• آدرس تهران سعادت آباد
تلفن تماس :  021-48467

لیزر اندولیفت

جوانسازی با لیزر اندولیفت
0
(0)

به همان اندازه که پیری غیرقابل اجنتاب است، شل شدن و افتادگی پوست صورت نیز هست. به تدریج با افزایش سن، ساختمان بافت پوست ما سست می‌شود. پوست زیر چشم‌ها، غبغب، گونه و فک شل شده و افتادگی پیدا می‌کنند. خوشبختانه در عصری زندگی می‌کنیم که پزشکی زیبایی برای هر مشکل راهکاری دارد. بعضی از این راهکارها مثل لیفت صورت بی‌دردسر، سریع و موثر هستند.

اندولیفت روشی کم‌تهاجمی برای لیفت صورت است. شیوه‌ای خلاقانه و پیشرفته که از تکنولوژی لیزر و فیبرهای نوری بسیار نازکی بهره می‌برد که در حد نخ‌های خیاطی ضخامت دارند. لیفت صورت با Endolift دوره‌ی ریکاوری یا نقاهت ندارد، بی‌خطر است و عوارض محتمل به ندرت دیده می‌شوند.

امروز می‌خواهیم بررسی کاملی روی این روش داشته باشیم و از ۰ تا ۱۰۰ آن را برایتان توضیح دهیم. ببینیم اساس علمی آن چیست، چگونه انجام می‌شود، چه کاربردهایی دارد و چقدر موثر است. با ما همراه باشید.

اندولیفت چیست و چگونه کار می‌کند؟

اندولیفت روشی کم‌تهاجمی برای لیفت یا بالا بردن پوست صورت است که در آن از تکنولوژی لیزر استفاده می‌شود. این روش نیازی به برش‌های جراحی، بخیه زدن، بستری و بی‌هوشی عمومی ندارد. در عین حال می‌تواند اثراتی مشابه با جراحی لیفت صورت ایجاد کند، افتادگی‌ها را برطرف و چین و چروک‌های صورت را محو کند.

اساس کار اندولیفت

در این جا باید تفاوت اصلی روش‌های جراحی و روش‌های کم‌تهاجمی جوانسازی پوست را برای شما توضیح دهیم. در روش‌های جراحی، ساختمان و اجزای زیر پوست مثل چربی‌ها، عضلات و لیگامان‌ها اصلاح می‌شوند. مثلاً لیگامان‌ها را سفت می‌کنیم یا پوست را می‌کشیم.

در روش‌های لیفت غیرتهاجمی این اتفاقات نمی‌افتد. در این روش‌ها از فرآیند ترمیمی خود بدن برای رسیدن به اهداف درمانی استفاده می‌کنیم. یعنی بدن را ترغیب می‌کنیم که با سازوکارهای درونی به اصلاح خود بپردازد. پس بدون وارد کردن استرس شدید به بدن (مثل چیزی که در جراحی اتفاق می‌افتد)، کاری می‌کنیم که پوست لیفت و سفت شود.

این که در روش‌های غیرتهاجمی آسیبی به پوست وارد نمی‌کنیم، خوب است ولی محدودیت‌هایی ایجاد می‌کند. خوب همه ما می‌دانیم که روش‌های جراحی موثرترند ولی هزینه و دردسرهایش به قدری زیادند که اکثر متقاضیان تا نیمه راه می‌آیند و بیخیال می‌شوند. پس در روش‌های غیرتهاجمی تلاش می‌کنیم که آن محدودیت‌ها را کم کنیم و بدون ایجاد دردسرهای جراحی، بتوانیم درمان موثری انجام دهیم.

اندولیفت دو اثر مهم روی پوست می‌گذارد:

 1. اثر چشمگیر روی لایه چربی زیر پوست: با استفاده از این روش می‌توانیم چربی‌های اضافی زیر پوست که باعث شل شدن و افتادگی پوست می‌شوند را حذف کنیم. این ویژگی باعث می‌شود که اندولیفت نزدیک‌ترین روش لیفت غیرتهاجمی به جراحی لیفت باشد.
 2. تحریک پوست برای کلاژن سازی و رگ زایی: در این روش آسیب‌های جزئی و انتخابی به پوست می‌زنیم. پوست برای ترمیم این آسیب‌ها مجبور می‌شود که رگ‌هایی ایجاد کند و پروتئین‌های ساختاری محکمی به نام کلاژن تولید کند. این‌ها باعث جوانسازی بافت پوستی و سفت شدن پوست می‌شوند.

اما چگونه با استفاده از اندولیفت این کارها را انجام می‌دهیم؟ با استفاده از لیزر. در این روش یک فیبر نوری باریک به نام «میکرو فیبر» را به زیر پوست وارد می‌کنیم و از طریق این فیبر، اشعه‌ی لیزری را به ساختارهای زیرین پوست می‌تابانیم.

