• آدرس تهران سعادت آباد
تلفن تماس :  021-48467

چگونه می توان عفونت بعد از کاشت مو را کاهش داد؟

عفونت بعد از کاشت مو
5
(28)

عفونت یکی از عوارض جانبی کاشت مو است، که در صورت عدم رعایت بهداشت بعد از جراحی ایجاد می شود. عفونت بعد از کاشت مو امری نادر است و در صورت رعایت دستور العمل های بهداشتی قابل پیشگیری است. عفونت سر بعد از جراحی پیوند مو به دلایل مختلفی روی می دهد. مهم ترین علل عفونت بعد از کاشت مو کاشت غیر اصولی مو و عدم رعایت مراقبت های بعد از کاشت مو است.

در حالی که عفونت بعد از کاشت مو نادر است اما درمان آن باید جدی گرفته شود. عدم درمان به موقع عفونت می تواند عواقب بدی برای موهای تازه کاشته شده داشته باشد. خوشبختانه درمان عفونت بعد از کاشت مو آسان است. پزشکان برای پیشگیری از بروز عفونت بعد از کاشت مو آنتی بیوتیک تجویز می کنند.

علاوه بر این آن ها دستورالعمل های بهداشتی مهمی را به مراجعان ابلاغ می کنند تا از بروز عفونت جلوگیری کنند. هدف از دادن این دستورالعمل ها توسط پزشک، رسیدن به موفقیت قطعی در کاشت مو و بهبودی سریع تر بیمار است. در ادامه مهم ترین نکات بهداشتی برای پیشگیری و کاهش عفونت بعد از کاشت مو را بررسی خواهیم کرد.

عفونت بعد از کاشت مو به چه دلیل رخ می هد؟

پوست به عنوان اصلی ترین محافظ در برابر میکروب ها است و از بروز عفونت و باکتری به داخل بدن جلوگیری می کند. وقتی پوست دچار جراحت شود راه ورود میکروب ها به بدن هموار می شود و عفونت بروز می کند. بعد از انجام جراحی کاشت مو، به دلیل ایجاد سوراخ روی سر، پوست دچار جراحت می شود. در چنین شرایطی تا زمان بهبودی کامل، موها محافظتی در برابر میکروب ها ندارند. این وضعیت منجر به هجوم باکتری ها و بروز عفونت بعد از کاشت می شود.

در واقع سوراخ هایی که هنگام کاشت مو در سر ایجاد می شوند راه نفوذ میکروب ها را باز می کنند. به همین دلیل تاکید خاصی به مراقبت های بعد از کاشت مو وجود دارد. در صورتی که بعد از کاشت مو بتوانید دستورالعمل هایی که پزشکتان توصیه کرده است را رعایت کنید بهبود سریع تری خواهید داشت.

چگونه عفونت موها را تشخیص دهیم؟

همانطور که پیش تر اشاره کریم مقداری درد و تورم بعد از کاشت مو طبیعی است. به همین دلیل گاهی اوقات تشخیص عفونت دشوار است. ممکن است گاهی اوقات مشخص نباشد چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید. برای تشخیص درد و تورم ناشی از عفونت یک راه دارید. در صورتی که درد تورم کاشت مو و قرمزی بعد از یک هفته کاهش نیابد و روند غیر عادی داشته باشد می تواند نشانه عفونت باشد. در چنین شرایطی بلافاصله باید به پزشک خود مراجعه کنید و نسبت به درمان عفونت بعد از کاشت مو اقام کنید.

عفونت بعد از کاشت مو

دستور العمل های بهداشتی برای کاهش عفونت بعد از کاشت مو:

برای درمان عفونت بعد از کاشت مو پزشکان به بیماران توصیه می کنند برخی دستورالعمل ها را رعایت کنند تا موها دچار عفونت نشوند. مهم ترین دستورالعمل های کاهش و درمان عفونت بعد از کاشت مو عبارتند از :

خودداری از ورزش و انجام فعالیت های سنگین

یکی از مهم ترین علل عفونت بعد از کاشت مو، تعریق در اثر فعالیت بدنی زیاد است. ورزش بعد از کاشت مو موجب افزایش تعریق در نواحی سر می شود. تعریق سر، زمینه بروز عفونت و اسکار روی موها را فراهم می کند. به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند تا دو هفته بعد از کاشت مو از ورزش و انجام حرکات بدنی خودداری شود. همچنین بین ۴۵ تا ۶۰ روز بعد از کاشت مو انجام ورزش های حرفه ای و سنگین مانند بدنسازی، وزنه برداری، فوتبال و … ممنوع می باشد.

خودداری از فعالیت هایی که باعث تعریق زیاد می شوند می تواند خطر بروز عفونت را کاهش دهد. تعریق زیاد بعد از جراحی کاشت مو همچنین باعث ایجاد باکتری روی موها می شود. این باکتری ها سلامت موهای پیوند زده شده را به خطر می اندازند و به موهای کاشته شده آسیب می رسانند.

مصرف به موقع آنتی بیوتیک های تجویز شده

یکی از موارد درمان عفونت بعد از کاشت مو استفاده از آنتی بیوتیک است. داروهای بعد از کاشت مو که توسط پزشک متخصص تجویز می شوند به درمان عفونت و جلوگیری از آن کمک می کنند. برخی از مهم ترین داروهایی که پزشکان برای عفونت بعد از کاشت مو تجویز می کنند عبارتند از : پلی اسپورین و باسیتراسین.

همچنین برای درمان عفونت پمادهای های موضعی تجویز می شود. این پمادها به درمان اسکارها و عفونت کمک می کند.

عدم خراشیدن موهای کاشته شده

بعد از جراحی کاشت مو ممکن است زخم یا دلمه هایی روی سر ایجاد شود. بیماران به هیچ عنوان نباید این زخم ها را دستکاری کنند و آن ها را خراش دهند. این اسکارها یا دلمه ها بعد از گذشت ۱۰ تا ۱۵ روز خود به خود شروع به ریزش می کنند. اما گاهی اوقات این دلمه ها باعث ایجاد خارش می شوند و بیماران تمایل به کندن آن ها دارند. در چنین شرایطی از خاراندن و خراشیدن دلمه های بعد از کاشت مو خوداری کنید. خارش ایجاد شده ممکن است آزاردهنده باشد. شستن موها با رعایت نکات بهداشتی می تواند به رفع خارش دلمه ها کمک کند.

دوش گرفتن و رعایت بهداشت موها

بعد از انجام جراحی، محل کاشت مو باید تمیز نگه داشته شود. رعایت بهداشت بعد از پیوند مو اهمیت زیای دارد. برای جلوگیری از بروز عفونت بعد از جراحی باید محل کاشت مو تمیز نگهداری شود و از بروز باکتری و عفونت پیشگیری شود. استفاده از شامپوی مناسب بعد از کاشت مو و رعایت دستورالعمل های نحوه شستشو بعد از کاشت مو می تواند به تمیز ماندن موها کمک کند و مانع رشد باکتری شود.

رعایت بهداشت عمومی و حفظ پاکیزگی

دست ها اولین نقطه تماس با مو هستند و ممکن است در معرض آلودگی قرار داشته باشند. بعد از انجام کاشت مو، برای دست زدن به موها از تمییز بودن دست ها اطمینان حاصل کنید. در صورتی که دست شما آلوده باشد و با موها تماس پیدا کند می تواند منجر به بروز عفونت شود. بجز از دست ها باید در استفاه از سایر وسایلی که با موها تماس دارند نیز دقت کنید. وسایلی مانند حوله ها ، ملافه ها کلاه ها و … قبل از تماس با موها باید شسته شوند.

مراقبت از موهای کاشته شده و توجه به آن ها

بعد از کاشت مو بیماران باید از موها مراقبت کنند و نسبت به هرگونه تغییر غیرعادی به پزشک مراجعه کنند. مقداری درد، تورم و قرمزی بعد از کاشت مو امری طبیعی است اما در صورت تورم غیرطبیعی و درد بیش از حد باید بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید. زیرا هرگونه تغییر غیرعادی می تواند نشانه ای از بروز عفونت و باکتری در موها باشد.

خودداری از کشیدن سیگار و مصرف الکل

سیگار و الکل حتی در شرایط عادی برای انسان مضر هستند و سلامت انسان را به خطر می اندازند. بعد از کاشت مو مصرف الکل و سیگار روند بهبوی شما را کندتر می کنند. توصیه پزشکان این است که بعد از کاشت مو از مصرف الکل و سیگار اجتناب شود تا بهبودی سریع تر حاصل شود. وقتی موها دچار عفونت می شوند باید از مصرف سیگار و الکل پرهیز کنید زیرا این دو مانع بهبود زخم ها و عفونت سر شما می شوند.

استفاه از اسپری محلول نمک

برای درمان عفونت بعد از کاشت مو، می توانید از اسپری محلول نمک استفاده کنید. محلول نمک را روی یک گاز استریل اسپری کنید و با آن به آرامی روی موها ضربه بزنید. این کار را دو بار در روز تکرار کنید. این محلول به کاهش باکتری روی موها کمک می کند و روند بهبودی عفونت را سرعت می بخشد. این محلول به عنوان محافظی برای ایجاد باکتری عمل می کند و محیط سر را از وجود باکتری ها در امان می دارد. البته قبل از استفاده از این محلول لازم است با پزشک خود مشورت کنید.

سخن پایانی

در انجام جراحی کاشت مو اولین قدم پیدا کردن یک تیم متخصص و ماهر است. انجام پیوند مو در یک کلینیک معتبر خیال شما را از بابت موفقیت این جراحی آسوده می کند. کاشت مو در مراکز معتبر درمانی زیر نظر پزشکان مجرب می تواند خطر بروز عفونت را نیز کاهش دهد. عمده ترین علل عفونت بعد از کاشت مو ، روش غیر بهداشتی جراحی و عدم مراقبت های بهاشتی بعد از جراحی است. در صورتی که کاشت مو در محیط های کاملا بهداشتی و توسط پزشکان ماهر انجام شود بروز عفونت کاهش میابد.

کلینیک رونیا با داشتن تیم متخصص پزشکان و تجهیزات پیشرفته خیال شما را از بابت کاشت مو آسوده می کند. با دریافت مشاوره از پزشکان مجرب این مجموعه می توانید با خیالی آسوده اقدام به کاشت مو کنید. کلینیک رونیا با ارایه خدمات درمانی در حوزه پوست و مو آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *