• آدرس تهران سعادت آباد
تلفن تماس :  021-48467

آشنایی با مراحل کاشت مو در کلینیک رونیا

مراحل کاشت مو
5
(17)

نه تنها برای کسانی که به دلایل مختلف دچار ریزش مو های گسترده و طاسی شده اند، بلکه حتی برای کسانی که می خواهند فقط نواحی کم پشت مانند فرق سر را ترمیم کنند، کاشت مو جدیدترین و مطمئن ترین تکنیک است. برای بسیاری از متقاضیان کاشت مو همواره این دغدغه وجود دارد که کاشت مو چه مراحلی دارد؟ چه نکاتی را قبل، حین و پس از کاشت مو باید رعایت کرد تا نتایج نهایی طبیعی و پایدار باشند؟ در این مقاله نگاهی کلی بر کلیه اقدامات ضروری پیش و پس از کاشت مو خواهیم داشت.

به همه متقاضیان کاشت مو توصیه می شود پیش از اقدام به کاشت، حتما اطلاعات کامل و البته معتبری از جزئیات و چگونگی انجام کاشت مو کسب کنند. اطلاعاتی همچون اساس و نحوه کاشت مو، انواع تکنیک های کاشت، ویژگی های کاندید های مناسب ، معتبر ترین و مجهزترین کلینیک های کاشت مو، عوارض جانبی و حدود هزینه های کاشت، می توانند به شما در داشتن نتایج عالی در کاشت مو نقش به سزایی داشته باشند.

کاشت مو چیست ؟

کاشت مو در اصل به نوعی تکنیک درمانی اطلاق می شود که توسط تیم متخصص برای درمان طاسی و کم پشتی موی سر انجام می شود. گرافت های مو بسته به این که نوع تکنیک به چه صورت باشد از ناحیه ای که موهای بیشتری دارد (ناحیه اهدا کننده یا بانک مو) استخراج می شوند و در ناحیه ای که کم پشت یا طاس باشد (ناحیه دریافت کننده) کاشته می شود.

امروزه کاشت مو بسته به ویژگی ها و فیزیولوژی متعدد افراد، به روش های گوناگونی انجام می شود. اما اساس کاشت در همه این روش ها تقریبا یکسان است. همه تکنیک های کاشت بر اساس نحوه استخراج فولیکول ها به دو گروه کلی طبقه بندی می شوند :

 1. کاشت مو با روش های جراحی

برداشت نواری عبارت است از برداشت فولیکول ها و بافت ها از بانک مو به صورت یک نوار. سپس فولیکول های روی نوار توسط تیم کاشت از گرافت ها، جدا می شوند و در نواحی مورد نظر کاشته می شوند. گرافت هایی که در این تکنیک برداشته می شوند، کیفیت به مراتب بالاتری از سایر روش ها دارند. اما به دلیل برداشت نواری، پزشک ملزم به ایجاد بخیه برای پوشش دادن ناحیه برداشت شده است که همین عامل ممکن است دوره نقاهت و بهبودی پس از کاشت را به مراتب طولانی تر کند. لذا این دسته از تکنیک ها تا حدودی تهاجمی به شمار می آیند. تکنیک هایی که امروزه بر این اساس انجام می شوند نیز عبارتند از : تکنیک FUT، تکنیک ترکیبی و تکنیک سوپر ترکیبی.

مراحل کاشت مو به روش FUT

 1. کاشت مو با روش های غیر جراحی

تکنیک هایی از جمله FIT، SUT، میکرو FIT ، BHT و میکروگرافت ، دسته ای دیگر از تکنیک های کاشت مو هستند که در آن ها برداشت فولیکول ها به صورت واحد های مجزا فولیکولی انجام می شود. پس به این ترتیب هیچ کدام از این تکنیک ها برخلاف دسته قبلی، نیاز به بخیه زدن ندارند و تنها با ایجاد سوراخ های مینیاتوری، فولیکول ها استخراج می شوند. لذا تهاجم کمتر و دوره بهبودی سریع تر خواهد بود. امروزه به این دسته از تکنیک ها ، روش های بدون جراحی کاشت مو نیز گفته می شود.

توجه داشته باشید که تنها پزشک متخصص شما می تواند مناسب ترین تکنیک را برای شما مشخص کند که این نیز به مشاوره حضوری و بررسی شرایط شما بستگی دارد.

کاندیدهای مناسب برای کاشت مو

فاکتورهای متعددی در این که آیا می توانید کاشت مو موفقی داشته باشید یا خیر، دخیل هستند. مهمترین عامل، نوع الگو ریزش موی شما است. اگر الگوی ریزش مردانه ( که اصطلاحا آلوپسی آندروژنیک نامیده می شود ) سوختگی و تروما باعث ریزش مو و طاسی شما شده باشد، با کاشت مو ترمیم خواهد شد. اما در مواردی که ریزش مو زنانه (طاسی هایی که الگو مشخص ندارند و پراکنده اتفاق می افتند)، ریزش مو سکه ای (که عمدتا به دلایل استرس ایجاد می شود) یا اختلالات هورمونی وجود داشته باشد، کاشت مو استراتژی موثری بر درمان کم پشتی نخواهد بود.

پس از نوع ریزش مو، سن شما نیز بسیار مهم است. به طور کلی افراد زمانی می توانند کاندید مناسبی برای کاشت مو باشند، که الگو ریزش مو آنان ثابت شده باشد و این امر اتفاق نمی افتد مگر پس از سن 25 سالگی به بعد. در غیر این صورت موهای کاشته شده به احتمال بسیار زیاد پس از مدتی می ریزند. به همین دلیل است که در کلینیک تخصصی کاشت مو رونیا، پزشک متخصص در جلسه مشاوره با بررسی پوست سر شما، ابتدا علت اصلی ریزش مو تان و الگو آن را مشخص می کند. در صورتی که پزشک متخصص تشخیص دهد شما می توانید کاندید مناسبی برای کاشت مو باشید، حتما وضعیت پوست سر شما را از نظر کیفیت بانک مو، جنس موها نیز بررسی می کند تا بتواند بهترین روش کاشت مو را برای شما مشخص نماید.

نمونه کاشت مو به روش Micro FIT

قدم اول : پیدا کردن کلینیک معتبر برای کاشت مو

یکی دیگر از مهمترین اقدامات برای کاشت مو، این است که شما کلینیک مناسب و با سابقه ای را پیدا کنید که بتوانید کاشت مو موفقی را برای شما انجام دهد. در این زمینه، کلینیکی مناسب است که رضایت مراجعین از اقدامات درمانی آن ها بالاتر باشد. چند آیتم اصلی در انتخاب یک کلینیک آن است که، آن مرکز درمانی تحت نظارت وزارت بهداشت باشد و مجوز رسمی را از این سازمان داشته باشد. همچنین توجه به مهارت تیم کاشت در نتایج نهایی بسیار اثر گذار است. در یک کلینیک با سابقه، حتما لازم است که پزشکان مجرب و متخصصان خبره حضور داشته باشند که تسلط کافی بر اجرای تکنیک های کاشت و استفاده از ابزارهای مدرن و پیشرفته داشته باشند. حضور متخصصین زبردست در امر کاشت در کلینیک تخصصی کاشت مو رونیا، در کنار تجهیزات پیشرفته و به روز و استفاده از معتبرترین مواد مصرفی در زمینه کاشت مو، توانسته این مرکز را به یکی از معتبرترین و مجهزترین کلینیک های کاشت مو در تهران تبدیل کند.

به یاد داشته باشید که اهمیت انتخاب یک کلینیک مناسب در این است که، تجربه پرنسل و متخصصین می تواند عوارض کاشت مو را به حداقل برساند و نتایج موفقی را سبب شود. این روزها چه بسیارند متقاضیانی که بانک موی خود را به دلیل برداشت های نا به جا و غیر حرفه ای توسط تیم غیر متخصصی که تنها تکنسین های تجربی کاشت مو بوده اند، از دست داده اند. لذا به منظور کاهش احتمال ایجاد عوارض جانبی،  با وسواس هرچه تمام تر، مناسب ترین مرکز کاشت مو را انتخاب کنید.

با وجود برخی تفاوت های بسیار در نحوه انجام تکنیک های کاشت مو، اما حدود قیمت کاشت مو در اکثر این تکنیک ها تقریبا مشابه است. در کلینیک تخصصی کاشت مو رونیا، هزینه های نهایی کاشت مو با در نظر گرفتن نوع تکنیک ، وسعت ناحیه طاس و تعداد گرافت های مورد نیاز برای پیوند، ممکن است از ۷ تا ۹ میلیون تومان متغیر باشد. در جلسه مشاوره حضوری ، پس از معاینه کامل پوست سر شما توسط پزشک متخصص، هزینه نهایی کاشت برای هر متقاضی مشخص می شود.

قدم دوم: مراجعه به کلینیک مورد و مشاوره حضوری

پس از اتمام بررسی ها و کسب اطلاعات کافی در زمینه کاشت مو،  نیاز به بررسی دقیق توسط پزشک دارید. در کلینیک تخصصی کاشت مو رونیا،

 • پزشک متخصص سوابق پزشکی شما را اعم از سابقه مصرف داروها و ابتلا به بیماری های زمینه ای به دقت بررسی می کند. به طور کلی ابتلا به بیماری هایی چون دیابت، فشار خون، بیماری های روانشناختی، بیماری های انعقادی و …. می توانند سلامت متقاضی را حین کاشت مو تهدید کنند. هرچه متقاضیان اطلاعات تکمیلی بیشتری در اختیار متخصص قرار دهند، کاشت مو نیز با دید بازتری انجام می شود. لذا مصرف هر دارویی اعم از آسپرین و یا سایر داروهایی که روی لخته شدن خون تأثیر می گذارند و یا استعمال سیگار را با پزشک متخصص مطرح کنید.
 • در صورتی که نتایج آزمایشات پیشین شما، کامل نباشد ممکن است پزشک برخی آزمایش های پاراکلینیکی را برای شما درخواست دهد. این آزمایش در اغلب موارد برخی فاکتورهای خونی از جمله فاکتورهای انعقادی، پروفایل لیپیدی، قند خون ناشتا ، ابتلا به بیماری های ویروسی نظیر ایدز و هپاتیت و غیره را شامل خواهد شد تا از عدم وجود هرگونه مشکل اطمینان حاصل شود.
 • در این جلسه پزشک مناسب ترین روش کاشت مو را با توجه به وسعت ناحیه کم پشت، درصد کم پشتی، ضخامت تارهای مو، تعداد گرافت های مورد نیاز برای کاشت، برای متقاضی مشخص خواهد کرد. میزان رشد و سابقه خانوادگی ریزش مو و سبک زندگی تان نیز از دیگر مواردی هستند که در این جلسه بررسی خواهند شد.
 • سپس پزشک با بررسی انتظارات متقاضی ، سعی بر ایجاد انتظارات واقع بینانه از نتایج کاشت مو در ذهن متقاضی خواهد داشت.
 • اگرچه کاشت مو یک روش نسبتاً کم خطر است ، اما ضروری است متقاضی از عوارض جانبی که پس از کاشت مو ممکن است رخ دهد نیز، آگاهی کافی داشته باشند. به عنوان مثال چند ماه پس از کاشت، ریشه موها وارد فاز استراحت شده و احتمال ریزش ناگهانی موهای پیوند شده وجود دارد که اصطلاحا ریزش تلوژن نیز نامیده می شود. این مرحله موقت است و پس از آن، موها مجددا شروع به رشد خواهند کرد. داشتن اطلاعات کافی در این زمینه به کاهش اضطراب و نگرانی متقاضی در صورت مواجه با آن کمک می کند.

طراحی خط مو

قدم سوم: رعایت مراقبت های قبل از کاشت مو

سبک زندگی متقاضی نیز از جمله عواملی است که می تواند بر موفقیت آمیز بودن کاشت مو موثر باشد. به عنوان مثال:

 • استعمال سیگار و مشروبات الکلی ، میزان خون رسانی به گرافت های مو را مختل می کند. بهترین توصیه عمومی در این زمینه آن است که از یک ماه قبل استعمال سیگار و از یک هفته قبل مصرف مشروبات الکلی ممنوع شود. علاوه بر این الکل می تواند به کاهش اثربخشی داروهای بی حسی و کاهش توان انعقادی بدن نیز منجر شود.
 • پس از مشورت با پزشک، مصرف داروهای ضد انعقادی خون مثل وارفارین، آسپرین، کومارین از 10 روز قبل بهتر است قطع شود. حتما مصرف این داروها را به اطلاع پزشک خود برسانید. چرا که مصرف این دارو ها می تواند میزان انعقاد خون شما را تا حدودی کاهش دهد.
 • در برخی موارد، از یک روز قبل از کاشت و یا در روز عمل، پزشک برای شما داروهای آنتی بیوتیک تجویز می کند. این امر بیشتر به منظور کاهش ایجاد عفونت می باشد.
 • حتما صبح قبل از مراجعه به کلینیک، دوش بگیرید اما از شامپوهای ملایم برای شستشو استفاده کنید.
 • لباسی را که در روز عمل بر تن می کنید، باید به صورتی باشد که به راحتی بتوانید آن را بپوشید. بدین منظور بهتر است لباسی گشاد و راحت باشد. از پوشیدن لباس های تنگ، یقه اسکی و … پرهیز کنید.
 • صبحانه یا میان وعده سبکی را قبل از مراجعه به کلینیک میل کنید. بهتر است از مصرف زیاد قهوه و یا چای های پررنگ در روز عمل پرهیز شود.

در حال کاشت مو

قدم چهارم: حضور در کلینیک برای کاشت مو

در روز موعد، پس از مراجعه به کلینیک رونیا، توسط تیم کاشت پوست سر شما بی حس می شود. و بسته به نوع تکنیک ممکن است نیاز به کوتاهی موهای خود داشته باشید. سپس پوست سر ضدعفونی می شود. در نهایت فرآیند کاشت مو برای شما انجام می شود. این فرآیند بسته به تعداد فولیکول های مورد نیاز برای کاشت ممکن است چند ساعت به طول بیانجامد.

به طور کلی ابتدا پزشکان محل موهای با دوام که عموما پشت سر قرار دارد را به درستی شناسایی می کنند، بخصوص موهایی که در حد فاصل دو گوش و بخش زیر گردن هستند، به دلیل شباهت به موهای وسط سر، مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله این شباهت ها می توان به ضخامت و طول، موها اشاره کرد. به موهای این بخش از سر و همچنین قسمتی از موهای سر سینه که آن نیز توسط پزشک تشخیص داده می شود، بانک مو می گویند. در هر بانک مو، تعداد بسیاری فولیکول مو که همان ریشه یا پیاز مو بوده، وجود دارد. به هر یک از این فولیکول ها گرافت می گویند. ممکن است هر یک از این فولیکول ها به تنهایی از یک روزنه بیرون زده و رشد کنند. که به گرافت تک مویی، شهرت دارند. مانند: گرافت های سر سینه.

گاهی نیز ممکن است فولیکول مو به صورت دوتایی، سه تایی، چهار تایی و پنج تایی در یک روزنه از مو رشد کنند که گرافت چند تار مویی نام دارند. تعداد تار های موجود در هر گرافت مو بجز قدرت بانک مو، به تکنیک برداشت نیز مربوط است. بانک موهایی که در پشت سر قرار دارد، از گرافت های یک تا ۵ تار مویی تشکیل شده اند.

بانک موهای صورت از گرافت های تک تار و دو تار تشکیل شده اند. پس از تفهیم این موارد به مراحل و نحوه عملکرد کاشت مو می پردازیم.

ابتدا پزشک پس از اعمال بی حسی، در روش ای جراحی مانند روش ترکیبی و کاشت مو به روش FUT ابتدا یک نوار ۶ تا ۱۰ اینچی از پشت سر که دارای ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ گرافت، ۷۰۰۰ تا ۹۰۰۰ تار مو بوده را مشخص کرده، برش زده و این نوار را به دست تیم جداسازی می سپارد. سپس جای نوار توسط پزشک، مورد ترمیم قرار می گیرد. این نوار در امتداد رویش موها ایجاد شده است، بلکه تا جای امکان، از باقی ماندن جای زخم جلوگیری شود. تیم جدا سازی، پس از گرفتن نوار جداشده توسط پزشک، با داشتن دانش و مهارت فراوان، به وسیله ی میکروسکوپ های قوی و مخصوص، فولیکول های مورد نظر را طبق گرافت های متنوع، یک تار و دو تار و سه تارو… برش زده و آن ها را آماده پیوند می کنند.

در کاشت مو به روش های غیر جراحی مانند روش میکروگرافت و کاشت مو به روش Micro FIT مرحله برداشت با میکروپانچ های مخصوص و بدون جراحی و برش و بخیه انجام می شود.

سپس گرافت های برداشته شده در محلول های مخصوص برای تقویت قرار گرفته تا برای کاشت در محل مناسب آماده شوند. . پس از آن شیار هایی در قسمت طاسی و کم پشتی ایجاد شده و گرافت ها طبق نقشه طراحی شده از قبل، کاشته می شوند.

عکس کاشت مو به روش Micro Graft

قدم پنجم: مراقبت های پس از کاشت مو

پس از کاشت مو، اثر داروی بی حسی به مرور کم می شود و پس از گذشت حدودا 6 ساعت ممکن است درد خفیفی را احساس کنید. متقاضیان تکنیک های تهاجمی ، عمدتا این درد را بیشتر احساس می کند. البته پزشک متخصص برای التیام این درد، معمولا مسکن های خوراکی برای شما در نظر خواهد گرفت. متقاضیان تکنیک های تهاجمی معمولا به دلیل بخیه ای که زده می شود، پانسمان نیز دارند.

در مورد نحوه شستن سر نیز نکاتی وجود دارد که رعایت آن ها بسیار ضروری است:

 1. اولین شستشو معمولا باید فردای پس از عمل انجام شود. به این منظور بهتر است به کلینیک مراجعه کنید. پرسنل مجرب کلینیک کاشت مو رونیا، برای شما این شستشو و نکات ضروری آن را آموزش می دهند.
 2. اهمیت شستشو برای کاهش احتمال عفونت است، لذا توصیه اکید پزشکان در این زمینه، آن است که روزی پچد بار پوست سر خود را با رعایت دستورالعمل ها ، شستشو دهید.
 3. بهتر است با شامپوهای ملایم مثل شامپو بچه و یا هر شامپویی که پزشک به شما معرفی می کند، شستشو را انجام دهید.
 4. به هیچ عنوان موهای سر خود را چنگ نزنید.
 5. بهتر است کف شامپو را با استفاده از پنبه به آرامی بر روی پوست سر خود بگذارید اما فشار ندهید.
 6. سپس با ظرفی کوچک، به آرامی هر بار بر روی پوست سر خود آب بریزید.
 7. دمای آبی که استفاده می کنید نیز باید ملایم باشد.

بهترین و با سابقه ترین مرکز کاشت مو در تهران

با در نظر گرفتن تمامی نکات ذکر شده بالا، مهمترین عامل که بر موفقیت آمیز بودن کاشت اثر بخش خواهد بود، میزان تجربه و مهارت پزشک متخصص در اجرا تکنیک کاشت و استفاده از دستگاه های مدرن موجود در مرکز است. کاشت مو از جنبه زیبایی اثرات بسیار مهمی بر میزان اعتماد به نفس هر فرد خواهد داشت و در صورت وجود هر گونه سهل انگاری در اجرا کاشت مو، ممکن است نازیبایی و عدم طبیعی شدن نتایج کاشت مو علاوه بر آسیب به بانک مو برای شما ایجاد شود.  لذا مهمترین گام برای اقدام به کاشت مو ، انتخاب کلینیک مناسبی است که سابقه درخشانی در زمینه کاشت مو داشته باشد.

اولویت کلینیک تخصصی کاشت مو رونیا رضایت و سلامت متقاضیانی است که به این کلینیک مراجعه کرده اند و بدین منظور، از حضور متخصصین با تجربه در امر کاشت مو بهره برده است و توانسته است نتایج بسیار عالی در کارنامه حرفه ای خود ثبت کند.

شما متقاضیان عزیز جهت تعیین وقت مشاوره خود می توانید همه روزه از ساعت 8 الی 19، با شماره تلفن های کلینیک تخصصی کاشت مو رونیا که در ذیل آمده است، تماس حاصل فرمایید.

 • 021-48467
 • 09129680755

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.