• آدرس تهران سعادت آباد
تلفن تماس :  021-48467

چگونه موهای کاشته شده را تقویت کنیم؟

تقویت مو بعد از کاشت مو
4.8
(18)

اغلب افراد بعد از انجام کاشت مو، منتظر دیدن نتایج آنی هستند. درحالی که فرایند رشد فولیکول های جدید زمان بر است و بلافاصله بعد از جراحی اتفاق نمی افتد. با این وجود، تمام بیماران به دنبال روش هایی برای تقویت موها بعد از کاشت مو هستند تا روند رشد فولیکول ها را تسریع کنند.

مراقبت های بعد از کاشت مو، نقش بسیار مهمی در نتیجه پیوند مو ایفا می کنند. بنابراین لازم است بیماران قبل از تقویت موها، ابتدا دستورالعمل های مراقبتی را اجرا کنند تا از گرافت ها محافظت کنند. رعایت دستورالعمل ها و توصیه های پزشک، به تثبیت شدن فولیکول ها کمک می کند. بعد از اینکه فولیکول ها در محل جدید خود ثابت شدند، بیماران می توانند از طریق تغییر برنامه غذایی و مصرف برخی داروها برای تقویت موها اقدام کنند.

تقویت موها بعد از کاشت مو :

حدود 2 تا 3 ماه بعد از جراحی، فولیکول ها مرحله ای به نام شوک جراحی را طی می کنند. این شوک منجر به ریزش فولیکول های جدید می شود و ممکن است باعث ایجاد اضطراب در بیماران شود. با وجود اینکه این ریزش مو بعد از کاشت مو موقتی است و بعد از گذشت مدتی روند رشد دائمی موها آغاز می شود، اما این ریزش مو ممکن است برای برخی بیماران نگران کننده باشد. از این رو بسیاری از بیماران اقدام به تقویت موها بعد از کاشت مو می کنند تا رشد و استحکام موها را افزایش دهند.

روش های مختلفی برای تقویت و رشد موها وجود دارد و بیماران می توانند با مشورت پزشک خود اقدام به تقویت موهای خود کنند. یکی از اساسی ترین روش های تقویت مو، داشتن برنامه غذایی سرشار از پروتئین ها و ویتامین ها است. زیرا این مواد معدنی، ساختار اصلی مو را تشکیل می دهند و در حفظ سلامت موها نقش مهمی ایفا می کنند.

علاوه بر برنامه غذایی، برخی داروها نیز می تواند استحکام موها را افزایش دهند و آن ها را تقویت کنند. در برخی موارد ممکن است پزشک شما روغن های گیاهی را برای ماساژ دادن پوست سر به شما پیشنهاد دهد تا ریشه موها تقویت شود. اینکه شما به چه روشی بخواهید موها را تقویت کنید به تشخیص پزشک وابسته است. شرایط تمام بیماران بعد از کاشت مو یکسان نیست. از این رو پزشک شما با بررسی شرایط شما و معاینه وضعیت فولیکول ها، بهترین دستورالعمل ها را برای محافظت و تقویت موها به شما ارائه خواهد داد. در ادامه بهترین راهکارهای طبیعی برای تقویت موها را بررسی می کنیم.

عکس کاشت مو بعد از یکسال

نوشیدن آب زیاد

آب نقشی حیاتی برای تمام اندام های بدن ایفا می کند و کمبود آن می تواند مشکلاتی برای انسان ایجاد کند. در اغلب مواقع، خشکی و شکنندگی موها از کمبود آب ناشی می شود. بنابراین آب علاوه بر اینکه برای سلامت عمومی بدن لازم است به حفظ سلامت موها نیز کمک می کند. از این رو توصیه ما به شما این است که میزان مصرف آب را بعد از کاشت مو افزایش دهید تا موها با کم آبی مواجه نشوند و بتوانند مستحکم شوند.

ماساژ پوست سر

بعد از انجام کاشت مو، پوست سر بسیار حساس و لطیف است و نیاز به توجه دارد. فولیکول های کاشته شده بعد از جراحی نیاز به مراقبت دارند. از این رو پزشک ممکن است به شما توصیه کند برای تقویت ریشه موها و مراقبت از گرافت ها، از انواع روغن های گیاهی برای ماساژ پوست سر استفاه کنید. ماساژ دادن پوست سر بعد از جراحی، می تواند با افزایش خونرسانی به فولیکول ها، رشد آن ها را تحریک کرده و آن ها را تقویت کند. البته همواره باید دقت کنید که حتی در صورت تجویز پزشک، هرگونه ماساژ دادن و لمس کردن پوست سر بعد از کاشت مو، باید به آرامی و با احتیاط کامل انجام شود تا به گرافت ها آسیبی وارد نشود.

استفاده از محلول ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل، نوعی دارو به شکل محلول است که می تواند رشد موها را تحریک کند. به همین دلیل از این دارو بطور گسترده برای تقویت موها بعد از کاشت مو استفاده می شود. این محلول، بصورت موضعی بر روی نواحی کاشت مو استعمال می شود و از طریق تحریک فولیکول ها رشد موها را تقویت می کند. البته تجویز ماینوکسیدیل باید توسط پزشک انجام شود و بیماران باید از مصرف خودسرانه این دارو پرهیز کنند.

داشتن تغذیه مناسب

بدون شک، هیچ چیز مانند داشتن یک رژیم غذایی سرشار از مواد معدنی و ویتامین ها، به تقویت فولیکول ها کمک نمی کند. از این رو، داشتن یک برنامه غذایی سالم و سرشار از مواد معدنی، نقش مهمی در سرعت بخشیدن به رشد موها ایفا می کند. ویتامین ها، از طریق تولید کلاژن، سلامت موها را تامین می کنند و باعث تحریک رشد موها می شوند. به دلیل نقشی که ویتامین ها در حفظ سلامت و استحکام موها ایفا می کنند، در ادامه ضروری ترین موا غذایی برای تقویت موها بعد از کاشت مو را به شما ارائه می دهیم.

عکس کاشت مو بعد از سال اول

ویتامین A

ویتامین آ ، از ضروری ترین مواد مورد نیاز برای موهاست. این ویتامین به دلیل داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی، می تواند مانع از ریزش موها شود و رشد موها را تقویت کند. ریزش مو بطور مستقیم با کمبود ویتامین آ در ارتباط است، به همین دلیل توصیه می شود بعد از کاشت مو، بیماران حتما مکمل ها و موا غذایی حاوی ویتامین آ را مصرف کنند تا روند رشد و ترمیم موها سرعت پیدا کند. سیب، هویچ، شیر، تخم مرغ و پنیر از جمله موا غذایی حاوی ویتامین آ هستند که می توانند در تقویت موها به شما کمک کنند.

ویتامین B

ویتامین ب، یکی از مواد غذایی ضروری لازم برای حفظ سلامت موهاست. مصرف این ویتامین، باعث تقویت فولیکول های مو شده و می تواند رشد و استحکم موها را سرعت بخشد. ویتامین های گروه ب که نقش مهمی در سلامت موها ایفا می کنند به شکل قرص و آمپول نیز موجود هستند، اما برای دریافت نتیجه بهتر، لازم است بیماران این ویتامین را در برنامه غذایی خود جای دهند. موا غذایی سرشار از ویتامین ب عبارتند از : گوشت قرمز، موز، آواکادو، اسفناج، کلم بروکلی، تخم مرغ، آجیل و خشکبار.

ویتامین C

ویتامین سی، نقش بسیار مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن ایفا می کند به همین دلیل در تقویت موها بعد از کاشت مو و تسریع دوره بهبودی بسیار موثر است.

ویتامین E

ویتامین E به دلیل داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی، نقش بسیار موثری در بهبود زخم های بعد از کاشت مو ایفا می کند و می تواند روند بهبودی بعد از جراحی را تسریع کند. به همین دلیل به بیماران توصیه می شود برای کوتاه کردن دوره ریکاوری، از مواد غذایی حاوی ویتامین E استفاده کنند. ماهی، اسفناج، بادام، کلم، فندق، دانه کدو تنبل و دانه آفتابگردان، از جمله مواد غذایی سرشار از ویتامین E هستند که می توانند فولیکول ها را تقویت کنند و سلامت موها را افزایش دهند.

روی

روی، از مهمترین عناصری است که در پیشگیری از ریزش مو و تقویت موها نقش مهمی ایفا می کند. کمبود روی، باعث ضعیف شدن موها و ریزش مو می شود. به همین دلیل بیماران باید برای جلوگیری از ضعیف شدن شدن موها بعد از کاشت مو، از کافی بودن روی در بدنشان اطمینان حاصل کنند. روی از طریق تولید کلاژن می تواند زخم ها را ترمیم کند و دوره نقاهت بعد از جراحی را کوتاه کند. موا غذایی سرشار از روی عبارتند از : گوشت، اسفناج، نخود، بادام زمینی، میگو و دانه کدو تنبل.

آهن

آهن از اصلی ترین موادی است که رشد موها را تقویت می کند و از ریزش موها جلوگیری می کند. آهن از طریق افزایش اکسیژن رسانی به پوست سر، فولیکول ها را تقویت می کند و رشد موها را افزایش می دهد. آهن همچنین می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. به همین دلیل به بیماران توصیه می شود بعد از کاشت مو، حتما در برنامه غذایی خود مقادیر کافی آهن را دریافت کنند. مواد غذایی حاوی آهن عبارتند از : لوبیا، گوشت، جگر، اسفناج و کلم.

مس (زینک)

مس از اصلی ترین موادی است که در تولید ملانین نقش دارد. این ماده، یکی از اصلی ترین موادی است که ساختار مو را تشکیل می دهد و بر بسیاری از ویژگی های مو بخصوص رنگ آن تاثیر می گذارد. کمبود مس در بدن منجر به کم خونی می شود و می تواند ریزش موها را تشدید کند. از این رو، لازم است بیماران برای تقویت موها بعد از کاشت مو، مواد غذایی حاوی مس را به مقدار کافی مصرف کنند. دانه کدو تنبل، سبزیجات، زیتون، فلفل و چغندر دارای مقایر زیادی از مس هستند و می توانند سلامت موها را تامین کنند.

جمع بندی :

نتیجه کاشت مو فقط وابسته به فرایند جراحی نیست، بلکه مراقبت های بعد از آن اهمیت زیادی در موفقیت کاشت مو دارد. تغذیه بعد از جراحی و داشتن برنامه غذایی سرشار از ویتامین ها و پروتئین های ضروری مو، یکی از اصلی ترین مواردی است که برای تقویت موها بعد از کاشت مو باید مورد توجه قرار بگیرد. مصرف ویتامین ها و مواد مورد نیاز موها ، می تواند با تقویت فولیکول ها ، روند ترمیم و بازسازی موها را سرعت بخشد. مصرف برخی داروها و روغن های گیاهی نیز می تواند استحکام و سلامت موها را افزایش دهد. البته تمام این دستورالعمل ها باید با تشخیص پزشک انجام شود تا بیشترین بازدهی را داشته باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر دراین باره می توانید با کارشناسان ما در کلینیک رونیا تماس حاصل فرمایید و برای دریافت وقت مشاوره با کادر مجرب این مجموعه اقدام کنید.

کلینیک تخصصی رونیا برترین مجموعه کاشت مو در تهران است که خدمات کاشت مو را با بهترین تجهیزات پیشرفته پزشکی انجام می دهد. پزشکان مجرب این مجموعه با بهره مندی از بروزترین تکنیک های کاشت مو، بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان می آورند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *