تورم ایجاد شود. این تورم ۲ تا ۵ روز بعد کاهش پیدا می کند.

برای کاهش ورم بعد از کاشت مو می توانید از کمپرس یخ روی پیشانی استفاده کنید تا تورم کاهش پیدا کند. در برخی موارد پزشک ممکن است برای کاهش درد و تورم برای شما دارو تجویز کند. کمپرس یخ باید هر دو ساعت به مدت ۱۵ دقیقه انجام شود. در هر نوبت یخ نباید بیشتر از ۱ دقیقه روی پیشانی بماند. افرادی که سینوزیت دارند نباید از کمپرس یخ استفاده کنند.

خارش سر بعد از کاشت مو

خارش بعد از کاشت مو امری رایج است. تا دو هفته بعد از کاشت مو ممکن است در تمام پوست سر خارش داشته باشید. خارش در اکثر مواقع نشانه ای از روند بهبودی بافت مو است. در مواقع خارش شدید ممکن است پزشک برای شما آنتی هیستامین تجویز کند.

نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو

یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از کاشت مو مربوط به نحوه خوابیدن است. هفته اول بعد از کاشت مو مناطق کاشت مو باید تا حد ممکن لمس نشوند. برای مراقبت از موها بیماران باید تا حد امکان طاق باز یا به پهلوی چپ و راست بخوابند. همچنین برای کاهش تورم استفاده از دو بالش ارتفاع سر را بالا می برد و تورم را کاهش می دهد. زاویه بین ۳۰ تا ۴۵ درجه بهترین زاویه برای خوابیدن بعد از کاشت مو است.

خوابیدن بعد از کاشت مو

عفونت بعد از کاشت مو

در صورت بروز عفونت بعد از جراحی برای درمان آن، حتما باید توصیه های پزشک رعایت شود. برای درمان عفونت بعد از کاشت مو از آنتی بیوتیک استفاده می شود. همچنین استفاده از اسپری محلول نمکی روی موها می تواند عفونت را کاهش دهد. برای بهبود سریع تر عفونت باید از مصرف الکل و سیگار بعد از کاشت مو اجتناب شود. شستشوی صحیح موها و رعایت بهداشت نیز می تواند روند بهبودی را تسریع کند.

استفاده از کلاه بعد از کاشت مو

بعد از انجام کاشت مو بیماران نوعی پوشش به نام سرجی فیکس استفاده می کنند که از طرف کلینیک به آن ها داده می شود. این پوشش از موهای کاشته شده در برابر عوامل محیطی مانند آفتاب و گرد و خاک محافظت می کند. پزشک تعیین می کند که چه زمانی می توانید این پوشش را بردارید یا بجای آن از کلاه های دیگری استفاده کنید. بعد از پیوند مو از کلاهی استفاده کنید که گشاد باشد و به موها فشار وارد نکند.

کلاه بعد از کاشت مو

ورزش و فعالیت بدنی

یکی از مهم ترین مراقبت ها مربوط به ورزش و فعالیت بدنی بعد از کاشت مو است. بعد از انجام پیوند مو پیاده روی و فعالیت های سبکی که موجب تعریق نمی شود مانعی ندارد. اما تا ۱۰ روز بعد از کاشت مو اجازه ورزش سنگین ندارید. در این مدت باید از انجام کارهایی که باعث تعریق می شوند خودداری کنید. تعریق در موها باعث ایجاد عفونت و جذب باکتری به موها می شود. برای به حداقل رساندن عفونت لازم است توصیه های پزشک را جدی بگیرید.

استخر و شنا

بعد از جراحی تا سه هفته باید از رفتن به استخر و سونا پرهیز کنید. بعد از کاشت مو فولیکول ها شکننده هستند و در برابر عوامل آسیب زا مقاومت کمی دارند. رفتن به سونا در این مدت ممنوع است زیرا درجه حرارت بالای آب و بخار به موهای کاشته شده آسیب وارد می کند و ممکن است موجب بروز عفونت باکتریایی شود.

مصرف الکل و سیگار

بعد از کاشت مو به مدت ۲ هفته باید از مصرف الکل اجتناب کنید. الکل به دلیل رقیق کردن خون مانع بهبودی زخم ها بعد از کاشت مو می شود. مصرف الکل همچنین باعث از بین رفتن اثر داروهای بی حسی می شود. بنابراین بهتر است یک هفته قبل از جراحی نیز از مصرف الکل خودداری کنید. مصرف سیگار و دخانیات نیز تا دو هفته بعد از کاشت مو ممنوع است.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید

بعد از انجام پیوند مو باید تا ۲ هفته از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید. برای محافظت موها از نور خورشید می توانید از کلاه استفاده کنید.

داروهای بعد از کاشت مو

آنتی بیوتیک

داروهای بعد از کاشت مو به درمان عفونت و بهبودی سریع تر کمک می کنند. بعد از کاشت مو برای جلوگیری از عفونت باید آنتی بیوتیک مصرف شود. معمولا ۳ تا ۵ روز بعد از انجام جراحی باید از آنتی بیوتیک استفاده شود. مصرف آنتی بیوتیک احتمال بروز عفونت بعد از کاشت مو را کاهش می دهد و روند بهبودی را تسریع می کند. در صورت وجود زخم در ناحیه اهداکننده ممکن است پزشک برای شما پماد تجویز کند.

بعد از کاشت مو ممکن است موها دچار شوک شوند و برای مدتی ریزش مو را تجربه کنید. ریزش موها در این دوره طبیعی است. در صورت ادامه یافتن ریزش مو تا چندماه بعد باید به پزشک مراجعه کنید. در چنین مواقعی باید از داروهایی که پزشک تجویز می کند استفاده شود تا ریزش موها کاهش پیدا کند.

ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل یکی از داروهای بعد از کاشت مو است. این محلول به رشد و تقویت موها کمک می کند و معمولا یک ماه بعد از جراحی قابل استفاده است. البته استفاده خودسرانه و بدون مشورت پزشک می تواند عوارض جانبی به همراه داشته باشد.

تغذیه بعد از کاشت مو

تغذیه بعد از کاشت مو اهمیت زیای در روند بهبوی شما ایفا می کند. موهای تازه کاشته شده نیاز به مواد مغذی دارند تا بتوانند رشد خوبی داشته باشند. بعد از کاشت مو رژیم غذایی شما باید حاوی سبزیجات و روغن های طبیعی باشد. استفاه از مغزها نیز برای تقویت مو توصیه می شود. بعد از کاشت مو باید از مصرف فست فود و نوشیدنی های الکلی اجتناب شود.

رژیم غذایی بیماران بعد از کاشت مو باید حاوی ارزش غذایی باشد. مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین B ، منیزیم و کلسیم روند بهبوی را تسریع می کند و باعث تقویت موها می شود. از مصرف آسپیرین بعد از کاشت مو باید خودداری شود زیرا آسپیرین با رقیق کردن خون روند بهبودی زخم ها را به تاخیر می اندازد.

بیوتین و مکمل های غذایی

بیوتین مهم ترین عنصر برای رشد و تقویت موهاست. بعد از کاشت مو تا ۶ ماه حتما باید از بیوتین و سایر مکمل ها برای تقویت موها استفاده کنید. بعد از پیوند مو استفاده دایمی از زینک برای تقویت موها الزامی است. بیوتین بصورت قرص و آمپول موجود است و می توانید آن را بدون تجویز پزشک نیز از داروخانه ها تهیه کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.