• آدرس تهران سعادت آباد
تلفن تماس :  021-48467

آشنایی با بهترین روش های کاشت مو

روش های کاشت مو
5
(24)

وقتی برای نخستین بار در حمام یا در هنگام شانه کردن موها متوجه ریزش غیرعادی موهایتان می‌شوید، احتمالا نخستین کاری که خواهید کرد زیر و رو کردن تبلیغات و سایت‌های مختلف برای پیدا کردن بهترین راه‌حل برای رفع مشکل است. در این مسیر برای رسیدن به هدف خود انواع روش‌های درمان خانگی، شامپوها و داروهای گیاهی را امتحان می‌کنید و هر روز در جلوی آینه انتظار دیدن نتیجه را خواهید کشید.

اما هیچ کدام از این روش‌ها تضمینی برای بازگرداندن دائمی موهای شما نخواهند داد. در این نقطه است که بسیاری از افراد تصمیم می‌گیرند برای خلاصی همیشگی از دست این مشکل کاشت مو را امتحان کنند. اما در ابتدای این مسیر یک علامت سوال بزرگ وجود دارد: بهترین روش کاشت مو برای من چیست؟

آشنایی با روش های کاشت مو

وقتی صحبت از روش های کاشت مو می‌کنیم، نمی‌توانیم برای همه افراد یک نسخه بپیچیم. به عبارت بهتر انتخاب بهترین روش کاشت مو بستگی زیادی به شرایط فرد درخواست‌کننده دارد. در واقع زمانی که شما برای انجام مشاوره در زمینه کاشت مو به کلینیک زیبایی مراجعه می‌کنید، پرسش‌هایی از شما پرسیده می‌شود. به عنوان مثال شما باید انگیزه خود را از این عمل برای متخصص زیبایی توضیح بدهید، به او بگویید که چه میزان می‌توانید برای این کار هزینه کنید و همچنین تراکم و نتیجه مورد انتظار خود را برای متخصص تصویر کنید. همچنین اگر بیماری خاصی دارید و یا داروی خاصی مصرف می‌کنید، باید با متخصص خود در میان بگذارید.

با توجه به این اطلاعات و اطلاعات تخصصی دیگر مانند نوع طاسی یا ریزش موی شما، الگوی ریزش مو، وضعیت بانک مو، سن، جنسیت، تعداد تارهای قابل پیوند و تعداد تارهای موردنیاز متخصص بهترین روش کاشت مو را برای شما تشخیص می‌دهد. به این ترتیب برای رسیدن به بهترین نتیجه باید در گام اول با مشاور و متخصص مشورت کنید تا او با اتکا به تجربیات خود بتواند بهترین روش را به شما پیشنهاد دهد.

کلینیک رونیا به‌عنوان یکی از بهترین کلینیک‌های زیبایی در زمینه انجام انواع خدمات زیبایی از جمله کاشت مو و کاشت ابرو آماده است تا انواع خدمات مشاوره‌ای را در این زمینه به شما ارائه دهد. این کلینیک با داشتن یک کادر متخصص و مجرب می‌تواند بهترین روش را با بیشترین بازدهی و طبیعی‌ترین حالت به شما پیشنهاد دهد.

فرایند انتخاب مناسب‌ترین روش کاشت مو در کلینیک رونیا چگونه است؟

اولین کاری که در کلینیک رونیا در زمینه کاشت مو انجام می‌شود، انجام مشاوره است. در این مرحله شما باید به پرسش‌های یک پرسشنامه پاسخ دهید. به این ترتیب متخصص از مواردی مانند روند بهبود زخم‌ها در بدن شما، ابتلا به بیماری‌های خاص یا مصرف دارو اطلاع پیدا خواهد کرد. پس از این کار باید یک آزمایش خون بدهید. با استفاده از نتایج آزمایش خون، وضعیت طاسی و بانک موی شما تشخیص خواهد داد که آیا شما کاندیدای خوبی برای کاشت مو هستید و مناسب‌ترین روش کاشت مو برای شما چیست؟

عکس کاشت مو بعد از یکسال

روش های مختلف کاشت مو

در گذشته‌ای نه چندان دور برای کاشت مو روش‌های محدودی وجود داشت. بنابراین متخصصان و مراجعان چاره‌ای به جز انتخاب از میان این روش‌ها نداشتند. اما رفته رفته دستگاه‌های پیشرفته‌تری وارد حوزه کاشت مو شدند و تلاش‌ها برای کم کردن هزینه‌ها و عوارض کاشت مو به ثمر نشست. در این نقطه تاریخی که ما ایستاده‌ایم، روش‌ها بسیار متنوعی برای کاشت مو در ایران و جهان وجود دارد. خوشبختانه کلینیک رونیا همگام با دانش و فناوری روز حرکت کرده و بیشتر این خدمات را به مراجعان خود ارائه می‌دهد.

