• آدرس تهران سعادت آباد
تلفن تماس :  021-48467

آیا رابطه زناشویی بعد از کاشت مو مجاز است؟

رابطه جنسی بعد از کاشت مو
4.7
(34)

کاشت مو یکی از موثرترین روش های درمانی برای رهایی از کم پشتی موهاست. امروزه این روش درمانی به دلیل داشتن نتایج اثربخش، طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد. جراحی کاشت مو، شامل انتقال موها از ناحیه بانک مو در پشت سر، به نواحی کم تراکم است. موفقیت پیوند مو در درجه اول به تخصص پزشک و تجهیزات پزشکی پیشرفته وابسته است. اما بعد از جراحی، نحوه مراقبت بیماران از فولیکول ها می تواند نتایج پیوند مو را تغییر دهد.

روابط زناشویی بعد از کاشت مو

بعد از انجام کاشت مو دستورالعمل های مهمی وجود دارد که باید توسط بیماران رعایت شود. یکی از مراقبت های بعد از کاشت مو، مربوط به رابطه زناشویی بعد از کاشت مو است. بسیاری از بیماران می خواهند بدانند آیا بعد از کاشت مو مجاز به داشتن رابطه زناشویی هستند یا خیر؟ در این مقاله قصد داریم پاسخ این سوالات را از نظر پزشک متخصص کاشت مو پاسخ دهیم.

چرا رابطه جنسی پس از کاشت مو ممنوع است؟

کاشت مو یک جراحی زیبایی برای ترمیم موهاست و بعد از جراحی، مراقبت از موها اهمیت زیادی دارد. بعد از انجام کاشت مو هرگونه تحرک، تعریق و فشار زیاد می تواند منجر به آسیب رسیدن به فولیکول ها شود. رابطه زناشویی بعد از کاشت مو ممکن است به طرق مختلف باعث آسیب رسیدن به موها شود و نتیجه کاشت مو را تحت تاثیر قرار دهد. البته رابطه جنسی مستقیما روی نتیجه کاشت مو تاثیر نمی گذارد، بلکه تاثیرات آن به دلایل مختلف می تواند باعث آسیب به موها شود. مهم ترین دلایل ممنوع بودن رابطه زناشویی بعد از پیوند مو، عبارتند از :

رابطه زناشویی باعث تعریق در پوست سر می شود

پوست سر بعد از کاشت مو حساس است و هرگونه تعریق می تواند به موهای کاشته شده آسیب وارد کند. رابطه زناشویی ممکن است موجب تعریق در نواحی پوست سر و پیشانی شود. این تعریق علاوه بر اینکه زمینه عفونت موها را فراهم می کند، می تواند روی نتایج کاشت مو نیز تاثیر منفی بگذارد. به همین دلیل رابطه زناشویی بعد از کاشت مو به دلیل ایجاد تعریق می تواند گرافت ها را تهدید کند.

رابطه زناشویی ممکن است فشار زیادی به موها وارد کند

طی فرایند روابط زناشویی، جریان خون و فشار خون افزایش میابد. افزایش فشار خون در نواحی کاشت مو، می تواند برای پیوندها خطرناک باشد. افزایش خونرسانی، ممکن است باعث خونریزی در نواحی کاشت مو شود و به فولیکول ها آسیب جدی وارد کند.

خانواده شاد

روابط زناشویی به دلیل افزایش تحرکات منجر به ایجاد ضربه به موها می شود

در هنگام داشتن رابطه زناشویی، طرفین کنترل کاملی بر تحرکات خود ندارند. این عدم کنترل حرکات ممکن است منجربه وارد شدن ضربه به ناحیه کاشت مو و حتی ناحیه برداشت شود. حتی  وارد شدن کوچکترین ضربه به موها، می تواند باعث از بین رفتن پیوندهای مو شود.