فناوری و ابزارهای مورد استفاده در اندولیفت

در این روش از دو ابزار مهم استفاده می‌کنیم: یکی لیزر برای سوزاندن چربی‌ها و جوانسازی بافت‌های عمقی پوست و دیگری میکرو فیبر برای رساندن پرتوی لیزری به بافت‌های عمقی. بیایید ویژگی‌های هرکدام را بررسی کنیم:

لیزر مورد استفاده در دستگاه‌های اندولیفت از طول موج ۱۴۷۰ نانومتر بهره می‌برد. این طول موج از سوی سازمان FDA برای سوزاندن چربی‌های موضعی تایید شده است. این تاییدیه به ما نشان می‌دهد که لیزر ۱۴۷۰ نانومتر از لحاظ تاثیرگذاری و ایمنی برای کاری که ما می‌خواهیم انجام دهیم، مطلوب است. این لیزر در طیف پرتوهای فروسرخ یا مادون قرمز جای ‌می‌گیرد که از لحاظ فیزیکی ویژگی‌های خاصی دارد. کمی جلوتر در مورد ویژگی‌های لیزر صحبت می‌کنیم ولی تا همین جا بدانید که این لیزر بدون آسیب زدن به ساختارهای حیاتی سلول (مثل پروتئین‌ها) روی آب و چربی اثر می‌گذارد.

میکرو فیبر یک فیبر نوری با رده‌ی بالینی یا Medical Grade است که استریل بوده و ضخامت بسیار کمی دارد. ضخامت این فیبر در حدود یک تار مو یا نخ خیاطی است؛ یعنی حدود ۲۰۰ یا ۳۰۰ میکرون که می‌شود ۰.۲ یا ۰.۳ میلی‌متر. میکرو فیبر را به زیر پوست وارد می‌کنیم و به بخش‌های مد نظر می‌فرستیم. سپس لیزر را به آن بخش می‌تابانیم تا اثرات خود را بگذارد.

برتری اندولیفت استفاده از میکرو فیبر است. به این شکل می‌توانیم پرتوی لیزر را دقیقاً به همان بخشی که مد نظر داریم بتابانیم و به ساختارهای مجاور یا سطحی‌تر پوست آسیبی نزنیم.

اثرات لیزر اندولیفت

خوب تا اینجا فهمیدیم که در اندولیفت از لیزر استفاده می‌کنیم و لیزر روی بافت چربی زیر پوست و سایر ساختارهای پوستی اثر می‌گذارد. حالا می‌خواهیم ببینیم این اثرات دقیقاً چه هستند. نتیجه‌ی تابش‌های لیزر در زیر پوست شما شامل موارد زیر است:

 • مهم‌ترین اثر لیزر ۱۴۷۰ نانومتری استفاده شده در اندولیفت چربی سوزی است. این لیزر بیشتر از هر چیز برای لیپولیز یا از بین بردن بافت چربی طراحی شده است. تجمع چربی‌های زیر پوستی نیز یکی از دلایل اصلی شل شدن و افتادگی پوست است. پس با لیپولیز چربی‌های زیر پوستی می‌توانیم پوست را سفت و لیفت کنیم.
 • لیزر روی لایه‌های اصلی پوست نیز اثر می‌گذارد و باعث ایجاد آسیب‌های جزئی در آن‌ها می‌شود. این آسیب‌ها کلاژن سازی و بازآرایی اسکلت ساختمانی پوست را تحریک می‌کنند. رشته‌های کلاژن جدید و رشته‌های بازآرایی شده باعث سفت شدن پوست می‌شوند.
 • تابش لیزر باعث بالا رفتن دمای بافت و آسیب به سلول‌ها می‌شود. پوست در مقابل بالا رفتن دما واکنش نشان داده و در صدد کاهش دما بر می‌آید. فرآیندهای رگ‌زایی به کار می‌افتند تا با ایجاد عروق خونی جدید، دمای بافت را کاهش دهند. به این ترتیب غذارسانی و خونرسانی به پوست بهبود می‌یابد.
 • سوزاندن چربی‌ها، بالا رفتن دما، افزایش کلاژن سازی و رنگ‌ زایی باعث می‌شوند که به طور کلی سوخت و ساز بافت پوستی بیشتر شود. افزایش متابولیسم بافتی به شادابی و زیبایی پوست کمک می‌کند و روی جلوه‌ی ظاهری آن تاثیر مستقیم دارد.

نتیجه‌ی نهایی همه‌ی این اتفاقات این است که می‌توانیم پوست را سفت و لیفت کنیم و انحنای سطحی پوست را بهبود ببخشیم.

مزایای اندولیفت

 • بدون نیاز به برش پوست: برای وارد کردن میکرو فیبر به زیر پوست و سایر مراحل از تیغ جراحی استفاده نمی‌کنیم.
 • بدون نیاز به بی‌هوشی: کلیه‌ی مراحل اندولیفت به کمک بی‌حسی موضعی انجام می‌شود
 • بدون درد: در طول جلسه درمانی دردی احساس نخواهید کرد. بعد از درمان نیز دردی نخواهید داشت یا درد و ناراحتی اندکی را تجربه خواهید کرد.
 • دوره نقاهت سریع: این روش نیازی به بستری شدن، استراحت مطلق و خانه نشینی ندارد. کل دوره‌ی ریکاوری یا نقاهت در حد چند ساعت است و پس از آن می‌توانید به کارهای روزمره مشغول شوید یا به محل کار بروید.
 • ایمنی بالا: اندولیفت روشی با حداقل تهاجم است. خطر خونریزی، آسیب‌های جدی بافتی، عفونت و التهابات پوستی بسیار کم است چون از تیغ جراحی و بخیه استفاده نمی‌کنیم. به علاوه خطرات و عوارض بی‌هوشی عمومی نیز وجود ندارند.
 • عوارض کم: تورم، قرمزی و کبودی خفیف از جمله عوارض این روش هستند که موقتی بوده و در مدت چند ساعت تا چند روز برطرف می‌شوند. عوارض جانبی وخیم، نادر هستند و تا کنون در کلینیک زیبایی رونیا مشاهده نشده‌اند.
 • سریع و کم‌دردسر: برای لیفت صورت با اندولیفت تنها به یک جلسه‌ی درمانی نیاز است. کل درمان بین ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت زمان می‌برد.
 • هزینه مناسب: در مقایسه با جراحی‌ها و روش‌های تهاجمی‌تر لیفت صورت، این روش هزینه مناسب‌تر و معقول‌تری دارد.
 • دقت بالا: در این روش از آخرین دستاوردهای فناوری لیزری و پزشکی کم‌تهاجمی استفاده می‌شود. این مسئله باعث شده که دقت درمان بالا و خطرات آن بسیار کم باشد.

محدودیت‌های اندولیفت و کاندیدای مناسب

اندولیفت با تمام مزیت‌هایش، محدودیت‌هایی هم دارد. واقعیت این است که تاثیرات روش‌های غیرتهاجمی لیفت و جوانسازی پوست مثل هایفوتراپی، لیفت با نخ یا همین اندولیفت، محدود هستند. این روش‌ها می‌توانند در کاندیدای مناسب، تغییرات چشمگیری ایجاد کنند ولی نه به اندازه‌ی جراحی لیفت. ماندگاری نتایج روش‌های کم‌تهاجمی نیز کمتر است.

وقتی می‌خواهید بین جراحی و روش‌های کم‌تهاجمی یکی را انتخاب کنید، باید ببینید که ویژگی‌های کدام با شرایط شما همخوانی بیشتر دارد. مثلاً جراحی خطرناک، پرعارضه، پردردسر و پرهزینه است؛ ولی بیشترین تغییرات را ایجاد می‌کند. اندولیفت بی‌عارضه، کم‌خطر، سریع و بی‌دردسر است. از نظر قیمت، هزینه‌ی متوسطی دارد و تغییراتی در حد متوسط در پوست ایجاد می‌کند.

اندولیفت را بیشتر به آن دسته از مراجعین توصیه می‌کنیم که از افتادگی خفیف تا متوسط در نواحی صورت، گردن و بازوها رنج می‌برند. تاثیرات و ماندگاری نتایج اندولیفت در متقاضیان جوان‌تر، بیشتر است. معمولاً به متقاضیانی که سنی بالاتر از ۶۰ سال دارند یا پوست‌شان دچار افتادگی شدید است، توصیه می‌کنیم از روش‌های جراحی استفاده کنند.

اندولیفت در کاندیدای مناسب می‌تواند نتایجی در نزدیک‌ترین حالت ممکن به جراحی لیفت داشته باشد و شما را تا ۱۰ سال جوان کند.

مقایسه با سایر روش‌های لیفتینگ

اندولیفت حد واسط سایر روش‌های لیفتینگ غیرتهاجمی مثل هایفوتراپی و جراحی‌های لیفت صورت است.

مقایسه با جراحی لیفت

در جراحی لیفت اجزای ساختاری زیرین پوست را اصلاح می‌کنیم. مثلاً لیگامان‌های زیر پوست را محکم می‌کنیم یا مقداری از بافت پوست را حذف می‌کنیم یا پوست را می‌کشیم. برای انجام این کارها مجبور هستیم …

 • برشی عمیق در نواحی مرزی پوست صورت (معمولاً در زیر موها) ایجاد کنیم.
 • از بی‌هوشی عمومی استفاده کنیم که خودش عوارض و خطرات زیادی دارد.
 • محل برش را بخیه بزنیم که با کشیدن یا جذب این بخیه‌ها دردسرهای خودش را دارد.

دردسرهای جراحی زیادند و استرس چشمگیری به پوست شما وارد می‌کند. خطرات بعد از عمل شامل عفونت و مشکلاتی هستند که می‌توانند کشنده باشند. دوره‌ی ریکاوری ۲ تا ۴ هفته طول می‌کشد و چندین ماه زمان می‌برد که اثرات جراحی محو شوند. گاهی اوقات تا چند ماه محل جراحی دردناک است.

اندولیفت هیچکدام از این دردسرها را ندارد. برشی روی پوست ایجاد نمی‌شود پس خونریزی و کبودی نداریم و نیازی نیست پوست را بخیه بزنیم. از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کنیم. آسیب‌های شدیدی به پوست وارد نمی‌کنیم، بلکه با آسیب‌های جزئی انتخابی، فرآیندهای ترمیمی پوست را تحریک کرده و چربی‌های اضافه را از بین می‌بریم.

برتری‌های اندولیفت نسبت به جراحی
 • تخریب بافت چربی موضعی بدون خطرات و عوارض لیپوساکشن یا جراحی
 • نتایج درمان بسیار سریع‌تر از جراحی قابل مشاهده است. برای مشاهده‌ی نتایج نهایی جراحی باید چند ماه صبر کنید تا عوارض طبیعی مثل تورم و کبودی برطرف و آسیب‌های شدید ترمیم شوند. اما ظاهر پوست بعد اندولیفت به تدریج بهتر و بهتر می‌شود تا به نتایج نهایی برسد.
 • عوارض جانبی محدود و ایمنی بالا
 • هزینه بسیار کمتر
 • بدون درد، خونریزی و بخیه
محدودیت‌ها
 • اثرات ضعیف‌تر و تغییرات کم‌تر نسبت به جراحی
 • ماندگاری کم‌تر

مقایسه با سایر روش‌های کم‌تهاجمی لیفت

در سایر روش‌های کم‌تهاجمی جوانسازی پوست، امواج استفاده شده نمی‌توانند به لایه‌های عمقی پوست نفوذ کنند. لیزرها و روش آر اف فرکشنال یا کونتراج در میزان نفوذ به بافت پوستی محدودیت دارند و اگر بخواهیم در لایه‌های عمیق پوست اثر بگذاریم، احتمال این که به لایه‌های سطحی آسیب بزنیم، زیاد است.

برای این که بتوانیم بر لایه‌های عمقی پوست تاثیر بگذاریم و به لایه‌های سطحی هم آسیبی وارد نکنیم، علاوه بر اندولیفت می‌توانیم از ۲ روش کم‌تهاجمی دیگر هم استفاده کنیم:

 • لیفت با نخ: در این روش با استفاده از نخ‌های موقتی و جذبی داربستی در زیر پوست می‌سازیم که باعث لیفت و بهبود کانتور پوست صورت می‌شود.
 • هایفوتراپی: در این روش با استفاده از امواج فراصوت آسیب‌هایی جزئی در لایه‌های عمقی پوست و چربی زیر پوستی ایجاد می‌کنیم که باعث لیفت پوست می‌شود.

هر سه روش اندولیفت، لیفت با نخ و هایفوتراپی شیوه‌های خوبی برای لیفت هستند و به طور کلی نمی‌توانیم بگوییم کدام یک بهتر است. اندولیفت و هایفوتراپی روی چربی‌های زیر پوست اثر می‌گذارند ولی لیفت با نخ روی پوست اثر می‌گذارد. هایفوتراپی و لیفت با نخ می‌توانند مستقیماً کلاژن سازی را تحریک کنند ولی اندولیفت بیشتر روی چربی‌ها و کمتر روی کلاژن سازی اثر می‌گذارد.

بهترین روش برای لیفت صورت بسته به شرایط و اهداف شما تعیین می‌شود. یعنی باید ببینیم مشکل پوست‌تان چیست که دچار افتادگی شده و باید به ما بگویید که تا چه حد و چه تغییراتی می‌خواهید در پوست شما ایجاد شود. بررسی این موارد و عوامل اثرگذار دیگر به ما کمک می‌کند تا بهترین روش‌های لیفت و جوانسازی پوست را به شما توصیه کنیم.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.