 • کاشت مو به روش FUT

کاشت مو به روش FUT قدیمی‌ترین شیوه کاشت مو است که از گذشته تاکنون برای احیای موهای ازدست‌رفته استفاده می‌شده است. این عمل هم مانند همه شیوه‌های کاشت مو در سه مرحله انجام می‌شود. مرحله نخست برداشت گرافت‌های مو یا واحدهای فولیکولی از بانک مو است. برای برداشت مو در روش FUT نیاز به استفاده از بی‌حسی موضعی برای کاهش درد وجود دارد.

برداشت مو در روش FUT به صورت نواری انجام شده و برای این کار از میکروسکوپ‌های مخصوص استفاده می‌شود. در نتیجه سرعت برداشت فولیکول‌های سالم بالاتر رفته و احتمال اشتباه در جراحی نواری یا برداشت به روش FUT کاهش پیدا می‌کند. برداشت مو در کلینیک رونیا توسط متخصصان مجرب انجام گرفته و هیچ نیازی به نگرانی بابت عدم بهبود جای زخم یا احساس درد وجود نخواهد داشت. در نهایت ناحیه اهداکننده بخیه زده شده و با موهای اطراف پوشانده می‌شود.

پس از برداشت گرافت‌ها باید واحدهای فولیکولی را جدا کرد. این فرایند هم با استفاده از میکروسکوپ‌های مخصوص انجام می‌شود. گرافت‌های آماده را تا زمان پیوند باید در محلول‌های نگه‌دارنده سالم و زنده نگه داشت. برای کاشت هر یک از گرافت‌ها در پوست سر باید ناحیه‌ای به اندازه یک میلی‌متر ایجاد شود. این مرحله از FUT مانند مرحله برداشت نیازی به جراحی ندارد. اگر این روش به عنوان بهترین و مناسب‌ترین روش برای کاشت موی شما تشخیص داده شد، باید از خبره بودن متخصص زیبایی برای انجام این کار مطمئن باشید. زیرا اگر برداشت مو به درستی انجام نشود، ممکن است جای زخم بدی در پشت سر باقی بماند.

مدت زمان موردنیاز برای کاشت مو به روش FUT حدود 4 تا 6 ساعت است. برای بهبودی پس از عمل و کشیدن بخیه‌ها نیاز به دو هفته زمان خواهد بود. پس از گذشت سه ماه از کاشت، رشد مو آغاز خواهد شد و به طور میانگین 1.5 سانتی‌متر در ماه رشد خواهد داشت. چون کاشت مو به روش FUT با جراحی همراه است، باید توصیه‌های متخصص زیبایی کلینیک رونیا را برای مراقبت‌های پس از کاشت مو جدی بگیرید.

مراحل کاشت مو به روش FUT

 • کاشت مو به روش FIT

روش FIT یا FUE یکی از محبوب‌ترین روش‌های کاشت مو در دنیا است. علت این امر این است که این روش نسبت به FUT کمتر تهاجمی بوده و دوره نقاهت آن بسیار کوتاه‌تر است. کاشت مو به روش FIT هم دارای سه مرحله برداشت، آماده‌سازی و کاشت است.برای جلوگیری از عفونت در روش FIT و ایجاد دید بهتر برای متخصص، ناحیه بانک مو باید تراشیده شود.

برداشت فولیکول در روش FIT به صورت تک‌به‌تک بوده و نواری نیست. برای برداشت به این روش از یک دستگاه پانچ برای برداشتن تک‌تک واحدهای فولیکولار استفاده می‌شود. استخراج فولیکول‌ها در FIT کاملا بدون خونریزی و درد بوده و جای سوراخ‌ها باقی نخواهد ماند.

انجام چند مرحله از روش FIT برای برداشت منجر به ایجاد جای زخم‌های بیشتری خواهد شد. به همین دلیل ممکن است موهای موجود در ناحیه دهنده به مرور زمان نازک شوند. در نتیجه برای استفاده از این روش متخصص باید مطمئن شود که به میزان کافی تارهای اهداشونده برای برآورده کردن اهداف طولانی‌مدت وجود دارد. به عبارت بهتر برای مراجعانی که نیاز به گرافت‌های بیشتری دارند، روش FIT تعداد تارهای بیشتری را در زمان کوتاه‌تر فراهم می‌کند.

واحدهای فولیکولی در حین آماده‌سازی در مایع نگه‌دارنده قرار می‌گیرند تا از آسیب دیدن مصون بمانند. در نهایت برای کاشت در روش FIT از ایجاد سوراخ‌های یک میلی‌متری در ناحیه کاشت استفاده می‌شود. در این روش عمق این سوراخ‌ها و زاویه قرارگیری آن‌ها برای به دست آوردن نتیجه دلخواه بسیار مهم است. بنابراین لازم است که این کار توسط یک تیم متخصص مانند تیم حاضر در کلینیک زیبایی رونیا انجام گیرد.

هر جلسه کاشت مو به روش FIT حدود 6 تا 8 ساعت طول می‌کشد. در هر جلسه بین 5 تا 8 هزار تار مو کاشته می‌شود. متخصصان کلینیک رونیا با توجه به تراکم موردنظر شما و تعداد تارهای قابل پیوند، می‌توانند تعداد جلسات موردنیاز برای این کار را مشخص کنند.

 • کاشت مو به روش SUT

کاشت مو به روش SUT بر پایه روش FIT انجام می‌شود. با این تفاوت که در این روش برای برداشت واحدهای فولیکولار از دستگاه استفاده می‌شود. این کار باعث می‌شود که برداشت به این روش بسیار سریع‌تر از روش‌ FIT باشد. پس از اینکه فولیکول‌ها به حد کافی برای شروع عملیات کاشت جدا شدند، باید آن‌ها را آماده‌سازی نمود. در روش SUT فولیکول‌های مو در سرم‌های سرد محلول آب و نمک تا لحظه کاشت نگهداری می شوند. در نهایت فرایند کاشت به صورت تک‌به‌تک و با استفاده از دستگاه مخصوص انجام می‌شود. با استفاده از روش SUT می‌توان به تراکم بهتری دست پیدا کرد.

کاشت مو به روش sut

 • کاشت مو به روش Micro FIT

در سال‌های اخیر پیشرفت دستگاه‌های کاشت مو باعث به وجود آمدن شیوه جدیدی را در کاشت مو به وجود آورده که به آن روش میکرو FIT گفته می‌شود. این روش آن‌قدر کم‌خطر و غیرتهاجمی است که به عنوان روش بدون جراحی شناخته می‌شود. به همین دلیل عوارض جانبی آن بسیار کم بوده و زمان بهبودی خیلی کوتاهی نیاز دارد.

در روش میکرو FIT از دستگاه‌های بسیار دقیق و مینیاتوری برای برداشت فولیکول‌ها استفاده می‌شود. در نتیجه کاشت مو با این شیوه بسیار طبیعی‌تر بوده، دوران نقاهت بسیار کوتاه‌تری داشته و تراکم خیلی بهتری را برای شما به ارمغان می‌آورد. در این روش پس از بی‌حسی بانک مو، از دستگاهی مینیاتوری برای ایجاد سوراخ‌هایی با قطر ۰/۷ میلی‌متر و جدا کردن فولیکول از بافت استفاده می‌شود. این تفاوت در قطر سوراخ‌ها باعث می‌شود که متخصص زیبایی بتواند سوراخ‌های ریزتری برای برداشت ایجاد کند در نتیجه عوارض ناحیه بانک مو و دوران نقاهت کاشت مو بسیار کمتر از سایر روش های کاشت مو می باشد.

 • کاشت مو به روش BHT

کاشت مو به روش BHT در واقع همان روش FIT است که در آن ناحیه اهداکننده در دیگری قسمت‌های بدن یعنی ریش و سینه گسترش پیدا کرده است. برای بهبود نتایج در این روش از شیوه‌های به‌کاررفته در SUT و Micro FIT هم استفاده می‌شود. علت استفاده از موهای این قسمت‌ها این است که این موها ویژگی‌های فیزیولوژیکی خوبی دارند و به مرور زمان و با قرارگیری بر روی پوست سر می‌توانند با الگوی رشد و ویژگی‌های موهای این ناحیه هماهنگ شوند. همچنین ماندگاری موهای این قسمت بیشتر بوده و ریزش مو در این نواحی کمتر دیده می‌شود.

این روش در مواردی استفاده می‌شود که ناحیه اهداکننده سر کاملا استفاده شده باشد یا چگالی کمی داشته باشد. با استفاده از این روش تراکم موها بهتر بوده و خط رویش طبیعی‌تر است. با این حال به دلیل سخت و طولانی بودن فرایند برداشت و کم بودن تعداد تارهای قابل پیوند معمولا از این روش به عنوان روش اصلی برای کاشت مو استفاده نمی‌شود.

 • روش سوپر ترکیبی

کاشت مو به روش ترکیبی یکی از روش‌های موثر برای کسانی است که وسعت طاسی آن‌ها بسیار زیاد است. این روش ترکیبی از روش FUT و FIT است. به این ترتیب که در روش ترکیبی برای برداشتن حجم زیادی از فولیکول‌ها از روش FUT استفاده می‌شود و سپس روش FIT برای زیاد شدن تراکم و بهبود نتایج به کمک این روش می‌آید.

در روش ترکیبی می‌توان در یک جلسه تعداد تارهای بیشتری را برداشت و کاشت کرد. با این حال به دلیل استفاده از شیوه برداشت FUT، این روش هم تهاجمی بوده و با خونریزی و بخیه همراه است. متخصصان کلینیک رونیا برای بهبود تراکم به دست آمده از این روش خلاقیت خود را به کار گرفته و تصمیم گرفتند که در این ترکیب روش BHT را هم اضافه کنند. به این ترتیب ناحیه‌های گیرنده با سرعت بیشتری ترمیم شده و تراکم موها نیز تا حد زیادی بهبود پیدا می‌کند. استفاده از روش BHT باعث شد روش ترکیبی را با نام سوپر ترکیبی ارائه دهیم.

 • کاشت مو به روش DHI

کاشت موی مستقیم یا DHI ابداعی از کلینیک‌های زیبایی در ترکیه است که بر اساس انجام اقدامات اصلاحی در روش FIT به وجود آمده است. در این روش برخلاف روش FIT اختلاف زمانی میان برداشت و کاشت مو وجود ندارد. یعنی برش‌های برداشت و کاشت مو به طور هم‌زمان ایجاد می‌شوند. در روش DHI فولیکول‌ها با استفاده از یک ابزار با نوک ظریف از محل دهنده استخراج می‌شوند. سپس در ابزاری به شکل قلم بارگذاری شده و در قسمت گیرنده کاشته می‌شوند.

 • روش کاشت موب Super FUE

افرادی که دارای موهای فر، نازک و تنک هستند و یا قبلا از روش FIT برای ترمیم موهای خود استفاده کرده‌اند، ممکن است نتوانند از روش FIT نتیجه خوبی را به دست آورند. تجربه متخصصان کلینیک رونیا ثابت کرده که برای این‌گونه افراد کاشت مو به روش Super FUE می‌تواند نتایج بهتری را به دنبال داشته باشد. در این شیوه کاشت و برداشت مو برای به حداقل رساندن جای زخم و احتمال آسیب به فولیکول‌ها با استفاده از یک دستگاه انجام می‌شود. در این شیوه از یک سیستم هیدراتاسیون دو کاناله استفاده می‌شود که فولیکول مو را بلافاصله پس از برداشت به سمت محلول نگه‌دارنده هدایت می‌کند. در نتیجه فولیکول دیگر در معرض خشک شدن قرار نمی‌گیرد. به همین دلیل میزان انتظار برای بقای پیوند در این روش بیشتر بوده و امکان آسیب به فولیکول‌ها کمتر است.

نمونه کاشت مو به روش Super Fue

 • روش میکرو گرافت

روش میکرو گرافت یک روش کاشت مو بر اساس روش SUT است که از دستگاه‌های برداشت موی برقی در آن استفاده می‌شود. این روش بسیار سریع بوده و برای افراد مختلف فارغ از جنسیت و سن نتیجه مطلوبی را به دنبال دارد. با استفاده از این روش می‌توان گرافت‌های بیشتری را در ناحیه گیرنده پیوند زد. در نتیجه سرعت کار بسیار بالا می‌رود. روش میکرو گرافت یک روش غیرتهاجمی است که فرایند نقاهت در آن مدت کمتری طول خواهد کشید.

سوالات متداول

 • آیا بهترین روش برای کاشت مو وجود دارد؟

تاکنون پاسخ به این سوال خیر است. اما انتظار می‌رود که روش FCI کم‌کم جای خود را به عنوان بهترین روش کاشت مو در ایران و جهان باز کند.

 • آیا ابزارهای لازم برای همه شیوه‌های کاشت مو در ایران وجود دارد؟

کلینیک‌های زیبایی در ایران به ویژه کلینیک رونیا در تلاش هستند تا خود را به تمامی دستگاه‌های موردنیاز برای فراهم آوردن امکان انجام تمامی شیوه‌ها در ایران مجهز کنند.

 • کدام روش کاشت مو کمترین درد و خونریزی را دارد؟

در روش‌های جدید کاشت مو تلاش شده تا درد و خونریزی ناشی از کاشت مو به حداقل رسیده و دوران نقاهت کوتاه شود. به همین دلیل می‌توان گفت روش‌های Sapphire FUE، FCI و ARTAS کمترین درد و خونریزی را دارند.

 • هزینه کاشت مو در کدام روش‌ها بیشتر است؟

روش‌های جدیدتر با توجه به استفاده از ابزارهای دقیق‌تر، گران‌تر هستند.

 • از چه سنی می‌توان برای کاشت مو اقدام کرد؟

پس از ثابت شدن الگوی ریزش که حدودا پس از سن 27 سالگی است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.