رابطه زناشویی روند بازیابی و بهبودی بعد از جراحی را با کندی مواجه می کند

دوره ریکاوری و بهبودی بعد از کاشت مو نیاز به زمان دارد. در این دوران استراحت کردن و مراقبت از موها دوره بهبودی را کوتاه می کند. رابطه زناشویی بعد از کاشت مو می تواند دوره ریکاوری را طولانی کند. زیرا رابطه جنسی یک فعالیت خسته کننده است. در حالیکه بعد از جراحی بدن برای بهبودی سریع تر نیاز به استراحت دارد و باید قوی نگه داشته شود. بنابراین برای اینکه بهبودی سریع تر حاصل شود لازم است تا چند روز از رابطه زناشویی اجتناب شود.

چند روز بعد از کاشت مو فرد می تواند رابطه جنسی برقرار کند؟

مدت زمان ممنوعیت رابطه جنسی بعد از کاشت مو، پرسش مهمی است که باید به آن پاسخ داده شود. پاسخ دقیق این سوال توسط پزشک شما تعیین می شود. بطور معمول یک تا دو هفته طول می کشد تا پیوندها به مکان جدید خود عادت کنند. در این زمان پیوندها حساس هستند و با کوچکترین تحریک و ضربه دچار آسیب می شوند. به همین دلیل توصیه می شود 7 تا 10 روز بعد از کاشت مو، از روابط زناشویی خودداری شود. البته این دوره برای همه افراد یکسان نیست، زیرا روند بهبودی در افراد مختلف باهم متفاوت است. بنابراین با نظر پزشک مدت زمان ممنوعیت رابطه جنسی در افراد مختلف متغیر است.

یکی از مواردی که در پاسخ به این سوال تاثیر گذار است، روش کاشت مو است. امروزه کاشت مو با روش های مختلفی انجام می شود. از قدیمی ترین روش کاشت مو FUT گرفته تا روش های جیدتری مثل کاشت مو به روش FUE و SUT . جدیدترین روش کاشت مو در ایران روش Micro FIT است. در این روش دوره بهبودی و ریکاوری کوتاه تر از سایر روش ها است. بنابراین دوره ممنوع بودن رابطه زناشویی بعد از کاشت مو در این روش کوتاه تر است. البته رعایت دستورالعمل های پزشک در هر یک از روش های فوق حائز اهمیت است و باید مطابق دستورالعمل ها عمل شود.

آیا خودارضایی بعد از کاشت مو مجاز است؟

مسئله خودارضایی بعد از کاشت مو نیز از سوالاتی است که برخی بیماران راجع به آن کنجکاو هستند. خودارضایی یا استمنا نسبت به فعالیت جنسی برای بدن کمتر خسته کننده است. فرایند استمنا فشاری به موها وارد نمی کند و در آن احتمال ضربه رسیدن به موها کمتر از رابطه زناشویی است. بنابراین خطر خود ارضایی برای پیوندهای مو، نسبت به روابط جنسی کمتر است. با این حال لازم است در این باره با پزشک خود مشورت کنید و طبق دستورالعمل ها عمل کنید.

جمع بندی :

همه ما می دانیم که بعد از انجام هرگونه جراحی، بدن نیاز به استراحت دارد. بعد از جراحی برای بهبودی سریع، باید از فعالیت های بدنی شدید خودداری شود. کاشت مو نیز از این قاعده مستثنی نیست. قاعده کلی این است که 7 تا 10 روز بعد از کاشت مو، از روابط زناشویی پرهیز شود. زیرا فعالیت جنسی با افزایش فعالیت های قلبی عروقی ، موجب افزایش خونرسانی می شود. این افزایش فشار خون می تواند به پیوندها آسیب وارد کند.

علاوه بر این، فعالیت های جنسی ممکن است باعث وارد شدن ضربه به پیوندها شود. هرگونه ضربه به موها بعد از کاشت، می تواند سلامت فولیکول ها را تهدید کند. بنابراین اجتناب از رابطه زناشویی بعد از کاشت مو از مهم ترین مراقبت های بعد از پیوند مو است که باید جدی گرفته شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با کلینیک رونیا تماس بگیرید و از پزشکان مجرب این مجموعه مشاوره دریافت کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.