• آدرس تهران سعادت آباد
تلفن تماس :  021-48467

آیا مصرف قهوه بعد از کاشت مو ضرر دارد ؟

قهوه بعد از کاشت مو
5
(34)

دوره بعد از عمل، زمانی مهم برای پیوندهای فولیکولی تازه کاشته شده است. متخصصان کاشت مو بعد از جراحی برای کمک به مراقبت از پیوندهای جدید و در نهایت رسیدن به نتایج مطلوب، مجموعه ای از دستورالعمل های بعد از جراحی را به متقاضیان ارائه می دهند. مراقبت های بعد از کاشت مو کمک می کنند تا از گرافت ها محافظت شده و نتایج موثری از کاشت مو دریافت کنید. علاوه بر این، پزشک متخصص درباره فعالیت هایی که باید از آن ها اجتناب کنید به مراجعین ارائه می دهد.

خوردن قهوه بعد از کاشت مو

یکی از موضوعات مهمی که برای اغلب افراد بعد از جراحی مطرح می شود، درباره خوردن قهوه بعد از کاشت مو است. اغلب مراجعین درباره تاثیرات منفی کافئین و مصرف قهوه روی فولیکول ها تردید دارند. آگاهی از عوامل خطرساز برای پیوندها، این امکان را فراهم می کند تا بتوانید عوارض بعد از جراحی را به حداقل برسانید.

روش های کاشت مو به دلیل دائمی و بادوام بودن با تقاضای زیادی در بین مردم مواجه شده است. اما برای دریافت نتایج اثربخش، لازم است زیباجویان عزیز اقدامات احتیاطی انجام دهند. اغلب مواردی که پزشک بعد از جراحی برای مراجعین منع می کند، در شرایط عادی برای افراد بی خطر است. اما ماهیت حساس جراحی کاشت مو، باعث شده است برخی اقدامات برای فولیکول ها خطرساز شناخته شوند.

مصرف کافئین یکی از مواری است که در شرایط عادی برای افراد خطری ندارد، اما خوردن قهوه بعد از کاشت مو برای شما منع می شود. زیرا کافئین موجود در قهوه می تواند سلامت فولیکول ها را به خطر اندازد. از این توصیه می شود بعد از پیوند موی طبیعی، تا زمان تثبیت شدن گرافت ها از مصرف قهوه خودداری شود.

چرا خوردن قهوه قبل از کاشت مو ممنوع است؟

همه ما می دانیم که قهوه حاوی کافئین است، اما کافئین علاوه بر قهوه، در چای و سایر نوشیدنی های انرژی زا هم یافت می شود ولی در مقایر کمتر. تعداد زیادی از افراد روزانه قهوه مصرف می کنند تا روز خود را پرانرژی شروع کنند. بنابراین افراد برای رفع خستگی و افزایش انرژی به مصرف قهوه روی می آورند. اما سوال اینجاست که آیا خوردن قهوه بعد از کاشت مو تاثیر منفی بر جراحی می گذارد؟ آیا ارتبط مستقیمی بین مصرف قهوه و نتایج کاشت مو وجود دارد؟ پاسخ مثبت است. دلیل این امر این است که ثابت شده است قهوه فشار خون و ضربان قلب را افزایش می دهد و احتمال خونریزی را افزایش می دهد.

خونریزی در طول جراحی می تواند مانع بزرگی ایجاد کند، زیرا قرار گرفتن گرافت ها در ناحیه مورد نظر را با مشکل مواجه می کند. افزایش خونرسانی در پوست، باعث افزایش تعداد ساعات جراحی می شود که علاوه بر زیباجو، برای پزشک نیز ناخوشایند است. مصرف قهوه و کافئین قبل از جراحی به دلیل انقباض رگ های خونی، احتمال خونریزی در حین عمل را افزایش می دهد. این خونریزی می تواند بقای پیوندها را به خطر بیندازد و کیفیت موهای پیوندی را کاهش دهد. بنابراین مصرف قهوه حتی قبل از عمل نیز باید متوقف شود.

یکی دیگر از پیامدهای احتمالی نوشیدن قهوه قبل از جراحی، حساسیت افراد نسبت به داروهایی است که در حین عمل به آن ها تزریق می شود. زیرا کافئین ممکن است تاثیر منفی روی این دارو ها بگذارد و سلامت عمومی افراد تهدید کند. بنابراین لازم است برای جلوگیری از عواقب خطرناک فوق، از مصرف قهوه قبل و بعد از جراحی اجتناب شود. بدین منظور توصیه می شود 2 روز قبل از جراحی و همچنین روز جراحی مصرف کافئین متوقف شود.

آیا بعد از جراحی می توانم قهوه بنوشم ؟

در پاسخ به سوال مجاز بودن خورن قهوه بعد از کاشت مو تفاوت دیدگاه پزشکان وجود دارد. مقایر ناچیز مصرف کافئین خطری برای فولیکول ها ایجاد نمی کند. اما برای احتیاط توصیه می شود تا 2 هفته بعد از جراحی مصرف قهوه و کافئین متوقف شود. زیرا کافئین با افزایش احتمال خونریزی، روند بهبوی زخم ها را با مشکل مواجه می کند و دوره نقاهت بعد از کاشت مو را طولانی می کند. از این رو لازم است تا زمان تثبیت شدن پیوندها از مصرف قهوه اجتناب شود.

اما در صورتی که نوشیدن قهوه برای شما عادت شده است، بهتر است این چند روز را از چای یا سایر نوشیدنی ها که کافئین کمتری دارند استفاده کنید.

تا چه مدت بعد از کاشت مو باید از مصرف کافئین خودداری کنم ؟

بطور معمول توصیه می شود تا 2 هفته بعد از جراحی از مصرف قهوه خودداری شود. زیرا بهبودی کامل زخم ها و تثبیت شدن گرافت ها حدود 2 هفته طول می کشد. از این رو توصیه می شود طی این مدت از مصرف کافئین خودداری شود. البته شرایط تمام بیماران مشابه نیست و این مدت زمان از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اما در هرحال برای محفاظت از گرافت ها لازم است پیرو توصیه های پزشک باشید و مصرف کافئین را تا زمان بهبودی کامل به تعویق بیندازید.

سایر توصیه های بعد از کاشت مو :

  • بعد از جراحی کاشت مو به روش SUT، از لمس کردن، خراشیدن و خاراندن گرافت ها خودداری کنید و برای شستشوی موها از شامپوهای فاقد مواد شیمیایی یا شامپو بچه استفاده کنید.
  • هنگام خواب و استراحت با کمک یک بالشت اضافی، سر را در زاویه بالاتری از قلب قرار دهید و از برخورد پیوندها با بالشت خودداری کنید.
  • قبل و بعد از جراحی از مصرف داروهای رقیق کننده خون اجتناب کنید، زیرا این داروها با افزایش احتمال خونریزی، بهبوی زخم ها را با مشکل مواجه می کنند.
  • در برنامه غذایی خود از مواد غذایی حاوی انواع ویتامین ها، پروتئین ها، روی و آهن استفاده کنید و مصرف غذاهای پرچرب را به حداقل برسانید.
  • از انجام ورزش و فعالیت های سنگین بدنی بعد از جراحی اجتناب کنید.
  • بعد از جراحی از قرار گفتن در معرض نور مستقیم خورشید پرهیز کنید تا مانع آفتاب سوختگی و تعریق شدید گرافت ها شوید.
  • از مصرف سیگار و الکل بعد از کاشت مو پرهیز کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.