• آدرس تهران سعادت آباد
تلفن تماس :  021-48467

بانک مو چیست و انتخاب بانک موی مناسب چه تأثیری در فرایند کاشت مو دارد؟

بانک مو
5
(23)

بانک مو یک منبع مناسب بر ای ”کاشت مو” می باشد که شامل قسمت هایی است که گرافت های مو از آن جا تأمین شده باشند، یعنی قسمت های خاصی از سر که دارای مقاومت بالاتری در برابر عوامل هورمونی دارند و موهای قوی تری را شامل می شوند.

گرافت های مورد نیاز برای پیوند مو از بانک مو قبل از کاشت برداشته می شوند. روش پیوند مو در مواردی که فرد دچار ریزش موی شدید می شود یا به هر نحو ی موی سر، ابرو یا ریش خود را از دست می دهد، قابل استفاده می باشد. فولیکول های مو در نواحی پشت سر در برابر هورمون هایی که سبب ریزش مو می شوند مقاومت بسیار بالایی دارند و به همین دلیل از این ناحیه برای کاشت استفاده می شود. همچنین در اکثر افراد حتی تا سنین پیری، موهای این قسمت دچار ریزش نمی شوند و پزشکان کاشت مو با اطمینان به متقاضیان کاشت مو ضمانت می دهند که موهای کاشته شده دیگر دچار ریزش نخواهند شد.

بانک مو چیست و چه کارایی دارد ؟

بانک مو قسمت هایی از بدن می باشد که برای پیوند مو مورد استفاده قرار می گیرد. گرافت های مو نیز از ناحیه ی بانک یا اهدای مو برداشته می شود. این ناحیه باید خصوصیات خاصی داشته باشد تا بتواند جوابگوی کاملی برای نیاز قسمت دریافت کننده ی مو باشد. ناحیه بانک مو باید به گونه ای باشد که بتواند موهای مورد نیاز برای قسمت های خالی سر، ابرو یا ریش را تأمین کند و در عین حال خود نیز دچار مشکلاتی مانند کم پشتی مو و ریزش نشود.

قسمت هایی از بدن و سر وجود دارند که تحت تاثیر هورمون های مختلف و شرایط محیطی و ژنتیکی قرار نمی گیرند و دچار ریزش نمی شوند. با توجه به این که مسائل ژنتیکی یا استفاده از داروها و مواد شوینده ی غیر استاندارد باعث می شود تا در سنین مختلف مشکلات ریزش مو وجود داشته باشد، ممکن است فرد در هر سنی نیاز به پیوند مو پیدا کند؛ اما معمولاً زیرش مو در سنین 25 به بالا شروع می شود.

بانک مو کجاست ؟

اگر دقت کرده باشید، قسمت هایی که تحت تاثیر ریزش مو قرار میگیرند معمولا جلوی سر تا فرق سر می باشند و معمول ترین طاسی در این نواحی رخ می دهد. این عامل نشان دهنده این است که موهای قسمت های جلویی و فرق سر مقاومت کمی دارند. از این رو باید بانک مو را در قسمت هایی انتخاب کرد که مشکلات کمتری از این نظر داشته باشد.

از کدام قسمت ها برای بانک مو استفاده می شود ؟

در واقع ابتدا بررسی های عم ل کاشت مو با ناحیه ی بانک مو توسط پزشک آغاز می شود. پزشک در این مرحله اطلاعاتی را راجع به جنس و ضخامت مو و جنس پوست سر در آن ناحیه جمع آوری می کند. این اطلاعات مشخص کننده این است که چه تعداد تار مو می تواند از بانک مو برداشت شود و فولیکول های آن تا چه اندازه حین عمل کاشت سالم خواهند ماند. همچنین پزشک تصمیم می گیرد چه تکنیکی (SUT یا FUT ) برای کاشت مو در فرد متقاضی مناسب تر خواهد بود.

برای این که پیوند مو انجام شود موهای ی که مقاوم در برابر عوامل محیطی و ژنتیکی هستند، مورد استفاده قرار می گیرد. پس از بررسی های انجام شده بر روی موهای ناحیه ی سر ، یک نوار باریکی از پشت سر به سمت گوش ها در نظر گرفته می شود که بیشترین مقاومت را از خود نشان می دهد. در صورتیکه دقت کرده باشید این قسمت حتی در افرادی که دچار طاسی کامل در ناحیه ی فرق سر هستند نیز پرپشتی خود را حفظ می کند، به همین علت بهترین قسمتی است که برای پیوند مو می تواند مورد استفاده قرار می گیرد.

قسمت هایی که برای اهدا مو در نظر گرفته می شود، بسته به این که کاشت مو در ناحیه ی سر یا صورت انجام خواهد شد، نیز متفاوت است. به طو ر مثال، موهای ناحیه ی پشت گوش به عنوان یک بانک مو خوب برای کاشت ابرو استفاده می شود، زیرا این قسمت دارای موهای نازک و ظریفی است که برای ابرو مناسب تر است. در ناحیه بانک مو نیز، تراکم موها بسیار حائز اهمیت است. تعداد واحد فولیکول های طبیعی در هر سانتی متر مربع، واحد اندازه گیری تراکم مو نامیده می شود. از آنجاییکه بانک مو محدود است برای عمل کاشت مو تراکم مو و ضخامت مو در منطقه بانک برای ما بسیار مهم است. همچنین به طور کلی ضخامت مو ها در ناحیه ی پشت گوش ها کمتر از پشت سر است.

