• آدرس تهران سعادت آباد
تلفن تماس :  021-48467

کاشت مو به روش ترکیبی

کاشت مو به روش ترکیبی
5
(19)

ریزش مو در افراد به دلایل متعددی از قبیل ژنتیک، ابتلا به برخی از بیماری ها و عدم رعایت رژیم غذایی مناسب رخ می دهد، اما این دلایل ممکن است توام باهم در برخی از افراد ریزش موهای گسترده ای را سبب شوند که درمان آن، تنها با یک روش کاشت مو جبران نخواهد شد، لذا پزشکان متخصص برای این دسته از افراد استفاده از روش کاشت مو ” ترکیبی” را پیشنهاد می دهند. در کاشت مو به روش ” ترکیبی ” از دو روش FUT و FIT همزمان با هم استفاده می شود. چرا که بانک موی این افراد اجازه برداشت گرافت های بیشتر در یک جلسه را به علت وسیع تر بودن منطقه طاسی نمی دهد.

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات بسیار ارزشمندی از جزئیات و چگونگی کاشت مو به روش “ترکیبی” را برای علاقه مندان شرح دهیم و معایب و مزایای آن را با هم مرور کنیم.

خلاصه ای از کاشت مو به روش ” ترکیبی “

همان طور که از اسم این تکنیک مشخص است، این روش ترکیبی از دو روش کاشت موی FIT و FUT می باشد. این تکنیک اصولا مناسب متقاضیانی است که وسعت ناحیه طاس سرشان به طور قابل توجهی زیاد باشد و طبق صلاح دید پزشک متخصص ممکن است از سایر تکنیک ها جواب خوبی نگیرند. به طور خلاصه در این تکنیک از کاشت مو، ابتدا به روش FUT برداشت نواری از ناحیه بانک مو انجام می شود. سپس بسته به نظر پزشک در همان روز یا در جلسات آتی، روش کاشت موی FIT نیز صورت می گیرد.

ناگفته باقی نماند که رضایت فرد متقاضی در انجام این تکنیک بسیار مهم است. چرا که در این تکنیک به دو روش کاشت مو انجام می شود و برداشت نواری از بانک مو اتفاق می افتد که به دنبال آن، بخیه نیز اعمال می شود.

متخصصان پوست و مو بهترین روش ترمیم طاسی سر برای افرادی که وسعت ریزش زیادتری نسبت به بقیه دارند، را تکنیک “ترکیبی می دانند.

نمونه کاشت مو به روش ترکیبی

کاندید مناسب روش ” ترکیبی “

کاشت مو به روش ترکیبی را به متقاضیان زیر می توان توصیه کرد:

 1. متقاضیان آقا که دچار طاسی با الگوهای مشخص مردانه شده باشند و وسعت ریزش مو در آنان بسیار زیاد باشد به طوری که نتوان در یک جلسه تعداد گرافت مناسبی را از نواحی بانک مو به منظور کاشت در نواحی مورد نظر، استخراج کرد.
 2. در این تکنیک لازم است که متقاضی علاوه بر وسعت ریزش مو قابل توجهی ای که دارد، از بانک مو مناسبی نیز برخوردار باشد تا بتوان برداشت نواری از پشت سر را نیز انجام داد. به طور کلی متخصصان دارا بودن حدودا 7 سانتی متر بانک مو در پشت سر متقاضی را کافی می دانند.
 3. به هنگام برداشت نواری، لازم است تا متقاضی یک مدت زمان حدودا یک الی دو ساعته دراز بکشد تا برداشت نواری FUT انجام شود. در صورتی که متقاضی به دلایلی از جمله کهولت سن و یا ابتلا به برخی از بیماری های زمینه ای توانایی به شکم خوابیدن را برای این مدت نداشته باشد، در این روش ممکن است به مشکل بر بخورد.
 4. متقاضیان تکنیک ترکیبی لازم است تا به سنین 30 سال به بالا که به الگو ثابتی از ریزش مو نیز رسیده باشند.
 5. متقاضیان خانم که دچار کم پشتی مو ( به فرض نمایان شدن فرق سر و ….. ) گسترده ای می باشند.
 6. در صورت صلاح دید پزشک، این تکنیک ممکن است برای متقاضایان آقایی که وسعت ریزش مو زیادی دارند اما به سایر تکنیک های دیگر پیوند مو پاسخ نداده باشند، موثر واقع شود.

کاشت مو به روش ترکیبی را به افراد زیر نمی توان توصیه کرد:

 1. متقاضیانی که تمایلی به داشتن بخیه به علت برداشت نواری ز پشت سر نداشته باشند.
 2. متقاضیان خانم و آقا که در سنین پایین تر از 25 سال باشند.
 3. متقاضیانی که سابقه ایجاد زخم های کلوئیدی پس از اعمال جراحی را داشته باشند.
 4. در صورتی که متقاضی دچار ریزش مو متعادلی باشد که با روش های دیگر و یا با هر کدام از روش های FUT و یا FIT قابل ترمیم باشد، ابدا کاندید مناسبی برای این تکنیک نخواهد بود.
 5. متقاضیانی که دچار اختلالات انعقادی خون باشند، کاندید این روش در کاشت مو نخواهند بود.
 • توصیه می شود سوابق پزشکی و درمانی خود را در جلسه مشاوره با پزشک متخصص خود در میان بگذارید تا در صورت وجود مشکل از روش های مناسب برای ترمیم مویتان استفاده شود.

کاشت مو به روش ترکیبی

بهترین مرکز کاشت مو به روش ” ترکیبی ” در تهران

کاشت مو به روش ” ترکیبی “، نیاز به دقت بالا و تجربه کافی متخصص پوست و مو دارد، لذا انتخاب کلینیکی که جراحان آن از تجربه کافی در این زمینه برخوردار باشند، در نتایج نهایی کاشت مو شما بسیار اثر گذار خواهد بود.  متخصصانی که در کلینیک تخصصی پوست و مو رونیا، این تکنیک را برای متقاضیان انجام می دهند، سال ها تجربه در این را زمینه کسب کرده اند و شما می توانید با خیال راحت به آنان اعتماد کنید. متقاضیان عزیز پس از تماس با تلفن های کلینیک و درخواست جلسه مشاوره ، به دقت توسط تیم پزشکی کلینیک مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

در جلسه مشاوره، وضعیت سلامتی متقاضی، به دقت بررسی می شود. ضروری است تا متقاضیان عزیز، پزشک خود را در جریان همه سوابق پزشکی قبلی خود قرار دهند. شرح حالی کامل از شرایط متقاضی شامل سابقه ابتلا به بیماری های زمینه ای، سابقه مصرف داروها، آزمایشات پیشین (فاکتورهای خونی از جمله پروفایل لیپیدی، وضعیت قند خون و ……) بررسی و ثبت می شود. پزشک متخصص در صورت صلاح دید، آزمایشات تکمیلی تری نیز برای متقاضی ممکن است درخواست کند. همچنین لازم است تا رضایت متقاضی به جهت اصلاح موها نیز در این جلسه بررسی و ثبت شود.

سپس پزشک متخصص با انجام  آنالیز گرافت های مو متقاضی، مناسب ترین تکنیک برای وی را در نظر می گیرد. در صورت صلاحدید به انجام تکنیک ” ترکیبی “، نیاز به بررسی دقیق ناحیه بانک مو وجود دارد.

متقاضیان عزیز می توانند جهت تعیین وقت مشاوره و انجام مشاوره در کلینیک تخصصی پوست و مو خانه سفید، با شماره تلفن های ۴۸۴۶۷-۰۲۱ و ۰۹۱۲۹۶۸۰۷۵۵ تماس حاصل فرمایند.

 مزایای کاشت مو به روش ترکیبی

 • عدم نیاز به استفاده از بی هوشی
 • مناسب ترین تکنیک برای متقاضیانی که دچار وسعت بالایی از طاسی سر هستند.
 • تکنیکی به نسبت سریع برای ترمیم نواحی وسیعی از طاسی
 • رضایت بخشی از نتایج پیوند در صورت انجام صحیح مراقبت های قبل و بعد از کاشت مو
 • امکان پیوند تعداد قاب قبولی از فولیکول ها در هر جلسه
 • مقرون به صرفه تر بودن نسبت به سایر روش ها برای متقاضیان با طاسی های وسیع تر

معایب تکنیک کاشت مو به روش ” ترکیبی “

در حالی که این تکنیک برای ترمیم طاسی سرهای وسیع بسیار مناسب تر است، اما برخی از عوارض جانبی را به جای می گذارد. گرچه که معمولاً این عوارض خفیف هستند و طی چند روز تا چند هفته برطرف می شوند. این معیاب عبارت هستند از:

 • بجا ماندن اسكار و جای زخم در پشت سر متقاضی
 • احتمال ایجاد عفونت در صورت عدم مراقبت صحیح از زخم ها
 • امکان ایجاد برجستگی یا زخم
 • امکان رخ دادن کیست و التهاب در فولیکول های مو (فولیکولیت)
 • خون ریزی، تورم، احساس درد در پوست سر و احتمال ایجاد بی حسی

نکات مربوط به روز عمل کاشت مو

 • به تمامی متقاضیان عزیز توصیه می شود تا پیش از مراجعه به کلینیک، یک وعده غذایی سبک میل کنند.
 • لباسی راحت بر تن داشته باشند و کلاهی سبک نیز با خود همراه آورند.
 • در این تکنیک لازم است موهای سر تا حدود دو میلی متر اصلاح شود.

کاشت مو به روش ترکیبی

مراحل کاشت مو به روش ” ترکیبی “

 1. در مرحله اول، با بررسی های پزشک و موافقت متقاضی، خط رویش مو با دقت بالا مهندسی و ترسیم می شود. بدین منظور، پزشک از جلوی سر طراحی را شروع می کند. به جهت آن که داشتن خط رویش مویی طبیعی، بر زیباتر شدن نتایج نهایی موثر است، دقت و تجربه جراح در این مرحله بسیار مهم است.
 2. ضمن مشخص نمودن طرح اولیه از نواحی بانک مو و ناحیه مناسب برای برداشت خط نواری، و ضدعفونی کردن سر، بی حسی موضعی توسط جراح به پوست سر تزریق می شود. (در صورت لزوم ممکن است آرام بخش نیز برا متقاضی مورد استفاده قرار گیرد.)
 3. جراح، نواری از بانک مو مورد نظر را به دقت برش داده و جدا می کند. برداشت دقیق بافت مو بسیار مهم است تا آسیب فیزیکی به فولیکول ها نرسد. از این رو مهارت پزشک اهمیت بالایی در نتیجه کار دارد. ابعاد این نوار بسته به واحدهای فولیکولی مورد نیاز، متفاوت است.
 4. پس از اتمام کامل مرحله برداشت ، جای آن با بخیه بسته می شود. البته جای این نوار برداشت شده به مرور زمان با بلندتر شدن موهای سر، قابل رویت باقی نمی ماند.
 5. فولیکول های مو زیر میکروسکوپ با دقت از روی نوار جدا می شود و به صورت واحدهای فولیکولی 1 تا 4 تار مویی، تا فرا رسیدن زمان کاشت، در یک محلول با دمای خاص نگه داری می شود. در کلینیک خانه سفید، این عمل به دقت و تحت نظارت متخصصین خبره انجام می شود تا به هیچ یک از فولیکول ها آسیبی وارد نشود.
 6. سپس تیم کاشت با استفاده از سوزن هایی نازک هر واحد فولیکولی را با در نظر گرفتن عمق و زاویه (خمیدگی به جلو و پایین) و جهت صحیح رشد موها، به قسمت های طاس سر وارد می کند.
 7. کاشت واحدهای فولیکولی مو به منظور افزایش تراکم : در این مرحله، بسته به نظر جراح ، در همان جلسه و یا در جلسات آتی تعداد مورد نظری از واحدهای فولیکولی نیز از بانک مو به روش FIT برداشته می شود و در میان نواحی کاشته شده به روش FUT، با فاصله اندک از یکدیگر کاشته می شوند تا زمینه سر متقاضی تا حد ممکن پر شود.

 مراقبت های لازم پس از عمل کاشت مو به روش ” ترکیبی “

 پس از اتمام پروسه کاشت مو، پزشک متخصص توصیه هایی مبنی بر مراقبت های لازم و چگونگی شست و شو را در اختیار شما عزیزان قرار خواهد داد. به طور کلی لازم است تا :

 • در زمان خواب، سعی کنید با کمک چند بالش نرم، زیر سر خود را به میزان 45 درجه بالا نگه داشته دارید تا بدین ترتیب از ایجاد تورم در ناحیه عمل شده، پیشگیری شود.
 • پس از اتمام فرآیند کاشت مو، به دلیل وجود زخم های بخیه در بانک مو سعی کنید تا زمان بهبودی زخم ها، تا حد ممکن از فعالیت های بدنی سنگین، اجتناب کنید.
 • به توصیه های پزشک جهت پیشگیری از ابتلا به عفونت توجه شود.
 • از تماس مستقیم نور خورشید به پوست سر با استفاده از کلاهی سبک پیشگیری کنید.
 • داروهای تجویز شده (آنتی بیوتیک و مسکن) را بطور مرتب مصرف کنید.
 • از هرگونه تماس فیزیکی، لمس، خراشیدن و ماساژ سر خودداری کنید.

عکس کاشت مو در کلینیک رونیا

هزینه های کاشت مو به روش ” ترکیبی “

این تکنیک هزینه متوسطی را در بر دارد، و میانگینی از هزینه های دو روش FIT و FUT است. بسته به تعداد گرافت هایی که مورد نیاز باشد، ممکن است هزینه ها تا حدودی تغییر کند. هزینه نهایی این تکنیک به طور معمول از ۶ تا ۸ میلیون تومان متغیر است.

جهت تخمین هزینه کاشت مو با تکنیک ” ترکیبی ” ، انجام مشاوره خدمات کاشت مو و نیز تعیین وقت قبلی در کلینیک تخصصی رونیا متقاضیان عزیز می توانند همه روزه با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایند.

 • ۰۹۱۲-۹۶۸۰۷۵۵ (ارسال عکس)
 • ۰۲۱-۴۸۴۶۷ (خط ویژه)

سوالات متداول

 • آیا احساس تورم در ناحیه بخیه زده شده، طبیعی است ؟

احساس تورم در ناحیه پیشانی و بخیه های زده شده در بانک مو پس از عمل، تا حدودی طبیعی است، اما در صورتی که این تورم بیش از حد معمول شده است، و یا موجب ایجاد احساس ناراحتی برای شما می شود، لازم است تا با پزشک خود تماس حاصل فرمایید و یا در صورت امکان به کلینیک مراجعه نمایید.

اما به طور کلی به یاد داشته باشید که با رویت هر گونه قرمزی و یا  احساس تورم ، فورا نگران نشوید چرا که این موارد پس از کاشت مو به روش ” ترکیبی ” طبیعی است.

 • نحوه شست و شو پس از این روش از کاشت مو به چه صورت خواهد بود؟

بسته به نظر پزشکتان، اصولا 2 روز پس از عمل می توانید سرتان را به آرامی اما بدون هیچ گونه اعمال فشار و مالش قسمتی که فولیکول های مو در آنجا کاشته شده است، با شامپو تمیز کنید.

 • آیا در این تکنیک، امکان این که موهای مشکی به جای موهای سفید کاشته شود وجود دارد؟

خیر، از آنجایی که در این تکنیک امکان آنالیز فولیکول ها بر اساس میزان رنگدانه هایشان وجود ندارد، لذا نمی توان تار موهایی که رنگدانه های بیشتری دارند ار بقیه تفکیک داده شوند.

 • آیا این تکنیک برای خانم ها هم قابل اجرا است؟

بله، بسته به نظر پزشک متخصص شما در جلسه مشاوره، امکان انجام این تکنیک در خانم ها نیز وجود دارد. در این تکنیک محدودیتی برای جنسیت وجود ندارد.

 • آیا امکان استفاده از موهای ناحیه سینه نیز در این تکنیک وجود دارد؟

معمولا در صورتی که نیاز به تعداد موی بسیار زیادی باشد، و یا آنکه در قسمت پشت سر متقاضی تراکم کافی از مو وجود نداشته باشد، می توان از قسمت پایین ریش و یا موهای موجود بر روی سینه در صورت صلاحدید پزشک نیز بدین منظور استفاده نمود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.