• آدرس تهران سعادت آباد
تلفن تماس :  021-48467

علل و نحوه درمان ریزش مو بعد از کاشت مو و ابرو

ریزش مو بعد از کاشت مو
5
(31)

اگر شما هم دنبال جراحی کاشت مو باشید، قطعا درباره ریزش مو بعد از کاشت مو، چیزهاییخواهید شنید. شوک به موها بعد از جراحی، یکی از عوارض جراحی کاشت مو است، که ممکن است بعد از پیوند مو اتفاق بیفتد. ریزش موی ناشی از شوک جراحی، یک روند کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد و بین 2 تا 8 هفته پس از جراحی اتفاق می افتد. بعد از گذشت مدتی موها روند رشد طبیعی خود را باز می گیرند و ریزش موها قطع می شود.

شوک ناشی از جابجا شدن موها، باعث ریزش ساقه موهای کاشته شده می شود، اما فولیکول ها سالم باقی می مانند. برخی از افراد با دیدن ریزش موها بعد از کاشت ، گمان می کنند فولیکول های تازه کاشته شده را از دست می دهند، در صورتی که اینطور نیست. در این نوع ریزش مو، فقط ساقه ها می ریزند و به فولیکول ها آسیبی وارد نمی شود. زیرا فولیکول ها در زیر پوست محکم شده اند و بعد از گذشت مدتی شروع به رشد می کنند.

چرا بعد از کاشت، موها دچار ریزش می شوند؟

کاشت مو به روش های مختلفی انجام می شود. اغلب اوقات موها از ناحیه بانک مو در پشت سر به ناحیه کم تراکم منتقل می شوند. همانطور که پیشتر اشاره کردیم، کاشت مو نیز مانند هر جراحی دیگری با عوارضی همراه است. یکی از این عوارض، ریزش مو بعد از کاشت مو است. در این جراحی به دلیل اینکه موها از پشت سر به قسمت جلو جابجا می شوند، ممکن است دچار شوک شوند. شوک بعد از جراحی موجب ریزش موها می شود. به عبارتی ریزش موها بعد از جراحی روندی از ترمیم مو است و نشانه یک آسیب دائمی نیست.

درمان ریزش مو بعد از کاشت مو

ریزش مو بعد از کاشت مو برای همه افراد اتفاق نمی افتد. اما 90 درصد افرادی که کاشت مو انجام می دهند، ممکن است بعد از جراحی ریزش مو را تجربه کنند. این ریزش مو جزئی از عوارض جراحی پیوند مو است و بخشی از روند ترمیم موها بعد از کاشت محسوب می شود. بنابراین ریزش بعد از کاشت مو جای نگرانی ندارد و بعد از گذشت مدتی بهبودی حاصل می شود. وقتی بعد از جراحی ریزش مو اتفاق می افتد باید برای درمان اقدام کنید. رایج ترین درمان های ریزش مو بعد از کاشت مو عبارتند از :

استفاده از داروها

در بسیاری از موارد پزشک شما ممکن است برای درمان ریزش مو برای شما دارو تجویز کند. رایج ترین داروهای بعد از کاشت مو عبارتند از:

  • ماینوکسیدیل: این دارو باعث افزایش رشد و ضخامت موها می شود و در درمان ریزش مو مورد استفاده قرار می گیرد. ماینوکسیدیل نوعی محلول است که بصورت موضعی استفاده می شود و نتایج اثربخشی در کاهش و درمان ریزش مو دارد. این دارو بعد از کاشت مو برای بیماران تجویز می شود تا به رشد و تقویت موها کمک کند. ماینوکسیدیل می تواند ریزش مو بعد از کاشت مو را کاهش دهد.
  • فیناستراید: فیناستراید دارویی برای توقف ریزش مو است که بیشتر برای آقایان تجویز می شود. فیناستراید نیز جزو داروهایی است که پزشک بعد از کاشت مو برای بیمار تجویز می کند. این دارو برای درمان ریزش مو بعد از کاشت مو استفاده می شود. فیناستراید تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون را مهار می کند و از این طریق ریزش مو را متوقف می کند. مصرف منظم این دارو می تواند بعد از 3 ماه نتایج خود را نشان هد.

درمان با PRP

پلاسما درمانی یا درمان با پی آر پی یکی از روش های تقویت موهاست. این روش همچنین برای درمان ریزش موها استفاده می شود تا ریزش موها به حداقل برسد. درمان با PRP برای کاهش ریزش مو بعد از کاشت مو نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این روش به ترمیم موها و بهبودی آنها بعد از کاشت مو کمک می کند. در این روش پلاسمای غنی از پلاکت از خون خود بیماران استخراج می شود و برای ترمیم ریزش موها به پوست سر تزریق می شود. این روش در اکثر مواقع موثر واقع می شود و می تواند ریزش موها را کاهش دهد.

بهبودی بعد از کاشت مو

موهای کاشته شده چه زمانی شروع به رشد می کنند؟

بعد از اینکه ریزش مو بعد از کاشت مو قطع شد، موها برای مدت کوتاهی وارد مرحله استراحت می شوند. بعد از گذشت حدود 4 ماه از انجام جراحی موها شروع به رشد می کنند. در ابتدا رشد موها بعد از کاشت مو کم است و ممکن است متوجه آن نشوید. همچنین سرعت رشد موها در افراد مختلف متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. با این حال بعد از اینکه موهای کاشته شده شروع به رشد می کنند، دائمی می شوند و جزئی از موهای طبیعی شما می شوند. نتیجه نهایی کاشت مو پس از گذشت 10 الی 15 ماه قابل مشاهده است. در این زمان موهای جدید ضخیم شده اند و با موهای طبیعی شما یکدست هستند.

چگونه می توان از ریزش موها بعد از کاشت مو پیشگیری کرد؟

با وجود اینکه ریزش مو بعد از کاشت برای اغلب بیماران اتفاق می افتد اما با رعایت برخی نکات قابل پیشگیری است. رعایت دستورالعمل های پزشک و مصرف منظم داروها، می تواند در این زمینه کمک کننده باشد. بطور کلی برای به حداقل رساندن عوارض بعد از جراحی، لازم است مراقبت های بهداشتی را رعایت کنید. مهمترین توصیه های مراقبتی بعد از کاشت مو عبارتند از:

  • قبل و بعد از جراحی با مشورت پزشک از مکمل ها و ویتامین ها استفاده کنید.
  • هنگام استحمام سر خود را با آب ولرم بشویید. آب داغ باعث آسیب رسیدن به موهای کاشته شده می شود و ممکن است ریزش موها را تشدید کند.
  • تغذیه مناسب داشته باشید و غذاهای حاوی روغن اشباع شده و سرخ کردنی را از برنامه غذایی خود حذف کنید.
  • از سشوار و سایر وسایل حالت دهنده مو بعد از کاشت مو استفاده نکنید.
  • داروها را طبق دستور پزشک و در زمان مشخص مصرف کنید.

سخن پایانی

با وجود اینکه ریزش مو بعد از کاشت مو، در اکثر مواقع اتفاق می افتد، اما می توان احتمال بروز آن را کاهش داد. تخصص پزشک و نحوه انجام جراحی، در موفقیت این جراحی تاثیر بسزایی دارد. بنابراین با انتخاب یک پزشک ماهر و مجرب، می توانید عوارض این جراحی را به حداقل برسانید. کلینیک رونیا با برخورداری از تجهیزات به روز پزشکی و با کمک پزشکان متخصص می تواند خیال شما را از کاشت مو آسوده کند. اگر به دنبال بهترین کلینیک کاشت مو هستید به کلینیک رونیا مراجعه کنید و از خدمات حرفه ای این مجموعه بهره ببرید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.