• آدرس تهران سعادت آباد
تلفن تماس :  021-48467

علت ایجاد جوش بعد از کاشت مو و نحوه درمان آن ها

جوش بعد از کاشت مو
5
(17)

کاشت مو درمان قطعی ریزش مو است که خطر و عارضه ای برای بیمار ایجاد نمی کند، اما در عین حال، این جراحی وابسته به تجربه و تخصص پزشک است. در حین جراحی پیوند مو، پزشک فولیکول ها را از ناحیه اهداکننده در پشت سر، به مناطق کم تراکم انتقال می دهد. جابجا شدن فولیکول ها باعث ایجاد تغییراتی در ساختار موها شده و منجر به واکنش نشان دادن سیستم ایمنی بدن می شود. اغلب اوقات سیستم ایمنی در واکنش به تغیرات ناشی از این جراحی، عوارضی همچون تورم و قرمزی را از خود بروز می دهد.

جوش بعد از کاشت مو نیز یک از عوارض جانبی این جراحی است که بطور موقت برای برخی بیماران اتفاق می افتد. جوش و سایر عوارض ناشی از جراحی، در تمام بیماران رخ نمی دهد و بسته به شرایط بیمار، نوع عارضه و درمان آن متفاوت است. بیمارانی که جوش های بعد از جراحی را تجربه می کنند، اغلب از وجود این جوش ها روی سر ابراز نگرانی می کنند. از این رو در این بخش از مقالات کلینیک رونیا قصد داریم درباره علت ایجاد جوش های بعد از کاشت مو و نحوه درمان آن ها اطلاعاتی به شما ارائه دهیم.

جوش های بعد از کاشت مو چگونه بوجود می آیند؟

پس از اتمام جراحی کاشت مو، پوست سر روند بازسازی و ترمیم موها را آغاز می کند. سازگار شدن فولیکول های کاشته شده 2 هفته زمان می برد و طی این مدت بدن در تلاش است تا با تغییرات ناشی از این عمل سازگار شود. در طول روند بازسازی موها، سیستم ایمنی بدن در برابر جابجا شدن فولیکول ها مقاومت می کند و بدین طریق پوست سر را تحریک می کند.

در چنین حالتی، بدن در واکنش به این تغییرات به شکل جوش، تورم و قرمزی واکنش نشان می دهد. بنابراین، ایجاد چند عدد جوش بعد از کاشت مو کاملا طبیعی است و موضوع نگران کننده ای نیست. اما در صورتی که روند ترمیم فولیکول ها به طول بینجامد، ممکن است تعداد جوش ها بیشتر شود. در چنین شرایطی با بیشتر شدن تعداد جوش ها و وخیم تر شدن آن ها باید به پزشک مراجعه کرده و دارو دریافت کنید.

دلایل عمده ایجاد جوش های بعد از پیوند مو

انتظار می رود جوش ها در هفته های اول بعد از جراحی ظاهر شوند، اما این جوش ها ممکن است تا 6 ماه بعد از جراحی نیز نمایان شوند. البته جوش بعد از کاشت مو، در تمام بیماران ظاهر نمی شود، اما درصورت بروز این جوش ها جای نگرانی نیست، زیرا این جوش ها موقتی و قابل درمان هستند. موارد زیر می توانند از عوامل ایجاد جوش بعد از کاشت مو باشند :

 • ایجاد جوش ها به دلیل واکنش سیستم ایمنی بدن به تغییرات غیر معمول در پوست سر : بعد از جراحی سیستم ایمنی در واکنش به جراحت های وارد شده به پوست سر، بصورت جوش بعد از کاشت مو واکنش نشان می دهد.
 • عدم رعایت نکات بهداشتی بعد از جراحی : در صورتی که محل کاشت مو طبق دستورالعمل های درج شده در بروشور مراقبت های بعد از کاشت مو به خوبی تمییز نشود، پوست در برابر عفونت آسیب پذیر می شود و ممکن است جوش هایی روی سر ایجاد شود.
 • قرارگرفتن در معرض عوامل مضری همچون آفتاب، گرد و غبار، باد و باران، گرما و رطوبت : بعد از انجام جراحی، فولیکول ها بسیار حساس هستند و در برابر عوامل مضر آسیب پذیر هستند. به همین دلیل قرار گرفتن در معرض آلودگی می تواند منجر به ایجاد جوش شود.
 • ایجاد جوش بعد از کاشت مو به دلیل رشد پیوندها در زیر پوست : یکی از مهم ترین دلایل ایجاد جوش ها بعد از پیوند مو، شروع روند رشد فولیکول های جدید است. زیرا این فولیکول ها هنگام رشد کردن به پوست فشار وارد می کنند و منجر به ایجاد جوش روی پوست سر می شوند.
 • افزایش ترشحات غدد چربی در زیر پوست : گاهی اوقات علت ایجاد جوش های بعد از کاشت مو، ناشی از افزایش ترشحات غدد چربی واقع در زیر پوست است. این امر موقتی است و در صورت ایجاد جوش های کوچک به مرور زمان رفع می شود.

انواع جوش هایی که بعد از کاشت مو ظاهر می شوند

 • جوش های قرمز : رایج ترین جوش های بعد از پیوند مو، جوش های قرمز هستند که عموما 2 هفته بعد از کاشت مو یا بلافاصله بعد از جراحی ظاهر می شوند. این نوع جوش ها معمولا در نتیجه التهاب پوست سر یا بروز عفونت بعد از کاشت مو ایجاد می شوند.
 • جوش های سرسفید : این نوع جوش ها پر از ترشحات چربی هستند و بطور معمول 3 ماه بعد از انجام جراحی ایجاد می شوند. این نوع جوش ها برجستگی هایی با اندازه متوسط هستند.
 • جوش های سرسیاه : نادرترین جوش های بعد از کاشت مو، جوش های سرسیاه هستند. اما این نوع جوش ها، شواهدی از رشد فولیکول ها نشان می دهند. ایجاد این جوش ها به این معنی است که فولیکول ها در زیر پوست سعی دارند بیرون بیایند، اما به دلیل مسدود بودن موقت منافذ سر نمی توانند بیرون بیایند. در این شرایط جوش های سرسیاه ایجاد می شوند.

دستورالعمل هایی برای درمان جوش های بعد از کاشت مو

جوش بعد از کاشت مو موضوع نگران کننده ای نیست و در اغلب موارد نشانه ای از آغاز فرایند رشد فولیکول هاست. با این حال، لازم است بیماران در صورت مشاهده هرگونه تغییر غیرعادی در موها با پزشک خود مشورت کنید. گاهی اوقات جوش های بعد از کاشت مو چرکی و عفونی هستند و باید با دارو درمان شوند. در چنین شرایطی چشم پوشی از درمان این عارضه می تواند به فولیکول ها آسیب وارد کند.

بنابراین همیشه اولین قدم برای مراقبت از موها در برابر عوارض جانبی کاشت مو، دنبال کردن دستورالعمل های پزشک است. در صورتی که بعد از جراحی، توصیه های پزشک را اجرا کنید می توانید شاهد نتایج فوق العاده کاشت مو باشید. موارد زیر دستورالعمل هایی هستند که میتوان برای درمان جوش بعد از کاشت مو آن ها را انجام داد.

 • بعد از کاشت مو، برای شستشوی موها از شامپوی مخصوص استفاده کنید. شامپو بچه یا شامپوهای فاقد پارابن، گزینه مناسبی برای شستشوی موها بعد از جراحی هستند.
 • برای درمان جوش بعد از کاشت مو، آنتی بیوتیک و سایر داروهای تجویز شده را طبق دستور پزشک مصرف نمایید.
 • برای بهتر شدن وضعیت جوش ها مصرف غذاهای چرب را محدود کنید.
 • پوست سر را شسته و به آرامی مالش دهید تا گرد و غبار و سایر عوامل مضر از روی پوست پاک شوند.
 • از کلاه های تنگ و سایر وسایلی که تماس مستقیمی با پیوندها دارند استفاده نکنید. زیرا استفاده از کلاه، علاوه بر آسیب زدن به گرافت ها، می تواند منجر به افزایش تعریق شده و باعث ایجاد عفوت و جوش شود.
 • بعد از کاشت مو از وسایل حرارتی مانند سشوار استفاده نکنید.
 • برای درمان جوش ها، با مشورت پزشک خود از محلول کلیندامایسن استفاده کنید.
 • روی جوش ها کمپرس گرم قرار دهید تا جوش ها به مرور کوچک تر شده و از بین بروند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما در کلینیک تخصصی رونیا تماس حاصل فرمایید و از مشاوره کاشت مو توسط برترین جراحان کاشت مو بهره مند شوید. کلینیک رونیا مدرن ترین کلینیک کاشت مو در ایران است که روش های کاشت مو را با برترین تجهیزات پزشکی، زیر نظر بهترین جراحان کاشت مو انجام می دهد. برای دریافت بهترین نتیجه از کاشت مو به ما اعتماد کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.