• آدرس تهران سعادت آباد
تلفن تماس :  021-48467

علل ایجاد و نحوه درمان دلمه های بعد از کاشت مو

درمان دلمه های بعد از کاشت مو
5
(28)

کاشت مو یک روش قطعی برای خلاص شدن از ریزش موهاست. جراحی پیوند مو باعث می شود نواحی کم پشت مو، تراکم بیشتری پیدا کنند و زیبایی موها چندبرابر شود. قطعا کاشت مو بهترین روش برای درمان ریزش موهاست که می تواند موهای از دست رفته را به شما بازگرداند.

با وجود اینکه جراحی کاشت مو، عمدتا بدون عوارض انجام می شود، اما در مواقع نادری ممکن است با عوارض خفیفی همراه باشد. یکی از عوارض این جراحی، دلمه های بعد از کاشت مو هستند. ایجاد دلمه ها بعد از پیوند مو، امری طبیعی است و جای نگرانی ندارد. اغلب این دلمه ها، به مرور زمان خود به خود بهبود می یابند. اما در برخی موارد که این دلمه ها شدیدتر می شوند، لازم است به پزشک مراجعه شود.

دلمه ها می توانند باعث ایجاد خارش شده و برای افراد آزاردهنده باشد. برخی افراد برای تسکین خارش سر، اقدام به کندن دلمه ها با دست می کنند. در حالیکه هرگونه خراش و کندن این زخم ها با دست، وضعیت را وخیم تر می کند. به همین دلیل نباید این دلمه با دست کنده شوند.

برای درمان دلمه ها باید طبق دستور پزشک عمل کنید و مراقبت های بعد از کاشت مو را فراموش نکنید. دلمه ها ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شوند. در ادامه دلایل ایجاد دلمه ها و نحوه درمان آنها را بررسی خواهیم کرد.

دلیل ایجاد دلمه ها بعد از کاشت مو چیست؟

دلمه ها به دلایل مختلفی ایجاد می شوند. یکی از عمده ترین علل ایجاد دلمه ها، عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی بعد از جراحی است. در صورت عدم رعایت بهداشت و نداشتن تغذیه مناسب، وضعیت دلمه ها وخیم تر می شود. در چنین شرایطی ممکن است دلمه ها عفونت کنند و به موها آسیب برسانند. اما در صورتیکه بعد از جراحی مراقبت های لازم را انجام دهید، می توانید شاهد ریزش خود به خودی دلمه ها باشید.

هنگام انجام کاشت مو، پزشک فولیکول ها را از ناحیه پر تراکم، به ناحیه کم تراکم انتقال می دهد. به عبارتی در کاشت مو، از قسمت بانک مو، فولیکول ها برداشته می شوند و به قسمت های خالی سر منتقل می شوند. این جراحی به دلیل ایجاد تغییرات در موها منجر به واکنش سیستم ایمنی بدن می شود. سیستم ایمنی در واکنش به این تغییرات روی موها، بصورت تاول، قرمزی و ایجاد دلمه ها پاسخ می دهد. عوارض کاشت مو و پاسخ سیستم ایمنی در این شرایط در همه افراد یکسان نیست. برخی افراد ممکن است اصلا عارضه ای را بعد از کاشت مو تجربه نکنند.

علل ایجاد دلمه های بعد از کاشت مو

دلمه ها مهمترین عارضه بعد از پیوند مو هستند که بطور موقت ایجاد می شوند. دلمه های بعد از کاشت مو از نظر شکل، اندازه و نحوه درمان متفاوت هستند. اما مهمترین عامل درمان آن ها، رعایت مراقبت های بهداشتی، مصرف آنتی بیوتیک ها و داشتن تغذیه مناسب بعد از کاشت موهاست. عمده ترین علل ایجاد دلمه ها بعد از کاشت مو عبارتند از:

 • پاسخ سیستم ایمنی بدن در برابر فولیکول های جدید: سیستم ایمنی بدن، در پاسخ به فولیکول های تازه کاشته شده، پوست سر را تحریک می کند. تحریک پوست سر منجر به ایجاد تورم، قرمزی و ایجاد دلمه ها و جوش ها می شود.
 • عدم رعایت دستوالعمل های بهداشتی : در صورتی که بعد از کاشت مو، مراقبت های بهداشتی از موها انجام نشود، دلمه ها ایجاد می شوند. تمیز نشستن موها و عدم رعایت بهداشت، باعث ایجاد زخم و دلمه می شود و پوست سر را مستعد ایجاد عفونت می کند.
 • قرار گرفتن در معرض عوامل مضر: بعد از کاشت مو، در صورت تماس مستقیم موها با گرما و تعریق، گرد و غبار، رطوبت و…دلمه ها ایجاد می شوند و در صورت عدم درمان، پوست سر را مستعد ابتلا به عفونت می کنند.

البته تمام افرادی که کاندید کاشت مو هستند، ایجاد دلمه ها را تجربه نمی کنند. ایجاد دلمه ها، فقط در برخی از بیماران مشاهده شده است. در صورتی که کاشت مو توسط یک متخصص ماهر و باتجربه انجام شود، احتمال ایجاد دلمه ها کمتر می شود. با انجام کاشت مو در کلینیک رونیا می توانید با خیالی آسوده، بدون نگرانی از ایجاد دلمه ها، دوره درمان را سپری کنید.

همچنین مراقبت های بهداشتی بعد از کاشت مو نیز می تواند مانع ایجاد دلمه ها شود. اما حتی در صورت ایجاد روی پوست سر، نباید آنها را نادیده بگیرید. در اکثر مواقع، با مرطوب نگه داشتن پوست سر و شستشوی مناسب بعد از کاشت مو، این دلمه ها ریزش پیدا می کنند. اما در صورت نادیده گرفتن این دلمه ها ممکن است عفونت بروز کند. برای جلوگیری از عفونت دلمه ها لازم است نسبت به درمان آنها، به موقع اقدام کنید.

کندن دلمه ها با دست، نیز جزو مواردی است که باعث وخیم تر شدن وضعیت دلمه ها می شود. خراشیدن و کندن دلمه ها می تواند منجر به آسیب رساندن به موهای کاشته شده شود. حتی در صورت وجود خارش، از دست زدن و خراشیدن دلمه ها خودداری کنید.

دلمه های بعد از کاشت مو

دلمه های بعد از کاشت مو چه زمانی ایجاد می شوند؟

دلمه ها، معمولا در روزهای ابتدایی بعد از کاشت مو ظاهر می شوند و تا مدتی روی سر باقی می مانند. در بسیاری از مواقع با شستشوی صحیح و مرطوب نگه داشتن پوست سر، دلمه ها ریزش می کنند. اما در صورت عدم مراقبت از موها و نادیده گرفتن دلمه ها ممکن است عفونت بروز کند.

با این حال دلمه های بعد از کاشت مو نگران کننده نیستند، مگر اینکه وضعیت وخیمی داشته باشند و شما آنها را جدی نگیرید.

درمان دلمه های بعد از کاشت مو:

برای درمان دلمه ها و کمک کردن به ریزش آنها، لازم است برخی دستورالعمل ها را رعایت کنید. در ادامه مهمترین مراقبت های بعد از کاشت مو را ارائه می دهیم تا بتوانید به ریزش طبیعی دلمه ها کمک کنید.

 • برای از بین بردن دلمه ها، از شامپوی مناسب استفاده کنید: شامپویی که بعد از کاشت مو استفاده می شود باید فاقد مواد شیمیایی باشد تا به موها آسیب نرساند. شامپو بچه بخصوص در روزهای اول بعد از جراحی انتخاب خوبی برای شستشوی موهاست. شستشوی مناسب موها، به درمان دلمه ها کمک زیادی می کند.
 • داروهای تجویز شده را طبق دستور پزشک مصرف کنید: بعد از کاشت مو پزشک ممکن است برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند تا از بروز عفونت جلوگیری کند. برای اینکه دلمه ها بطور مناسبی از بین بروند، لازم است داروها را طبق دستور پزشک مصرف کنید. در صورت عدم استفاده از آنتی بیوتیک ها، ممکن است دلمه ها عفونت کنند.
 • از مصرف غذاهای پرچرب پرهیز کنید: غذاهای پرچرب به فولیکول های کاشته شده آسیب می زنند. برای مراقبت از موها، لازم است بعد از جراحی برای مدتی از مصرف غذاهای پرچرب خودداری کنید. داشتن رژیم غذایی مناسب در درمان دلمه ها و کوتاه کردن دوره ریکاوری نقش مهمی ایفا می کند.
 • بعد از کاشت مو پوست سر را مرطوب نگه دارید: بعد از انجام جراحی لازم است پوست سر به مدت 10 روز مرطوب نگه داشته شود تا جای زخم ها بهبود پیدا کند. مرطوب بودن پوست سر، به ریزش خودبه خودی دلمه ها کمک می کند.
 • از کمپرس سرد برای کمک به ریزش دلمه ها استفاده کنید: کمپرس سرد می تواند از طریق انقباض مویرگ ها، جریان خونرسانی به بافت موها را کاهش دهد و به درمان دلمه ها کمک کند. البته کمپرس سرد را نباید بصورت مستقیم روی پیوندها قرار دهید. فقط کافی است آن را روی پیشانی و چشم ها قرار دهید.
 • برای کنده شدن دلمه ها از ژل آلوئه ورا و یا روغن بادام تلخ استفاده کنید: آلوئه ورا، به دلیل داشتن خاصیت ضد التهابی، می تواند به ترمیم دلمه ها کمک کند و التهاب پوست سر را کاهش دهد. می توانید ژل آلوئه ورا یا روغن بادام تلخ را روی پوست سر قرار دهید تا رطوبت آن به ریزش دلمه ها کمک کند. هرگز دلمه ها را با دست نکنید. کندن دلمه ها با دست و خراشیدن آنها، به بافت موها آسیب جدی وارد می کند.
 • رژیم غذایی متعادل را فراموش نکنید: برای تسریع روند بهبودی بعد از جراحی، لازم است از مصرف مواد رقیق کننده خودداری کنید. کافئین، الکل، سیر، ادویه جات، آسپیرین و برخی مولتی ویتامین ها خون را رقیق می کنند و دوره درمان شما را طولانی می کنند. بعد از کاشت مو از مصرف این مواد خودداری کنید تا درمان دلمه ها با مشکل مواجه نشود.
 • از انجام ورزش و فعالیت های سنگین پرهیز کنید: هرگونه فعالیت سنگین، باعث افزایش فشار خون و تعریق می شود. افزایش فشار خون، خونریزی را زیاد میکند و مانع بهبودی زخم ها و دلمه ها می شود. برای بهبود دلمه ها باید از فعالیت های سنگین پرهیز کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.