مشکلات احتمالی بانک مو

هر روش درمانی و زیبایی ممکن است یک سری مشکلات را به همراه داشته باشد. احتمال آسیب هایی نیز ممکن است بسته به شرایط بدن بیمار و بانک موی وی وجود داشته باشد. باید به این نکته دقت داشته باشید که مشکلات پوست و مو نیز هنگامی که بدن بیمار دارای شرایط مناسبی نیست نیز بیشتر تمایان گر می باشد. به همین علت در جلسات مشاوره قبل از عمل کاشت مو، یک سری آزمایش ها و سوابق بیماری در فرد مورد بررسی قرار می گیرند. از این رو بهتر است قبل از این که برای کاشت مو اقدام کنید، حتما با پزشک خود مشورت کنید. بانک مو به روش های متعددی مورد استفاده قرار می گیرد.

اما در اصل تفاوت اصلی بین روش های پیوند مو، بیشتر بین روش برداشت مو است. در روش های قدیمی تر یک نوار کوچک با عرض چند سانتی متر ا ز پشت سر برداشته می شد و گرافت های مورد نیاز از آن تأمین می گردید. اما در روش های جدیدتر برای رفع عوارضی مانند زخم و اسکار، تأمین گرافت با ابزار و دستگاه های دقیقی انجام می شود و به صورت پراکنده گرافت های مورد نیاز نیز برداشت می شود. احتمال این که در زمان برداشت مو، به پوست سر آسیب وارد شود وجود دارد.

بانک موی ضعیف

این کار باید توسط پزشک ماهر و متخصص در زمینه ی کاشت مو انجام گیرد. این که دقیقا از کدام ناحیه ی بانک مو برای کاشت مو استفاده شود و این که چه اثری بر پوست سر خواهد داشت، بستگی به تکنیکی دارد که پزشک برای فرد متقاضی انتخاب می کند. مثلا اگر کاشت مو به روش FUT انجام شود، یک نوار باریک پانزده الی بیست سانتی متری از پشت سر برش داده می شود و موهای روی آن استخراج می شوند و سپس جای زخم بخیه می خورد. اما اگر از روش SUT استفاده شود، جای زخم باقی نخواهد ماند چرا که در این روش از نقاط مختلف بانک مو فولیکول ها برداشت می شوند و این پراکندگی برداشت باعث می شود زخم ها بسیار کوچک باشند و به چشم نیایند. البته اینکه در این روش از ناحیه ی وسیع تری از بانک مو فولیکول برداشت می شود لزوما به معنای آن نیست که نسبت به روش قبلی تعداد فولیکول های بیشتری برداشت می شود.

همان گونه که پیشتر اشاره شد ، تعداد فولیکول های برداشته شده به جنس و نوع موها بستگی دارد. به خصوص در روش های برداشت پراکنده اگر استانداردهای لازم صورت نگیرد، احتمال این که حالت نکروز پوست سر ایجاد شود وجود دارد. در این صورت ناحیه پر پشت موی شما کاملاً ضعیف می شود و در صورت نیاز برای کاشت مو مجدد نمی توان از آن استفاده کرد. حتی ممکن است کاملاً کم پشت شود و برای پوشاندن آن مجبور به استفاده از موهای اطراف باشید.

مراقبت از بانک مو بعد از کاشت مو

در روش هایی که برداشت نواری انجام می شود «زخم های بعد از کاشت مو» باید کاملاً تحت مراقبت ویژه قرار گیرد. اما در روش های جدید که برداشت مو از این نواحی پراکنده است، زخم سطحی و ریز است که نیازی به پانسمان و مراقبت خاصی ندارد. مثلا همان طور که بالاتر گفته شد در روش SUT زخم ها پراکنده و کوچک هستند. این زخم های کوچک در فاصله ی پنج روز بعد از عمل به شکل نقطه های صورتی قابل رویت هستند اما بعد از آن با رشد موها در آن ناحیه، به تدریج محو می شوند و اثری نیز از آنها باقی نمی ماند.

ممکن است در ناحیه پشت سر احساس خارش بعد از کاشت بکنید و این کاملا طبیعی است. بعد از گذشت سه روز به تدریج این حس خارش از بین می رود. ولی در هر صورت باید برای جلوگیری از عفونت بعد از کاشت مو این زخم ها و درمان سریع تر آن از داروهای آنتی بیوتیک استفاده کرد. همچنین پزشکان توصیه می کنند در هفته های اول بعد از عمل کاشت مو، هم ناحیه بانک مو که اهدا کننده می باشد و هم ناحیه ای که روی آن کاشت انجام شده به شکل روزانه شسته شوند. چرا که هنوز زخم ها کامل جوش نخورده اند و اگر از آنها به خوبی مراقبت نشود امکان عفونت در آنها وجود دارد.

البته شستن موها بعد از کاشت مو بسیار کار حساسی است و باید با توجه به دستور العمل های پزشک این کار را انجام شود تا به فولیکول های تازه کاشته شده آسیبی رسانده نشود. رویش مجدد مو در ناحیه اهدا کننده معمولا بعد از گذشت چهار ماه به تدریج آغاز می شود. اما در ابتدا موها قطر کمی دارند و نازک هستند. بین ماه های ده الی پانزده بعد از عمل، موهای ناحیه بانک مو ضخامت عادی خود را بازمیابند و می شود گفت به طور کامل به شکل قبل از عمل بر می گردند. مهم ترین عامل در سلامت بانک مو پس از پیوند مو، استفاده از خدمات کلینیک ها و پزشک های معتبر است. همچنین مهارت کادر درمانی اهمیت بالایی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد .

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.